Gönderen Konu: Subab Ayarı  (Okunma sayısı 10831 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Burak Ağçayazı

• 5. Vites
    • 1998 Tipo .4ie
  • *Adı soyadı : burak ağcayazı
  • *Meslek: memur
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: passat
  • Model Yılı: 2010
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: Subab Ayarı
« Yanıtla #50 : 04.Mar.2009 18:53:17 »
bizim araçlardan kastım 1.4 ie ler için di enjeksiyonlu araçlarda avans ayarı yok onu anlatmaya çalısmıstım , karbüratorlü araçlarda  avans ayarı var. :ok:

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
« Yanıtla #51 : 04.Mar.2009 20:09:02 »
insallah sorun düzelmistir kardes yanlız bizim araçlarda avans ayarı yok.

Kardeş daha ben bir ay kadar önce yaptırdım avans ayarını. avans ayarı diye bizim arabalarda otomatik jiklenin ayarına diyorlar. jikle devredeyken arabanın devri yüksek oluyor haliyle. benim araçta nerden baksan 30 dakika devir 1800 lerde oluyordu. ustaya gittim böyle yüksek oluyor dedim. anidende 1000 lere düşüyor ama çok geç dedim. oda avansını kış olduğundan yükseltmiştim dedi. karbiratörden bir vidanın ayarı ile oynadı artık yüksek devirde çalışmaz dedi ama motorr soğukken sen manuel jikleyi çekersin dedi.

Ha bu arada orjinal debriyaj baskı balatasını sordum bugün 170 TL dediler sizce nasıl fiyat?
Sağ sol salıncaklarda çifti 120 TL idi.

fiyatlar servis fiyatı normal..dısarıda salıncaklar servisle aynı..baskı balata 125 civarı..

avans aracın ateşleme düzenlemesi..distirbitörün sağa veya sola cevrilmesi ile ayarlanıyor..doğru zamanda doğru ateşleme.. ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Osman Aktı

• 3. Vites
    • MED CEZİR - 1998 TİPO 1.6 SX / GÜMÜŞ GRİ
  • *Adı soyadı : osman
  • *Meslek: elektrik teknisyeni
  • Araç Modeli: Tipo SX
  • Araç Rengi: gümüş gri
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #52 : 22.Nis.2009 20:18:49 »
arkadaşlar bende arabanın trigeli degiştiricem,subap ayarlarına baktırıcam şıkırtılar gelmeye başladı.bugün gidip parça fiyatlarını aldım                                                                                                                                                               trigel seti (kayış ve bilya)18tl    V Kayışı:9tl  V Kayışı bilyası:16tl  H.Direksyon kayışı:5tl Üst kapak contası:5tl Klima kayışı:10tl + motor yagı degişecek Castrol magnetec 10/40 :45 tl   toplam108 tl+yag flitresi ?(5 de o tutar)113 tl       ustayla görüştüm işçilik olarakta 100 tl istedi ,çok geldi bana.ayrıca subap ayarları sordum;araba gazlı oldugu için eksoz subaplarını sıkar onları biraz açıyoruz dedi emme=35 egzos=45 oluyomuş yorumlarınızı bekliyorum :ok:

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #53 : 22.Nis.2009 20:24:46 »
arkadaşlar bende arabanın trigeli degiştiricem,subap ayarlarına baktırıcam şıkırtılar gelmeye başladı.bugün gidip parça fiyatlarını aldım                                                                                                                                                               trigel seti (kayış ve bilya)18tl    V Kayışı:9tl  V Kayışı bilyası:16tl  H.Direksyon kayışı:5tl Üst kapak contası:5tl Klima kayışı:10tl + motor yagı degişecek Castrol magnetec 10/40 :45 tl   toplam108 tl+yag flitresi ?(5 de o tutar)113 tl       ustayla görüştüm işçilik olarakta 100 tl istedi ,çok geldi bana.ayrıca subap ayarları sordum;araba gazlı oldugu için eksoz subaplarını sıkar onları biraz açıyoruz dedi emme=35 egzos=45 oluyomuş yorumlarınızı bekliyorum :ok:

fiyat cok.. ben 3 sene lpg li arac kullandım..subap ayarlarını hep aynı yaptırdım..peki lpg ye göre ayarlanıyorsa benzini nasıl yapacak.. sonra araba lpg de cok yakacak benzindede motor dandik çalışacak subaplar nedeni ile .bu sefer denecek.araba benzinde düzgn çalışmıyorki lpg de düzgün çalışşsın..

siz fabrika subap ayarı yaptırın.. lpg benzin e göre ayrı ayar yeni yeni duyuyorum.. :???:
Volkswagen California

Çevrimdışı Mehmet Ekici

• 4. Vites
  • *Adı soyadı : Mehmet Ekici
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : Lavato
  • Model Yılı: 1997
« Yanıtla #54 : 22.Nis.2009 20:25:59 »
Arkadaşlar acizhane benim bildiğim birşey ustalardan duyduğum ve tecrübelerim eğer süpap ayarı sıkıysa performan s düşer çok yakar gevşekte ise süpap sesi çoktur ama yakıt düşük çekiş iyidir.En güzeli tam ayarlı olan bunuda her usta yapamıyor maalesef

Çevrimdışı Osman Aktı

• 3. Vites
    • MED CEZİR - 1998 TİPO 1.6 SX / GÜMÜŞ GRİ
  • *Adı soyadı : osman
  • *Meslek: elektrik teknisyeni
  • Araç Rengi: gümüş gri
« Yanıtla #55 : 22.Nis.2009 20:44:02 »

Arkadaşlar şu olayıda anlatayım,tipodan önce kullandıgım arabada şahindi.tüpü kendim taktırmıştım.tüpü takan usta,arabanın bujilerini,buji kablolarını,distribitör kapagını degiştirin vede subap ayarını gaza göre tekrar yaptırın demişti.dediklerini yaptım ateşleme sistemindeki parçalar degişince biraz fark etti.subap ayarlarını yaptırınca araba yüksek hızda dahada seri olmuştu.

Çevrimdışı Sefa Koçer

• mrb
  • 4. Vites
  • mrb
  • *Adı soyadı : SEFA KOÇER
  • *Meslek: MUHASEBE
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Araç Rengi: BEYAZ
  • Lpg Markası : ATİKER
  • Model Yılı: 1992
« Yanıtla #56 : 16.Tem.2009 20:17:05 »
arkdaşlar 1000 km önce aracıma sekman attırdım ustam 100 km sonra gel dedi neyse gittim yag filtresi ve yagını degiştrdi + gaz ayarı yaptı  ama sibob ayarı yapmadı neden diye  sordugumda zmaanı var dedi yarın sabah 650 km lik yola çıkıcam aracımın fazla yakmasından korkuyorum
mrb

Çevrimdışı Alper Aksoy

• N O S
    • action cat - 1999 TİPO 2.0 16v / ATEŞ KIRMIZI
  • *Adı soyadı : alper
  • *Meslek: ticari pazarlama ve satış temsilcisi
  • Araç Modeli: Tipo 2.0 16v
  • Araç Rengi: ateş kırmızı
  • Model Yılı: 1999
« Yanıtla #57 : 16.Tem.2009 20:23:03 »
kardeş zamanında bende motoru komple rektefe ettirmiştim ustam 1000 km yap sonra subap ayarı yapılacak demişti yaptıktan sonra tekrar geri gittim subap ayarı yapıldı sonra 10000 km sonra birdefa daha yapıldı ama senin ustan neden böyle bir yol seçmiş bilmiyorum ama vardır bir bildigi sana şimdiden hayırlı yolculuklar dilerim  :hey: :hey: :hey:
::KENDİ GİTTİ NAMI KALDI

Hüseyin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : 15.Kas.2009 00:44:50 »
Arkadaşlar her zaman derim kötü arac yok ustayım deyim usta olmayan cok inanın arızayı söyleyib başka yeride bozup gönderiyorlar sonrada tempra  motoru bozuldumu yapılmıyor diyır ustalar ama ustalıgının ve bilgisinin yetmedigini bilmiyor piyasada dolu bunlardan

Çevrimdışı Eren Göktaş

• Member
  • N O S
  • The best or nothing 'forever-benz'
  • *Adı soyadı : Eren
  • *Meslek: ElectronicMan
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Rengi: yeşil
  • Lpg Markası : Atiker
« Yanıtla #59 : 15.Kas.2009 00:49:32 »
Öküz usta çok,önemli olan bilir kişiye yaptırmak,ben yaptırdım ses kesilmedi ama eksantiriğin kamları erimiş yağsızlıktan yinede kaçırıyordu fakat yaptırdıktan sonra şuna dikkat ettim arabanın yakıtı çok düştü millet 10 milyonluk gazla 50 km yapamazdı ben 62 km ye kadar yol yaptım
Mercedes-Benz 'The best or Nothing'

Çevrimdışı Ata Sürekçi

• N O S
  • @silivrili34
  • *Adı soyadı : Atakan
  • *Meslek: E sınıfı ehliyetli SRC Belgeli profesyonel sürücü
« Yanıtla #60 : 15.Kas.2009 00:59:42 »
Arkadaşlar her zaman derim kötü arac yok ustayım deyim usta olmayan cok inanın arızayı söyleyib başka yeride bozup gönderiyorlar sonrada tempra  motoru bozuldumu yapılmıyor diyır ustalar ama ustalıgının ve bilgisinin yetmedigini bilmiyor piyasada dolu bunlardan

zaten ustalara göre hep kusur arabadadır. hep tempra tipo kötüdür. beceremiyolar suçu arabaya atıyolar.
''Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi''  Kanuni Sultan Süleyman

[

Hüseyin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #61 : 16.Kas.2009 13:44:33 »
Silivrili dostum aynen sana katılıyorum becermedikleri araclar herzaman kötüdür becermedikler arac lar piyasada tutulmaz ama beceremeyen ustalar piyasanın kralidır laleler Usta bulmak cok zor gercekten tempracı 70 eksantirik milinimi degiştin kardeş kaça ?

Çevrimdışı Eren Göktaş

• Member
  • N O S
  • The best or nothing 'forever-benz'
  • *Adı soyadı : Eren
  • *Meslek: ElectronicMan
  • Araç Rengi: yeşil
  • Lpg Markası : Atiker
« Yanıtla #62 : 16.Kas.2009 17:05:26 »
Hayır abi değiştirmedim,ama fiyat aldım 90 milyon yenisi  :)
Mercedes-Benz 'The best or Nothing'

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
  • *Adı soyadı : BERAT
  • *Meslek: İŞ GELİŞTİRME
  • Araç Modeli: Tempra SX
  • Araç Rengi: TURKUAZ
  • Model Yılı: 1995
« Yanıtla #63 : 08.Şub.2010 18:15:44 »
bende bir yerden duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama motor kendisi ayarlıyomuş  :s20: :???: varmı öyle bişey yaa

benim usta da aynen dedi..bu motorda subap ayarı yapılmaz dedi kendi ni ayarlar dedi...herkeze inanma dedi.
Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin

Çevrimdışı Muhammed Kaya

• 3. Vites
  • *Adı soyadı : Muhammed Kaya
  • *Meslek: memur
  • Araç Rengi: mavi
  • Lpg Markası : BRC
  • Model Yılı: 2004
« Yanıtla #64 : 08.Şub.2010 20:23:29 »
Kataloğunda yapılması için periyodik km belirlenmiş o ne demek oluyo diye ustaya sorsaydın.

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #65 : 08.Şub.2010 20:33:10 »
bende bir yerden duymuştum ne kadar doğru bilmiyorum ama motor kendisi ayarlıyomuş  :s20: :???: varmı öyle bişey yaa

benim usta da aynen dedi..bu motorda subap ayarı yapılmaz dedi kendi ni ayarlar dedi...herkeze inanma dedi.

tipo ve tempralarda değişken subap zamanlaması olmadığı için motor kendi ayarlamaz.. :s1: :s1:

mareanın 1,6  16v leri değişken subap zamanlaması vardır.. ayar gerekmez..
Volkswagen California

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
« Yanıtla #66 : 09.Şub.2010 11:41:06 »
nasıl anlaşılır bu olay ya..neyse ben birde başka ustaya sorayım bakim...ama aracım benzinde çok güzel gidiyor hem çalışması hemde gidişi...gerçekten benzinde giderken  aracı zabdedemiyorum..deliriyor sanki.....yani iyi anlamda bir sorun yok .....gibi..

tipo ve tempralarda değişken subap zamanlaması olmadığı için motor kendi ayarlamaz.. :s1: :s1:

Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
« Yanıtla #67 : 09.Mar.2010 00:20:59 »
nasıl anlaşılır bu olay ya..neyse ben birde başka ustaya sorayım bakim...ama aracım benzinde çok güzel gidiyor hem çalışması hemde gidişi...gerçekten benzinde giderken  aracı zabdedemiyorum..deliriyor sanki.....yani iyi anlamda bir sorun yok .....gibi..

bencede ama işte dedikya her usta aynı değil gerçi o ustayı değştirdim bu lafı yüzünden.çarşamba günü sibop ayarı yaptıracağım bi o kaldı sanki araçda sarsıntı var inşallah değişir ..

Çevrimdışı Aykut Eraslan

• 2. Vites
  • **
  • Aykut ERASLAN
    • Aykut Eraslan 1998 TİPO S 1,4 / KRİSTAL MAVİ
  • *Adı soyadı : Aykut Eraslan
  • *Meslek: Öğrenci
  • Araç Modeli: Tipo S
  • Araç Rengi: Kristal Mavi
  • Lpg Markası : BRC
« Yanıtla #68 : 09.Mar.2010 02:35:45 »
Arkdaslar bugun evde canım sıkıldı :) annemide bilkente bırakmısken sabah dedim surdan ivedige gidiyim sarj lambası yanio onu yaptıraym dedim... gidiim o bu su derken baya bişiyler yaptırdırdım... yolda gelirken dedim bide gaz ayarı yaptırayım sehir içi 285 ile 300 arası değişiyo nese giittim ayar yaptırdımm.. usta dedi subap ayarı yaptrdın mı hiç dedi.. dedim morata anahtar değmedi daha dedim.. aracın duzensiz calısıyo sıkıo arabanı dedim ondn cok yakiyor dedi... git subap ayarı yaptır aracın kendine gelsin dedi... bende yarın aksam götürüp atacam ustanın dukkana sabah kadar araba sogur usta yapar sabahtanda gider alır gelirim diye dusunuyorum... yaptırdıkdan sonra cekiş ve yakıt tuketimine bakacagım... subap ayarı yaptır cekiş artar yakıs duser dediler... 1,4 aracımla cogu yerde zorlanıyorum ama bi kaç arkdasımla karsılastırdım aracları onlar tırmanıyoo... yaptırdıktan sonra bakalım nasil olcak....

taurus72

• Ziyaretçi
« Yanıtla #69 : 09.Mar.2010 18:22:30 »
....................ayrıca subap ayarları sordum;araba gazlı oldugu için eksoz subaplarını sıkar onları biraz açıyoruz dedi emme=35 egzos=45 oluyomuş yorumlarınızı bekliyorum :ok:

Gazlı benzinli diye bişey yok 2010 ferari 'yede binsen bir müddet sonra aşınmada olur ses de olur...

taurus72

• Ziyaretçi
« Yanıtla #70 : 09.Mar.2010 18:59:12 »
Arkadaşlar acizhane benim bildiğim birşey ustalardan duyduğum ve tecrübelerim eğer süpap ayarı sıkıysa performan s düşer çok yakar gevşekte ise süpap sesi çoktur ama yakıt düşük çekiş iyidir.En güzeli tam ayarlı olan bunuda her usta yapamıyor maalesef

yanlış ...ne gevşek nede sıkı olmalı ...ustalar en önemli yerini kaçırıyorlar..ayar çakısı,fuller çakısı yada sentil dediğimiz ölçme aletinin ayar yapraklarının ölçü aralıkları(metrik) 0,05'er 0,05'er(mm) aralıklardadır (0,05-0,10-0,15.....0,90-0,95-1 gibi) anlayacağınz aletin hasasiyeti 0.05 tir yani. Şimdi örneğin ayarlayacağımız eksoz supabı (atıyorum) katalog değeri 0.45 mm ise ayar yaparken yani sentil ile boşluk ölçerken el hassasiyeti devreye girer (4 silindir 8 supap için) 4 adet eksoz supabı da ölçülürken sentil aynı sıkılıkta olmalı ..0,50 yi denediğinizde girmese bile 0.45 te hepsi aynı ayarda olmaya bilir ...sebebi ise hassas yapılmayan ayar yüzünden değerin 0,45 ile 0,50 arasında 0,46-0,48 mm gibi bir değerde olmasıdır ...işte bu yüzden el hasasiyeti çok önemlidir zira çünkü bu ara değerde (0,48-0,46 gibi)sentil olmadığından net ölçemezsiniz ...Supaplar arasındaki bu minicik farklar bile çok şey değiştirir..aynı kriterler emme supabları içinde geçerlidir..ne kadar muntazam ayarlanırsa o kadar muntazam verim ve çalışma sağlanır ( saat kibin   :) )

not:gevşek supap  ayarı :
1-eksantirik ve kadehleri daha fazla aşındırır .
2-çok ses yapar
3-supap geç açılıp erken kapanacağından motorunuzun verimi düşer yakıt sarfiyatı artar.
4-motor rahat çalışmaz sarsıntı yapar.
5-bozukluğa göre marş basma süresi dahada artar.

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
« Yanıtla #71 : 12.Mar.2010 20:54:12 »
ben bugün aracıma sibop ayarı yaptırdım.siboplar çok sıkıymış.usta çekiş düşük yakıt yüksek olur dedi..bakalım 0,37 kuruş olan yakıtım ne olacak..inşallah düşmüştür..eridim vallahi. yahu..

Çevrimdışı tipocu_60

• Member
  • TURBO
    • tipocu_60 - 1997 TİPO SLX 1.6 MPİ İE / GÖKYÜZÜ MAVİSİ
  • *Adı soyadı : Ulaş Can
  • *Meslek: Maliyeci-Kedici Sx Pilotu
  • Araç Rengi: Kristal Mavi
  • Lpg Markası : Zavoli
  • Model Yılı: 1996
« Yanıtla #72 : 12.Mar.2010 23:03:42 »
ben bugün aracıma sibop ayarı yaptırdım.siboplar çok sıkıymış.usta çekiş düşük yakıt yüksek olur dedi..bakalım 0,37 kuruş olan yakıtım ne olacak..inşallah düşmüştür..eridim vallahi. yahu..
ne kadara yapılıyo bu subap ayarı ve bozuk oldugu nerden anlasılıyor.bende bi sıkıntı yok cok sükürde ilerde belki lazım olur bilgi

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
« Yanıtla #73 : 13.Mar.2010 13:10:53 »
30 tl masrafım oldu. sibop ayarı için.içinde üst kapak jontası da dahil...öyle pahalı bişey değil....devamlı gittiğim  tamırci ustamın yanına yardım için gelen bir arkadaş var sağolsun..vosvogen servisinde çalışıyor..oradan bir alet getirmiş elektronik bir aletmiş o cihaz ile ölçmüş ve aracımın sibopları oldukça sıkı olduğunu söyledi ve ayarlarını yaptı..ben işim nedeni ile aracımın başında değildim.zaten akşamdan bırakmıştım aracın motoru soğuk olması gerekiyormuş...akşama tecrubeye çıktım aracın çalışması çok değişti önceden motor biraz sarsıntılı çalışıyordu ama şimdi sanki motor hiç titremiyor ..rolantide iken tabi.aracım çok seri oldu çekişi arttı rampada ilk kalkışım ve gidişi arttı.......ilk izlenimler bunlar..aracım önceden lpg de  0,37 ile  0,40 arası yakıt harcıyordu..lbenzinde ise  0,45 kuruş du..şimdi ki verileri bilmiyorum ama ustam aracının yakıtının bayağı düşeceğini söyledi..bakalım bekliyoruz.

Çevrimdışı Özer Öztürk

• Member
  • N O S
  • *Adı soyadı : Özer
  • *Meslek: ERP Yazılım Geliştirme Uzmanı
  • Araç Markası: Seat
  • Araç Modeli: Leon
  • Araç Rengi: Sarı
  • Lpg Markası : Prins
  • Model Yılı: 2007
« Yanıtla #74 : 07.Ara.2011 00:23:54 »
Arkadaslar bizim araçlarımızda özellikle LPG li kullanım için subab ayarları 45-55 uygunmuş.
Zaman içinde LPG subabları sıktığı için böyle yapılması gerekiyormuş.Bugün öğrendim.Bilginize

Seat Leon 2.0 TFSI FR(200)
Fiat Bravo 1.6 16v
Toyota Auris 1.4 D4-D
Alfa 156 1.6 Distinctive
Marea HLX