Gönderen Konu: Tempra - Tipo 2.0 İe 16v. Termostat arızasına alternatif bir çözüm.  (Okunma sayısı 3877 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

manutentore

• Ziyaretçi
Sevgili arkadaşlar bir çok parçayı İtalya'dan getirmeme rağmen çok sorulan bu parçamız için değişik bir yöntem buldum.Yerli piyasada 250 ile 350 tl. arasında kullanılmışı bulunmakta. Yenisini söylemek bile istemiyorum size.
Arızalanan termostatım için bende herkes gibi yenisini sordum. Takdir edersinizki bulamadım. Yenisini İtalya'da 180€ 'ya buldum. Pahalı olduğu için almadım tabiki.
Bunun yerine çalıştığım firmada bir tornacı arkadaşımla alternatif bir yöntem uygulamaya karar verdik.
Şimdi ilk olarak bu benim 120°C'de açan termostatım.

Bu termostat gövdesi içindeki yaylı termostatı söküyoruz. Ana gövdeye dikkat ediyoruzki zarar gelmesin.
En yakın parçacıdan 87°C termostat göbeği ve Ø60mm.×110mm. ölçülerinde alüminyum alıyoruz. Termostatı 15tl. alüminyumu 7tl.'ye aldım ben.

Termostat gövdesini söktükten sonra iç termostat diyaframını söküyoruz. Diyaframı sökmek için tutucu iki tırnak var ve bunlardan birisini kırmadan sökemedim malesef. Lakin kırılmadanda olmuyor. Bunlar içi boşaltılmış termostat gövdesi. (Ana gövde)

Buda bizi öttüren termostat. Gövdeyle beraber satıldığı için içini sökerek değiştirilemiyor. Antifiriz kullanmadığımız için kireçleme yaparak işlevini yitiriyor.

Bu içi boşaltılmış gövdenin radyatör hortumu gözünden çekilmiş bir hali.

Ölçülerini verdiğim alüminyumdan işlemek suretiyle imal edilen yeni termostat gövdemizin demonte hali.

Diyaframın montajı.

İçine diyaframı monte ettikten sonra önden ve arkadan görünüşü.

Normal görünüşü.

Hortum rekoru bağlantısı. Aslında bu rekor gerekmiyordu fakat delme işleminde bir yanlış anlaşılma sonucu büyük çap oluştuğu için kullanmak zorunda kaldık. Yoksa alüminyumumuz buna müsaitti.

İçi boşaltılmış termostat gövdemiz; Yeni yaptığımız termostat kaidemiz ve eski termostat diyaframı.

Hortumlarını sıkma yönleri. Fakat monte ederken takmanızı öneririm. Lakin yerine takarken biraz kaydırmak çevirmek gerekirse kelepçeleri o dar yerde tornavida ile söt tak zor oluyor.

Ve sonunda montajını yaptığımız araç üzerindeki hali.

Arkadaşlar bu yeni gövde yapıldığı esnada çekilen fotoğraflar çok bozuk çıktığı için koymaya gerek duymadım. Aslında bende başında çokta fazla duramadım.
Sonuçtan bahsedersek eğer, 120°C'de açan termostatım 90°C'ye gelince fanım çalışıyor artık.
Tabi bu arada, başta tornadaki hünerleriyle bana yardımcı olan arkadaşımı ve kendimi kutluyorum.
Olay budur sevgili arkadaşlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir sizlere.
Bu arada samimiyeten söylüyorumki forumumuza davet ettiğim Tempra Tipo kullanıcıları, Bana ne faydası olacak diye işin muhakemesini yapıp duruyorlar. Gelipte şu çabaları bir görseler.
Tamircilerden yada çıkmacılardan muzdarip olmamak için bir adımdı benimki. Umarım faydalı olur ve sıkıntısı olanların işini görür. Hepinize kazasız, cezasız günler diler, Sevdiklerinizle beraber nice mutlu bayramlar temenni ederim. Sağlıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 07.Eyl.2010 23:45:35 Gönderen: manutentore »

Çevrimdışı Metin Akbey

• Süper Moderatör
  • N O S
  • Racon bitmiştir...
    • metin41  ___   1997  ___ TİPO 1.6 İ E SLX
  • *Adı soyadı : metin
  • *Meslek: bürokrat
  • Araç Markası: Renault
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: beyaz
  • Model Yılı: 2015
  • Yakıt Türü: Dizel
yapmaya çalıştığınız iş için şimdiden kolay gelsin. gerçek anlamda faydalı bir bilgi olucağı kesin  :bravo:

"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi"

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
  • *Adı soyadı : Hakan
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Gökyüzü Mavisi
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: LPG
Böyle çalışmalara bayılıyorum
Tebrikler  :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
  • Yakıt Türü: Benzin
süper olmuş ellerinize sağlık.. ;) ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Davut Bostancı

• -Kareser-
  • Süper Moderatör
  • N O S
  • Emekli SEDİCİ Pilotu
    • Kareser-1997 Tipo 2.0 16v Sedicivalvole Ateş Kırmızı
  • *Adı soyadı : Davut
  • *Meslek: Teknisyen
  • Araç Markası: Diğer
  • Model Yılı: 2020
Güzel olmuş elinize sağlık  :bravo: :bravo: benimde şuan termostat arızalı böyle bir çalışma yapmayı düşünüyordum fakat kolay olacağa benzemiyor  :morgöz: :morgöz: bide bununla uğraşacak tornacı bulabilirmiyiz acaba  :( :(

Çevrimdışı Davut Bostancı

• -Kareser-
  • Süper Moderatör
  • N O S
  • Emekli SEDİCİ Pilotu
    • Kareser-1997 Tipo 2.0 16v Sedicivalvole Ateş Kırmızı
  • *Adı soyadı : Davut
  • *Meslek: Teknisyen
  • Araç Markası: Diğer
  • Model Yılı: 2020

Termostat bu blogun içindemi 2.0 larda  :s20: orda bloğa baglı 2 adet müşür var bi tanesi soguk start müşürü olması lazım bu blok yanlış bilmiyorsam hemen rhv (rolanti motoru) yanında olması lazım eger ordaysa termostat işimiz kolay olacak  :)

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 2002
  • Yakıt Türü: LPG
paylaşım için teşekkürler  ;) :ok: :ok: :ok:

olgunay

• Ziyaretçi
güzel bilgi güzel çalışma teşekkürler  :ok:

Çevrimdışı Musa Eroğlu

• Musalar
  • N O S
  • *Adı soyadı : Musa Eroğlu
  • *Meslek: Serbest
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Kurşuni gri-met,624 lacrit-deltron
  • Model Yılı: 1996
eline sağlık..paylaşım için teşekkürler...  :ok:
Tempra 2.0 ie 16V cat 836A3.000-Dohc

Çevrimdışı Ahmet Mekik

• Süper Moderatör
  • TURBO
  • Araç Modeli: Tipo DGT
  • Yakıt Türü: Dizel
Emek verilmiş bir çalışma ama uğraşmaya değmez...tanıdığınız tornacı arkadaşınız yoksa bu işlem için 40-50tl alacaktır,malzemelerde 22tl ise yeni alacağınızın yarı fiyatı olacak,çalışacaktır fakat sistemin orjinalliğini bozacaksınız bu son çaredir..arkadaşın dediği gibi yerli ve kullanılmışları 250-300tl değil..bende zamanında öyle sanıyordum.. Behr marka italyan aldım 120 tl,4 senedir sorunsuz kullanıyorum alfa romeo 2.0 için olanlar aynıdır.Metelli markada bakabilirsiniz.şu anda fiyatları 130-150tl civarı..halen 120tl'ye bulan arkadaşlarda oldu ;)
« Son Düzenleme: 21.Ara.2011 10:44:55 Gönderen: Ahmet Mekik »

Çevrimdışı Musa Eroğlu

• Musalar
  • N O S
  • *Adı soyadı : Musa Eroğlu
  • *Meslek: Serbest
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Kurşuni gri-met,624 lacrit-deltron
  • Model Yılı: 1996
Daha önce bende bu parçayı yok sanıyordum  :s20: internette kirazcıoğlunda gördüm fiyat 100-150tl civarıydı... bencede bu çözüm yolu en son çare...termostat gibi bir parçanın yenisini takmak çok daha iyidir...
« Son Düzenleme: 21.Ara.2011 10:23:36 Gönderen: Musa Eroğlu »
Tempra 2.0 ie 16V cat 836A3.000-Dohc

Aycanozel

• Ziyaretçi
ellerine sağlık , harika bir çalışma . eminim çok  kişilerin  ( bende dahil ) yüreğine su serptiniz.

Çevrimdışı Fatih Kandemir

• Member
  • 5. Vites
  • *Adı soyadı : Fatih KANDEMİR
  • *Meslek: Bilgi İşlem
  • Araç Modeli: Tipo 2.0 16v
  • Araç Rengi: Kırmızı
  • Lpg Markası : dymco
  • Model Yılı: 1999
Artık boyle bir ugrasa gerek oldugunu düşünmüyorum sıfır lancia marka termostat 140 tl satılıyor  :hıh: