TEMPRA TİPO SERVİS > Motor - Karbüratör - Enjeksiyon - Şanzuman

Tipo 1.4 SX ie Kırık Hava filtre kutusu tamiri

(1/4) > >>

Sezgin Kaçaroğlu:
Herkese merhaba benden önceki sahibi aracın hava filtre kutusunu nasıl becerdiyse kırmış (yada onun ustası ) bende filtreyi degistirirken usta koli bandı ile bantladı zamanla oda baya bi bıraktı kendini gaza basınca filtre oynuyo buda yakıtı cekisi vs etkiliyordu sonunda dün söktüm ve tamir etmeye karar verdim
Bu işleme başlamadan önceki hali

Önce filitre kutumu güzelce yıkadım ve kuruladım.
Daha sonra evde duran eski takım çantasının kapağını söktüm ve havya yardımıyla kullanacağım yerini eriterek kesmeye  başladım.
benim kutumun üst 2 köşesi kırıktı tamamen bu yüzden köşeden başladım tamir işlemine

havya yardımı ile plastikleri birbirine tutturdum ve üzerine cakmakla yakarak plastiği yumusatıp yama yaptım ve düzelttim.

Resimdeki gibi büyük kırıklar mevcuttu hem görüntü hemde işlev bakımından cok kötü idi.

Resimdeki  gibi kırık bölgeye uygun parcayı kesip önce alıştırmasını yapıp havya ile eritmek suretiyle yapıştırıyoruz.

Ve parcanın yama yapılıp kaynatılmış hali...

Ve eksik olan ve işlem yapılacak kısımlar

Kaldığımız yerden yamaya devam

Ve simdiki resim hava filtresi ile kutuyu birbirine bağlayan klipsi tutan çentik burasıda yoktu bunuda plastiği eritip havya ile şekil vererek bukadar yapabildim :)

Ve kabaca yama işleminin bitmiş hali

Daha snra zımpara ile tesviye ettim ve üzerine cok amaçlı tamir bandı ile dikkatlice yapıştırdım ki olası catlama vs durumlarında daha büyümesin diye

Fitrenin takıldığı kapağı da tesfiye ettim ve tamir bandı ile onada aynı işlemi uyguladım.

Buda filtre takılmış hali

Ve işlemin bitmiş hali

Buda eski takım cantası yeni fitre kutusunun kullanılmayan kısmı...

Veee buda montajı yapılmış filitre kutum bence gayet iyi oldu sırıtmıyor enazından orjinali gibi uzaktan :)

Bu işlem neden yaptın vs. diyecek olursanız teknik ve estetik sebebini yukarıda acıklamıştım diğer nedenlerine gelecek olursak;
1- Bu parca piyasada sıfırı olmaya ikinci elide neredeyse yok olan bir parca varın fiyatını siz düsünün bulursanız
2- Bu işlem sanayide yapılsa enaz 20 TL gidecekti (bu en iyimseri)
3- Yarın kırılsa bozulsa ben yaptım derim icim acımaz ama sanayide yaptırsam adama gidip desem sen yptın kırışdı adam bana banane dicek bende deliricem
4- Arabamla ugrastıkca sorunları kendim hallettikce ona olan sevgim artıyo ve daha iyi tanıyoruz birbirimizi
Simdilik benden bukadar yardımcı olabileceğim yer varsa buralardayım herkese saygılar... :bayrak2:

Admin:
Elinize sağlık. kırık yerelere 404 plastik çelik isimli plastik için olan yapıştırıcıyı kullanırsanız daha sağlıklı olur  :ok:

Emin Bircan:
paylaşım için teşekkürler... kıymetli malzeme..

Adminnn:
eline sağlık.güzel bir paylaşım olmuş.ustamdan en kısa zamanda plastik kaynağının malzemelerini tedarik edeceğim.bu tarz plastik parçalarının yapıştırılmasında en sağlam çözüm  ;) ;)

Vedat İnam:
eline sağlık sezgin güzel olmuş  :nazar:

bu arada havya ne oluyor  :hiii:

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git