Gönderen Konu: otomatik jikle sorunu  (Okunma sayısı 1313 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökhan Karasu

• 非ローカル皇帝
  • 2. Vites
  • **
  • 非ローカル皇帝
  • *Adı soyadı : GÖKHAN KARASU
  • *Meslek: Ticaret
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo SX
  • Araç Rengi: Mavi
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Türü: LPG
otomatik jikle sorunu
« : 29.Nis.2008 13:58:50 »
arkadaşlar herkese merhabalar..ben gökhan...benim araç 98 tipo 1,4 sxie
arabaya yaklaşık 2 ay önce lpg taktırdım..çok sorun yaşadım aslında sorunum tam olarak bitmiş değil..araç tek nokta enjeksiyonlu..benzinde sabahları jikle açıyor ama lpg de jikle açmıyor...bir kaç yere götürdüm..100 ytl kadar para harcadım..düzelmedi..tüp beyni baykan..birkaç yeri aradım tek nokta enjeksiyonlularda lpg de jikle açmaz araç ısınana kadar benzinde çalıştıracaksın dediler..doğrumu bilmiyorum..ama araç ısınana kadar zaten gideceğim yere kadar gidiyorum...yani boşa taktırdım gibi bişey..
bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim
Yufka yüreklilikle çetin yollar aşılmaz
Çünkü bu yol kutludur gider Tanrı dağına
Halbuki yoldaşını bırakıp kaçanların
Değişilir topuda bir sokak kaltağına

Çevrimdışı Burak Ağçayazı

• 5. Vites
    • 1998 Tipo .4ie
  • *Adı soyadı : burak ağcayazı
  • *Meslek: memur
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: passat
  • Model Yılı: 2010
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: otomatik jikle sorunu
« Yanıtla #1 : 29.Nis.2008 14:07:35 »
dostum bizim araçlarda yani 1.4 ie lerde otomatik cikle ecu (beyin) nun kontrolünde sıcaklık sensorünün beyine gönderdiği akım doğrultusunda ayarlanıyor soğuk havada daha fazla benzin vererek aracın rolantisini yükseltip sarsıntıyı azaltıyor ama lpg bağlandığında bütün enjeksiyon ünitesi devre dısı kalıyor bütün sensorler ecu hepsi devre dısı kalıyor bu yüzden bizim araçlarda cikle olmadığı için rolanti soğukken düsüyor yükseltme sansıda olmuyor ama bildiğim kadarıyla önce benzinde çalısıp belli sıcaklık veya devire gelene kadar benzinde çalısıp lpgye geçen sistemler var galiba senin sistem bunlardan değil normal karbüratorlü araçlara takılan kitlerden takılmıs

Çevrimdışı Gökhan Karasu

• 非ローカル皇帝
  • 2. Vites
  • **
  • 非ローカル皇帝
  • *Adı soyadı : GÖKHAN KARASU
  • *Meslek: Ticaret
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo SX
  • Araç Rengi: Mavi
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #2 : 29.Nis.2008 15:40:47 »
kardeş sağol ilgin için...lpg takarken kandırdılar beni anlaşılan...
Yufka yüreklilikle çetin yollar aşılmaz
Çünkü bu yol kutludur gider Tanrı dağına
Halbuki yoldaşını bırakıp kaçanların
Değişilir topuda bir sokak kaltağına

Çevrimdışı mmengi

• 3. Vites
« Yanıtla #3 : 29.Nis.2008 20:35:10 »
Bizim araçlarda bütün işi ECU sensörlerden gelen bilgiler doğrultusunda otomatik ayarlıyor. Motor ısınana kadar motor suyu sıcaklık sensöründen gelen bilgi doğrultusunda hava yakıt karışımını ayarlıyor. LPG de ise bu tarz otomatik kontroller gördüğüm kadarıyla malesef yok. Aslında lpg sistemlerininde kendi ECU ları buna bağlı sensörleri olacak ki aracın kendi sistemi gibi her şarta uygun çalışma ortamını ayarlayabilsin. Mesela kendi motor suyu sıcaklık sensörü, lambda sensörü ve bunun gibi şeyler. Olsa bile bu sensörleride kalkıp arabanın neresine takacaksınız termostatın oraya delik açıp oraya sıcaklık sensörümü takacağız yada eksoz çatalına 2. bir lambda sensörünü nasıl takacağız. İşin aslı bu ekipmanlar olmadan LPG den ben verim alınabileceğini düşünmüyorum. Bu yüzdende LPG olayına hala sıcak bakmıyorum. Ancak karbüratörlü araçlar gördüğüm kadarıyla elle orta karar bir ayar ile çok sorun yaratmadan çalışıyor.

ahmeteren03

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 29.Nis.2008 21:01:06 »
bende 97 sx ie van 3 ay önce brc marka tüp takdırdım. ilk benzinde çalışıyor daha sonra otomatik olarak gaza geçiyor bu havanın şartlarına göre değişiyor hava sıcaksa 200-1000 metrede gaza geçiyor soğuksa daha da uzayabiliyor mesafe :bayrak1: