Gönderen Konu: Kıl Dönmesi(pilonidal sınüs)  (Okunma sayısı 779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

vahtang

• Ziyaretçi
Kıl Dönmesi(pilonidal sınüs)
« : 28.Mar.2011 22:08:43 »
Arkadaşlar benden soylemesı kıl donmesı hastalıgını boslamayın amelıyat oldum aman dıkkat

Çevrimdışı Oğuzhan Buytoz

• Oguz020--My Dream..
  • Member
  • TURBO
  • Tahsil Cehaleti Alır Eşeklik Baki Kalır..
    • oğuz020 - 23 LS 126 Citroen C-elysee
  • *Adı soyadı : oğuz
  • *Meslek: işçi , amele, teknisyen vs vs vs
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: BEYAZ
  • Lpg Markası : ...
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: Kıl Dönmesi(pilonidal sınüs)
« Yanıtla #1 : 28.Mar.2011 22:13:05 »
Arkadaşlar benden soylemesı kıl donmesı hastalıgını boslamayın amelıyat oldum aman dıkkat

gecmıs olsun evet önemli bir sorun gercı dönecek kadar kıl yok ama olsun  :cc: :cc:

MECNUN BİLSEYDI TEMPRA SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ :)

Yokluğun BİRŞEY değiştirmedi... Demekki Varlığın GEREKSİZDİİİ
Sonra bir MPİ görürsün. Alırsın, fena bağlanırsın. Kolay ulaşırsın, zor vazgeçersin :)

vahtang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 28.Mar.2011 22:16:47 »
vallahı bende de yoktur ama 6 mart gecesı canım yandı malum yerden doktora gıttım amelıyatsız tedavı olmuyor dedıler amelıyat oldum hemen baslamıs tı alınan parca 1,5 cm çapında 5 cm uzunlugunda yenı baslayan kıst boyleyse dedım  benden sonra bı kısı daha amelıyat oldu yumruk kadar kıst cıktı

vahtang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 28.Mar.2011 22:18:43 »
eger kıl ılerlerse omurılıkte dolanıyor ve felc yapıyor arkadaslara tavsıyem kuyruk sokumunda akıntı var ıse bı doktora gıtsınler lokal anestezı ıle 25 dakıkada amelıyat oluyor

Çevrimdışı Oğuzhan Buytoz

• Oguz020--My Dream..
  • Member
  • TURBO
  • Tahsil Cehaleti Alır Eşeklik Baki Kalır..
    • oğuz020 - 23 LS 126 Citroen C-elysee
  • *Adı soyadı : oğuz
  • *Meslek: işçi , amele, teknisyen vs vs vs
  • Araç Rengi: BEYAZ
  • Lpg Markası : ...
  • Model Yılı: 2013
« Yanıtla #4 : 28.Mar.2011 22:19:08 »
vallahı bende de yoktur ama 6 mart gecesı canım yandı malum yerden doktora gıttım amelıyatsız tedavı olmuyor dedıler amelıyat oldum hemen baslamıs tı alınan parca 1,5 cm çapında 5 cm uzunlugunda yenı baslayan kıst boyleyse dedım  benden sonra bı kısı daha amelıyat oldu yumruk kadar kıst cıktı
:mm: :mm: :mm: :mm: :mm: :mm: :mm: :mm:

MECNUN BİLSEYDI TEMPRA SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ :)

Yokluğun BİRŞEY değiştirmedi... Demekki Varlığın GEREKSİZDİİİ
Sonra bir MPİ görürsün. Alırsın, fena bağlanırsın. Kolay ulaşırsın, zor vazgeçersin :)

vahtang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 28.Mar.2011 22:24:24 »
Kıl dönmesi;kıl,tüy,cilt döküntüsü ve elbise tozu gibi yabancı cisimlerin sonradan oluşan delik aracılığıyla cilt altına girip yumak oluşturmasıdır.Delik bilinmeyen bir şekilde oluşmaktadır en akla yatkın teori;kılın kalçanın sürtünme hareketiyle dönen bir matkap ucu gibi cildi delmesi sonucu oluştuğudur.
Oluşan bu delikten enseden dökülen kıllar ve diğer yabancı cisimler girerek birikir.Doku içine giren bu yabancı cisimler vücut tarafından bir zarla kapatılarak sinüs haline getirilir.Tedavide bu sinüs veya içeriğinin alınması esastır.Hastalığın oluşması için birkaç kıl yeterli olmaktadır ancan hiçbir şikayet yapmadan binlerce kıl birikebilmektedir.

Kıl dönmesi hastalığının nasıl olduğu hakkında tüm tıbbi kurulların onayladığı son bilimsel görüşe göre; baş,ense ve sırttan dökülen kılların kalçanın arasına sıkışıp yürürken oluşan sürtünme hareketiyle matkap ucu gibi cildi delerek cilt altına girip orada yumak oluşturmasıdır.
Bu alanda görülmesinin bir sebebi de 30 yaşına kadar bu bölge cildinin orta hatta zayıf olmasıdır. Yapılan incelemede bölgeden çıkan kılların o bölgeye ait olmadığı ve daha yukarıdan döküldüğünü göstermiştir.Yine mikroskobik düzeyde yapılan incelemelerde hiç kıl köküne(kıl follikülü) rastlanmamıştır.
Kalça yapısı sebebiyle kilolu insanlarda daha sık görülür.

Genellikle önemli bir belirti vermediğinden hastalarda uzun süre tedavilerini ertelerler.
İlk oluştuğu dönemde doku içine giren kılların az olması sebebiyle 1-2 cm lik hafif ağrılı bir şişlik şeklindedir.Dikkatli bakıldığında kuyruk sokumu cildinde orta hatta  bir veya birkaç yerde kılların girdiği delikler görünür.
Sert oturma gibi travma sonucu kılları vücuttan ayıran kapsülün zedelenmesi halinde hafif bir akıntı şikayeti olur ve uzun zaman devam edebilir ancak enfeksiyon oluşup apse gelişirse tablo tamamen değişir.Artık ciddi ağrı,ateş,titreme gibi bulgular eklenmiştir ve acil müdahale gerekir.
Müdahale sonrası genellikle apsenin boşaltıldığı yerde kalan delikten uzun süre cerahatli akıntı olur.

Kıl dönmesi için bir sınıflama yapılmamıştır ancak 1-2 cm lik şikayet yapmayan basit bir formda olabildiği gibi tedavinin geciktirilmesiyle tüm kalçaya dağılmış onlarca delikten akıntı yapan ileri seviyelerde ve anüsün hemen yanına açılarak fistül denilen başka bir hastalıkla karışan şekilde de karşımıza çıkabilmektedir.
Ayrıca tedavinin gecikmesiyle ortaya çıkan ve acil bir durum olan apse formu da sayılabilir.

Çevrimdışı Ali Yıldırım

• Denildi mi bir yere Türk'ün Beldesi gözüm ALBAYRAK arar, kulağım EZAN SESİ...
  • Member
  • 5. Vites
  • o şimdi bir fordcu :)
  • *Adı soyadı : ali kaptan
  • *Meslek: F-16 tamircisi..
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #6 : 28.Mar.2011 22:30:17 »
geçmiş olsun. ben de 2007 yılında olmuştum şu an hiç bir problemim yok ve doktorların savunduğu tez vücudun kıl yoğunluğuyla alakasız olduğu bir de insanların cinsiyet gözetmeksizin 3 te 1 inden çıktığı ve belirlenemediği  duyrulur  :s14: :s14: :s14: dikkat dikkat dikkat...    :01: :01: :01:

Çevrimdışı Ömer Akbulut

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : ömer
  • *Meslek: işci
  • Araç Rengi: mavi
  • Lpg Markası : mimgas
  • Model Yılı: 1999
« Yanıtla #7 : 28.Mar.2011 22:50:07 »
geçmiş olsun ben 2 defa ameliyat oldum ilki 2000 yılında ikincisi 2008 de hiç boşlanacak bişey deyil kuyruk sokumunda akınti ağrı olan varsa hiç boşlamasın

Çevrimdışı Musa Eroğlu

• Musalar
  • N O S
  • *Adı soyadı : Musa Eroğlu
  • *Meslek: Serbest
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Kurşuni gri-met,624 lacrit-deltron
  • Model Yılı: 1996
« Yanıtla #8 : 29.Mar.2011 02:26:18 »
herkeze geçmiş olsun arkadaşlar....bilgiler için teşekkürler...
Tempra 2.0 ie 16V cat 836A3.000-Dohc

Çevrimdışı Samet Gezgil

• N O S
    • samet gezgil/ tipo 1,6 sx alev kırmızısı (bordo)
  • *Adı soyadı : samet
  • *Meslek: operatör
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Rengi: yok
  • Lpg Markası : yok
  • Model Yılı: 1998
« Yanıtla #9 : 29.Mar.2011 08:45:40 »
 :01: geçmiş olsun bende olmuştum yarım saat içinde bitiyor
amaliyat sonrası zorlanıyor insan ama basit ve önemli
İzmir Güzelse Sebebi Sensin  !!!

<a href="http://img529.imageshack.us/img529/6549/smt042.jpg" target="_blank" class="new_win">http://img529.imageshack.us/img529/6549/smt042.jpg</a>

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
« Yanıtla #10 : 29.Mar.2011 08:51:19 »
geçmiş olsun.. ;)
Volkswagen California

vahtang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 29.Mar.2011 10:41:39 »
Arkadaşlar konu daha var kıl donmesı kuyruk sokumunda bulunan kıllardan degıl saç kılı veya vucuddan dokulen kılın kuyruk sokumuna yerlesıp derı altına gırmesı sonucu oluyor arastırdım kıl donmesı amelıyatlarının %99 da alınan kiste baglı kılın kokunun olmadıgı gorulmustur yanı derı altından cıkan kıl degıl derıye yapısıp vucuda gıren kıllardan oluyor onun ıcın benden tavsıye sac trası olduktan sonra aman dıkkat edın vallahı bu gece saat 5 de uyuyabıldım yarım saat once kalktım yanı 4,5 saat boşlamamakta fada var :mm:  :mm: