Gönderen Konu: TİPO 16 sx 97 model yag eksiltme sorunu  (Okunma sayısı 1489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mahmut Keskinkaya

• 2. Vites
  • **
    • tamgsm
  • *Adı soyadı : MAHMUT
  • *Meslek: MUHASEBECİ
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo SLX
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Model Yılı: 1995
  • Yakıt Türü: LPG
TİPO 16 sx 97 model yag eksiltme sorunu
« : 24.May.2008 15:22:50 »
arkadaslar sızlerle bı sorunumu paylasmak ıstıyorum...aracımı alalı yaklasık 2  3 ay olcak ...aldıgımda yag sevıyesı normaldı 2 hafta once aracımı kontrol ederken yaklasık 2 lt yag eksık oldugunu gordum ve tamamladım ...yalnız evvelkı gun tekrar yag kontrolu yaptıgımda 1 lt yıne eksık oldugunu gordum ..sizce bu cok anormal bır durummu aracımı koydugum mekana baktım herhangı bı yag damlatma goremedım sanayıde arkadasla baktık herhangı bı motor altında yagda yoktu ...sızce arac asırı yagmı yakıyo yoksa 97 model 1 6 sx arac bu yag eksıltmeler normal mı ...ben bu aracımdan once 95 model sahıs s kullandım 12 ay da 1,5 lt yag koydum toplam araca ...bunda sasırdım kaldım sızlerden tecrube etmıs arkadaslardan yardım ve bılgı beklıyorum tesekkurler

white_tempra

• Ziyaretçi
Ynt: TİPO 16 sx 97 model yag eksiltme sorunu
« Yanıtla #1 : 24.May.2008 15:34:36 »
kardeş ilk önce araban hayırlı olsn bu şeklde yağ kaçırma kesinlikle normal bi durum deil.muhakka motorda yağ kaçıran bi yer vardır normalde fabrıka verlerine göre tempra ve tipolar 1000 km de 1 lt yağ harcar yani senın dedıgın gibi bi kaçırma normal değil

• 2. Vites
  • **
    • tamgsm
« Yanıtla #2 : 24.May.2008 15:38:18 »
yalnız soyle bı durum sozkonusu ben 1000 km den fazla yaptım 2 hafta ıcerısınde ustad aceba normal mi

white_tempra

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 24.May.2008 17:54:55 »
arkadaşım 1000 km de 1 lt yağ eksiltmesi aslında sorun olacak bir durum dğil bu motorların özelliğidir ama aşırı yağ yakmasıda normal dğildir sen yinede bi ustaya göster ve kaç kmde ne kadar yağ eksilttiğine bak

tipo42_galip

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 24.May.2008 18:27:32 »
Benim tavsiyem önce üst silindir kapak contası ile orta contanın olduğu yerlere bak. Birde motorun altında yağ boşaltılan yeri kontrol ettirmeni tavsiye ederim. 2 LT yağ çok fazla normali şudur 5000 km de 500 gr yağ..eksitmesi normaldir.Zaten 5000 km sonra yağ değişim zamanı gelmiş oluyor geçmiş olsun...

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 2002
« Yanıtla #5 : 24.May.2008 20:39:10 »

fabrika verilerine göre, 1000 kmde 0,5 litre yağ eksitir denmiş, bu verilerin üzerinde yağ eksiltmesi söz konusu ise araç için hiçte iyi bir işaret olmayabilir ,
yazdığın rakamlar fazla yağ eksiltmesi olduğunu gösteriyor, yinede bir ustaya gösterin derim

tipo42_galip

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 24.May.2008 21:14:54 »
sense_7373 kardeşim kitabına göre açıklamış işte teşekkürler sense_7373 :teşekkür:

Selenia marka yağ çok kaliteli bir yağ Fiat araçlarını üretirken motorlarında bu yağı tavsiye ediyor ancak biraz pahalı bir yağ. Mahmut kardeşim aracın LPG li ise ELF taxi gaz LPG değilse Castrol Magnateck öneririm. Selenia motor yağı ile 10.000 km yol yaparken piyasada satılan diğer motor yağları ile en fazla 5000 yapabiliyoruz bilgin olsun..Yani 10.000 km de yarım litre yakması normal. Bizdekilerdede 5000 km de yarım litre yakması lazım. Ayrıca bir başka hususta aracı kullanmayla ilgili arabayı çok sıkıştırırsan mutlaka yağ yakar örneğin 2 ve 3 ncü viteste tam gaz yaparsan (6000-7000 devir) birde aracın hızı 120 km/hz üzerine çıktığında ve sürekli bu şekilde kullanırsan motor yağ yakar haberin olsun...
« Son Düzenleme: 24.May.2008 21:16:42 Gönderen: tipo42_galip »

Çevrimdışı Burak Ağçayazı

• 5. Vites
    • 1998 Tipo .4ie
  • *Adı soyadı : burak ağcayazı
  • *Meslek: memur
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: passat
  • Model Yılı: 2010
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #7 : 24.May.2008 21:20:18 »
en basiti komprasyonunu ölçtürün eğer komprasyon kaçağı varsa segmanlar daha kotüsü rektefiye yapılması gerek.

bu arada gazi abi kullanma kitapçığındaki veriler sıfır araçlar için ilk rodaj süresi boyunce bu değerlerde bi yağ tüketimi olur diyor ama motor rodajı tamamladıktan sonra bu değerlerde yağ kaybı olmaz

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 2002
« Yanıtla #8 : 25.May.2008 13:02:07 »
en basiti komprasyonunu ölçtürün eğer komprasyon kaçağı varsa segmanlar daha kotüsü rektefiye yapılması gerek.

bu arada gazi abi kullanma kitapçığındaki veriler sıfır araçlar için ilk rodaj süresi boyunce bu değerlerde bi yağ tüketimi olur diyor ama motor rodajı tamamladıktan sonra bu değerlerde yağ kaybı olmaz

arkadaslar sızlerle bı sorunumu paylasmak ıstıyorum...aracımı alalı yaklasık 2  3 ay olcak ...aldıgımda yag sevıyesı normaldı 2 hafta once aracımı kontrol ederken yaklasık 2 lt yag eksık oldugunu gordum ve tamamladım ...yalnız evvelkı gun tekrar yag kontrolu yaptıgımda 1 lt yıne eksık oldugunu gordum ..sizce bu cok anormal bır durummu aracımı koydugum mekana baktım herhangı bı yag damlatma goremedım sanayıde arkadasla baktık herhangı bı motor altında yagda yoktu ...sızce arac asırı yagmı yakıyo yoksa 97 model 1 6 sx arac bu yag eksıltmeler normal mı ...ben bu aracımdan once 95 model sahıs s kullandım 12 ay da 1,5 lt yag koydum toplam araca ...bunda sasırdım kaldım sızlerden tecrube etmıs arkadaslardan yardım ve bılgı beklıyorum tesekkurler
burak kardeşim sana katılıyorum, en sağlık lısı motor kompresyonunu ölçtürmektir, motor hakkında daha sağlıklı bilig elde etmek için, ayrıca çok devirli kullanmak bizim arabalarda yağ eksiltme olayını arttırır, ama mahmutun söylediğine göre haftada bir eklemek zorunda kalıyor, bu biraz fazla gibi geldi bana  ;)

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
« Yanıtla #9 : 25.May.2008 15:08:20 »
masallah masallah ustalar cok..bilginin dayanağıda çok...tebrikler arkadaslar... :bravo: :bravo: :bravo:

mahmut kardeşim..burak kardeşi demiş kompresyon ölçümüyapın diye..eğerki motordan yağ kaçmıyorsa..senin sekmenlar asınmış diyebilirz..bu da rektefe istediği anlamına gelir.. ;)
Volkswagen California

• 2. Vites
  • **
    • tamgsm
« Yanıtla #10 : 27.May.2008 09:22:29 »
oncelıkle verılen degerlı bılgıler ıcın cok tesekurler ustadlar ..yag takvıyemden sonra dun ve bugun yagda herhangı bı eksılme goremedım ama bu hafta sonu tekrar bakcam olmazsa tek tek soylenenlerı uygulucam ve uygulatcam ...birde soyle bı durum var aracı kullandıgım 2 haftalık sure ıcınde bır kac yolculuk yaptım sehır ıcı kullanım harıcı 160 170 km hızı hıc dusmedım yolculugum boyunca aceba dıyorum bu sıkıstırmanın etkısıyle olabılırmı ama bukadar cok yakması benımde hosuma gıtmedı cunku daha once sahıs s aracımda aynı sekılde 6000  devri herzaman devırıp kullanırdım yanı aracı gıdebılcegı hızı zorlayarak kullanırdım sehır dısında ama hıc bu sorunla karsılasmadım daha oncekı dogan s aracımdada buna benzer bır yag sorunu olmstu ıskenderuna 100 km lık bır yola gııdıp geldım aracımda 2 lıtreye yakın yagın eksıldıgını gordum ama daha sonra hıc boyle bı sorunla karsılasmadım ..smdı kontrol edıyorum bakalım ınsallah aracta bı sorun yoktur şu işlerın yoklugunda :( kasmıyalım kendımızı ..tekrardan ılgılenen arkadaslara cok tesekkurler degerı bılgıler ıcın gelısmlerı sorununun cozulup cozulmedıgını yapılan ıslemlerı buraya aktarırım arkadaslar..

Çevrimdışı mmengi

• 3. Vites
« Yanıtla #11 : 27.May.2008 10:57:21 »
fabrika verilerine göre, 1000 kmde 0,5 litre yağ eksitir denmiş, bu verilerin üzerinde yağ eksiltmesi söz konusu ise araç için hiçte iyi bir işaret olmayabilir ,
yazdığın rakamlar fazla yağ eksiltmesi olduğunu gösteriyor, yinede bir ustaya gösterin derim

Bu değer bana abartılı geldi açıkçası 10 binlik yağ var şu an aracımda 8 bin km. yi geçti eksilen yağ en fazla 0,5lt. civarında, kitaptaki bilgiye göre 8 bin km. sonunda 4 litre yağ eksilmiş olması lazımdı ki zaten koyduğum yağ 4 litre bile değil.

braveizmir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 27.May.2008 11:52:28 »
oncelıkle verılen degerlı bılgıler ıcın cok tesekurler ustadlar ..yag takvıyemden sonra dun ve bugun yagda herhangı bı eksılme goremedım ama bu hafta sonu tekrar bakcam olmazsa tek tek soylenenlerı uygulucam ve uygulatcam ...birde soyle bı durum var aracı kullandıgım 2 haftalık sure ıcınde bır kac yolculuk yaptım sehır ıcı kullanım harıcı 160 170 km hızı hıc dusmedım yolculugum boyunca aceba dıyorum bu sıkıstırmanın etkısıyle olabılırmı ama bukadar cok yakması benımde hosuma gıtmedı cunku daha once sahıs s aracımda aynı sekılde 6000  devri herzaman devırıp kullanırdım yanı aracı gıdebılcegı hızı zorlayarak kullanırdım sehır dısında ama hıc bu sorunla karsılasmadım daha oncekı dogan s aracımdada buna benzer bır yag sorunu olmstu ıskenderuna 100 km lık bır yola gııdıp geldım aracımda 2 lıtreye yakın yagın eksıldıgını gordum ama daha sonra hıc boyle bı sorunla karsılasmadım ..smdı kontrol edıyorum bakalım ınsallah aracta bı sorun yoktur şu işlerın yoklugunda :( kasmıyalım kendımızı ..tekrardan ılgılenen arkadaslara cok tesekkurler degerı bılgıler ıcın gelısmlerı sorununun cozulup cozulmedıgını yapılan ıslemlerı buraya aktarırım arkadaslar..

Eh be kardeşim aracın limitlerini zorladıkça zorlamışsın, yağ yakmayıpta ne yapacaktı?

• 2. Vites
  • **
    • tamgsm
« Yanıtla #13 : 27.May.2008 16:08:32 »
ustad  170 bu arac ıcın cok zorlancak bir hız mı ?  ben 95 model sahin s ıle bu hızdan fazlasını gordum uzun yolda ama herhangı bı sorunla kasrılasmadım ..aceba benmı gozumde buyuttum bu aracı :D

Çevrimdışı Murat Demir

• 4. Vites
  • *Adı soyadı : MURAT DEMİR
  • *Meslek: İŞÇİ
  • Araç Modeli: Tempa SXA_K
  • Araç Rengi: BORDO
  • Model Yılı: 1994
« Yanıtla #14 : 27.May.2008 16:41:32 »
Aracın sıkıştırınca doğal olarak yağ yacaktır eğer motordan şüpen varsa sana iki taktik vereyim resimde de kırmızı ile görüldüğü üzere karburatör üstündeki havalandırma hortumunu kelepçeyi gevşeterek cıkar yine karbürotör üstünden gaz ver gazı bıraktıktan sonra o hortumdan duman çıkmassa iyi çıkarsa motor üflüyor demektir diger taktikte birisi araca gaz versin eksozden MAVİ duman cıkarsa aracın yag yakıyor sekman istiyor demektir inşallah böğle bi durum çıkmaz ama çıkarsada kafaya takma dayımın 1967 model ford transiti var eskiden mazot kadar yağ yakardı 444 adında katkı malzemesi kuydu araç yağ yakmayı kesti tabi buda 2 yag deşiminde bir yenilemek lazım gelişmelerden haberdar et bu arada yeni araba alacak kardeşlerimiz motor konusunda bu kurallara dikkat ederse ileride sıkıntı yaşamamış olurlar

« Son Düzenleme: 27.May.2008 16:43:33 Gönderen: mdemir067 »

• 2. Vites
  • **
    • tamgsm
« Yanıtla #15 : 28.May.2008 09:44:54 »
ustad tesekkurler onemlı bılgın ıcın ..şimdi aracın dun yag kontrolunu tekrar yaptım ama herhangı bı eksıltme gozume carpmadı hafta sonu sanayıdekı arkadasın dukkanında yan cıtaları boyuyacagız ogun dedıklerınzn hepsını uygulayacagm bakalım sonuc ne olcak burda paylascam