Gönderen Konu: Tempra-Tipo ECU Arıza Tespit Yazılımları - IAW-Scan2 ve StarTrek  (Okunma sayısı 9516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
  • *Adı soyadı : Oğuzhan AKTAŞ
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: Alfa Romeo Giulietta
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Türü: Dizel
Hayır bu yazılımlar GM ecu lar ile çalışmaz. Opel'ciler bu ecu ya bağlanabilirler.

Bilgiler için teşekkürler.  ;((

Çevrimdışı Baki Aburşu

• 4. Vites
  • Beni Net Aleminde BakomaN diye tanırlar~~
  • *Adı soyadı : Baki ABURŞU
  • *Meslek: Makinist -Elektronik Teknikeri-
  • Araç Markası: BMW
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : YOK
  • Model Yılı: 1999
  • Yakıt Türü: Benzin
tamam abi VagCom kkl olan bir tanesini sipariş verecem bilgiler için teşekkürler. gelince bağlayıp neticeyi burada paylaşacağım
~~Elektronik Teknikeri~~
  ~~Makinist~~

dikiz aynası projem =http://www.tempratipo.com/forum/index.php?topic=26894.msg446822#msg446822

Çevrimdışı Baki Aburşu

• 4. Vites
  • Beni Net Aleminde BakomaN diye tanırlar~~
  • *Adı soyadı : Baki ABURŞU
  • *Meslek: Makinist -Elektronik Teknikeri-
  • Araç Markası: BMW
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : YOK
  • Model Yılı: 1999
Kablolar elime ulaştı. Bu gece programları indirip yarında bağlamayı deneyecEm
~~Elektronik Teknikeri~~
  ~~Makinist~~

dikiz aynası projem =http://www.tempratipo.com/forum/index.php?topic=26894.msg446822#msg446822

Çevrimdışı Orçun Meriç

• 4. Vites
  • *Adı soyadı : Orçun
  • *Meslek: Muhasebe
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Kum gri
  • Model Yılı: 1998
elm 327 obd siparişi vericem bende 1.3 multijete uyar herhalde
Her Şey Tempra'yla Güzel  Tempo de Tempra

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
  • *Adı soyadı : deniz arpacı
  • *Meslek: ogretmen
  • Araç Modeli: Tipo 2.0 16v
  • Araç Rengi: mavi
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: LPG
sayın abiler vag kom kkl 409.1 kablom var driver cd si kırılmıstı internetten ne driverlar indirdim olmadı elinizde olan varsa bana maille yada buraya linkle ekler misiniz iyi akşamlar

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
  • *Adı soyadı : Hüseyin
  • *Meslek: Ticaret
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Gri
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1996
Sürücü diye bir şey yok. Serial to USB converter yazılımı indireceksin. Yani bu yazılımlar bilgisayarlarda eskiden bulunan seri port iletişim protokolleri ile çalışmak için yazılmıştır. Ama artık bilgisayarlarımızda seri port iptal edilip yerine USB portu konulduğu için yeni iletişim protokolunu desteklemek üzere Serial to USB yazılımları bu cihazları çalıştırabilmek için piyasaya çıkmıştır. StarTrek sayfasında da bundan var zaten. Ayrıca LPG yazılımlarının yanında gelen USB driverler de aynı işi görmektedir.

Yine de anlaşılmadıysa e-mailini yaz ben sana atayım.
"İnsan ulaşamadığı herşeyin delisi, ulaştığı herşeyin nankörüdürür" Pablo Neruda

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
olmuyo abi darpaci@gmail.com elimde bir xp bir de win7 bilgisayar var ikisindede olmadı

Çevrimdışı Erdem Şahin

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : ERDEM ERŞAHİN
  • *Meslek: MUHASEBE
  • Araç Rengi: BORDO
  • Lpg Markası : ATİKER
sayın abiler vag kom kkl 409.1 kablom var driver cd si kırılmıstı internetten ne driverlar indirdim olmadı elinizde olan varsa bana maille yada buraya linkle ekler misiniz iyi akşamlar
Sadece vagcom kablosu ilede olmuyor bilgin olsun 3 pinli bir kablo olması gerekiyor diye hatırlıyorum fatih benim sediciye boğaz kelebeği ayarı yaparken öyle yapmıştı.

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
olmuyo abi darpaci@gmail.com elimde bir xp bir de win7 bilgisayar var ikisindede olmadı
Bir şeyi yanlış yapıyor olmalısın. Çünkü bu programları senden başka çalıştıramayan olmadı.
Yazılımları gönderdim. iki adet gönderdim, birisi tam olarak işe yarıyor ama hangisi olduğunu unuttum. Sen ikisini de çift tıklayarak kur iyisimi. Bir daha dene bakalım. XP ile olanı denemeni tavsiye ederim. win7'yi sevemedim ben ve hep XP kullanıyorum.
"İnsan ulaşamadığı herşeyin delisi, ulaştığı herşeyin nankörüdürür" Pablo Neruda

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
Gönderdiğim e-mail güvenlik sebebiyle reddildi.
aşağıdaki starTrek'in sitesinde yer alan port sürücüsü. Bunu deneyebilirsin.

http://www.ftdichip.com/Drivers/CDM/CDM%202.08.30%20WHQL%20Certified.zip

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
iyi aksamlar..abi bir turlu baglanamadım okumadıgım yer uygulamadıgım sey kalmadı....baglanmıyo baglansa da herhangi bir ozelligi tıklarsam eger ecu couldnt be recognized yani ecu hatırlanmadı diyo yada ecu is not responding yani ecu cevap vermiyo diyo catlayacam...bir yada birkac sensor hatam var bir turlu baglanamadım yada sanayiii de de baglanamadılar hadi onları anladım yazılım sorunları var neden olabilir...hatta ecu yu bile degistim enson.eskisi 4q9 du simdiki 4q6.

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
"Ecu is not responding" diyorsa bağlanmıştır ama gelen sinyali almada bir yanlışlık vardır. Portları değiştirin ve eğer "compatible mode" pickli değilse pickleyip devam edin. Arasıra benzer olaylar benim baktığım başka arabalarda da oluyor. ya doğru port seçilmemiş oluyor yada cevap zamanında gelmediği için compatible mod ile cevap bekleme modunu uzatıyoruz ve halloluyor.
Ve p8 ecunun başlangıçta seçildiğinden emin olun. otomatik seçime bırakmayın. En alttaki satırın bir üstündedir bizim ecu. P8 ecu olarak geçer.

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
yok abi butun gun denedim olmadı.....

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
O yazılımı kurupta bağlanamayan olmadı Deniz. Bir yerde bir yanlışk vardır. Ama buradan bilmek zor.

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
baglanıyo ama ecu is not responding diyo acaba kabloların birinde mi sıkıntı var anlamadım buarada  soguk start musurunu 2 kere degismistim sitedeki fae kodlu olan ile bugun cıkarıp eskisini taktım orjinali arabayı bayagı rahatlattı acaba piyasada satılanlar cok mu dandik internetten almıstım su acık mavi kutularda olan...haftasonu bilgisayar isini halledecem....aslında asıl sorun zamansızlık:)6 aylık bebisim var kızım bırakmıyor arabamla ilgilenem ama buhaftasonu halledecem:)

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
hüseyin abi fiat servisinde examiner de baglanamamıstı bugun bir beyinciye durumu aktardım tesisatta sorun olabilir dedi....veeeee sonucta baglandı eski hata kodlarını sildik sadece gaz kelebek hatası kaldı....insallah potansiyometre sıkıntılı degildir....yarın da onu halledecem insallah....

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
Hadi geçmiş olsun.
Potansiyometrenin sorunu nedir?

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
potansiyometrenin siyah kapagına basınca normal calısıyo ama serbest bırakınca calısmıyo icindeki dirence surten yay esnekligini kaybetmis olabilir abi....umarım yenisini almak zorunda kalmam 270 tl imis:(

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
Onu tamir etmek için dosya var bende.
Bir bak. İçinin açılması gerekirse sana göndeereyim. Ona bakarak açar yaparsın.

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
actım yaptım abi...bakır renginde olan yayın lehimleri eskimisti bi de direnc olan yeri temizledim...siyah direnc olan yere birsey surmek gerekir mi yag gibi....yoksa cabuk asınır gibime geliyo...bir de kendim forumda potansiyometre ile yapılan 0.30v ayarı yaptım elektrikcide makinaya bagladık 1derece gorunuyor sorun olmaz gibime geliyo 1derece ile.....

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
Bildiğim kadarıyla çok ince bir yağ var potansiyometre üstünde ama emin değilim.

0,30 değil de 0,18 di sanırım en son inceleme. Ben cihazla ayarlamaya bağladığım için voltaj ölçmeyi bıraktım.
1 derece çok fazla. Sorun olur. Araban kesikli çalışır ve performans düşer. 0 dereceye ayarlama çok zor oluyor, 0 yada 0,02 gibi çok yakın bir değer olmalı.
Artık bilgisayara bağlıyorsun motoru. Zor değil. 0 yapabilirsin onu.

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
en son inceleme dedigin bizim sitede mi abi....bir de sana cok tesekkur ederim abi cok yardım ediyorsun.nereye yazsam neredeyse hep sen cevap veriyorsun diger arkadaslar da cevap veriyor ama senin ilgin bir baska tesekkurler....

Çevrimdışı metin küçük

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : metin küçük
  • *Meslek: serbest
  • Araç Rengi: gümüş gri
  • Lpg Markası : gasitaliy
selamun aleykum konularınızı bastan sona  dikkatle takip ettim .
benim tempranında arızasını bi türlü bulamadılar benzinde  yığılma  yapıyor lpg  de  saat  gibi vap sensörü  ile  distiribütordeki   soketi  dışarıya  çıkan  sensorü  değişmişti araba  çalıştı ama  o günden bu zamana   yığılma   performans  düşüklüğü  power ışıgı  yanıp booovvvvv  diğe   tıkanıp  kalması  hala   devam ediyor izmirde  bakan yok bakanlarda  anlamıyor rolanti motoru benzin pompası degişti boğaz  temizlendi potansiyometre değişti adaptasyonun  tam olduğundan emin değilim elektronikçilerdeki ölçüm aletiyle  ayarlandı ama  0.30  a  bi türlü  gelmıyor en  son 0.37  oldu  o selikde  duruyor iki aydır  hergün sanaideyim tamirciler    gazda  kullanıyorsun  direk  gazda  calıştır  yada   sat  kurtul   diyo  benide  delirtiyo
cuma gunu serdar  otoya  gittim durumu anlattım arabayı  bırakıcan arızası   çok büyük bütün gün uğrasıp  yapmaya çalışırız  dedi bayada  masraflı     dedi  bırakmadım ısınınca  biraz daha  düzelir  gibi oluyor  yüksek  devirde yine  öle  ama  sakın  düzgün kullanma   olmuyo  lpg  de  rolanti  bile  saaat gibi tamircilerde  bende  saştım kaldım  sizin  fikirleriniz  varmı acaba

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
Adaptasyon ölçüm aleti ile iş görüyor ama çok doğru olmuyor. Ama sorunun adaptasyon kaynaklı olsa zaten LPGde de aynı sorunu verirdi. Adaptasyonu yazılımla yapmalısın. Önce başka çarem yoktu, o bilgiyi yabancı sitelerden bulup bizim forumda paylaşmıştım ve yazılım yokken o civara ayarlıyordum iş görüyordu. Ama şimdi yazılımla 0 dereceye ayarlayıp tekrar ölçen arkadaşlar, 0,19 v gibi bir rakam da kaldığını söylüyorlar. Ben ölçmedim bilmiyorum.

Benzer sorun, bendeki LPG kaynaklı ayar bozulması, eskiden bende de sık sık olurdu ve bir kaç yüz km benzinle kullanınca düzeliyordu. Bir kaç arkadaş da bu şekilde düzeltmişlerdi arabalarını ama düzelmeyenler de olmuştu. O yüzden kesin çözüm budur diyemiyorum.

Benzin enjektörlerinin kalibrasyonu bozulduysa da aynı soruna neden olur diye biliyorum. Normalde benzin enjektörü 30 derecelik bir konik açı ile sprey gibi püskürtmesi gerekir benzini ama tıkanma, kirlenme vs. olunca bu konik açı bozuluyor, tabiri caizse çeşme gibi şıkır şıkır sıvı halde, kimine az kimine çok akıtmaya başlıyor manifolda. Bu da hava yakıt karışımını bozuyor. Bu durumda enjektörlerin bakıma ihtiyacı oluyor. Ama bizim enjektörler manifoldun altında olduğundan motorun yarısını sökmeden söküp bakabilmek mümkün değil.

Enjektör temizleyici ile bir süre benzinde kullanman işe yarayabilir. Delphi enjektör temizleyiciyi tavsiye ederim. 40 tl fiyatı var. Benim arabada çok güzel sonuç vermişti. Benzin istasyonlarında satılan ucuz tipler işe yaramıyor. Dikkat, 100ml delphi enjektör temizleyici 800 lt benzin içindir yani 8 depo yakıta yeter. Klavuzunu iyi oku ve üstünde verilen ölçüden fazlasını kullanma. Nasıl bir kimyasalsa mubarek, 2 gram fazla gitse benzin bozuluyor ve araba düzgün yürümez oluyor. Ben çok katayım hızlı etki etsin diye yarısını depoya boşaltmıştım, az sonra araba patırdamaya başlamıştı. Sonra üstüne epeyce daha benzin ekleyerek normalleştirmiştim. Her neyse, Enjektör temizleyici ile birlikte, bir kaç yüz km benzinde kullan. Ucuz bir çözüm, demenden zarar gelmez. Belki düzelir.

Şimdilik aklıma geliveren sadece bu.
« Son Düzenleme: 01.Eyl.2014 10:51:56 Gönderen: Hüseyin Ertaş »

Çevrimdışı Deniz Arpaci

• 2. Vites
  • **
  • sedicivalvole
abi bir süredir arabayı bilgisayara baglamıyordum.bugün bagladım ve bayagı birdenedim ama her bagladıgımda arabanın calışması cok berbat oluyor.yani rolanti dusuyo eksozun kokusu degisiyo.yani bilgisayara baglama beyni sanki karıstırıyor sizce nedendir.....