Gönderen Konu: 2013 yılı trafik ceza listesi  (Okunma sayısı 1418 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Küllü

 • Hayat 6500 devirden sonra başlar , Ya elektrik keser yanlarsın ya da motoru kucağına alınca anlarsın…...
 • 5. Vites
 • *****
 • İleti: 1018
 • *Adı soyadı : murat
 • *Meslek: ön muhasebe
 • *Yaş: 24
 • *Şehir: istanbul
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Tipo SX
 • Araç Rengi: mavi
 • Lpg Markası : zavoli
 • Model Yılı: 1998
 • Yakıt Türü: LPG
2013 yılı trafik ceza listesi
« : 17.Mar.2013 20:54:16 »
merhaba;

2013 yılı trafik ceza listesi bilgilerinize sunulur...  çalışma www.turkuno.com sitesinden _TYU_ arkmadaşımıza aittir, paylaşımından alıntıdır...  liste bayağı kabarık ama iş görür cinsten  allah kimseyi bunlardan biriyle karşılaştırmasın ;)

Trafik Cezaları Rehberi 2013

13. Yolun yapımı ve bakımı ile görevli kuruluştan izin almadan ve trafik akımı ile güvenliğini bozacak, karayolunu kullananlara ve araçlara zarar verecek veya yaya yollarını trafiğe kapatacak şekilde karayolu yapısında çalışma yapmak: Uymayanlara: 343,00 TL Peşin 257.25 TL Tehlikeli durum ve engeller, bütün sorumluluk bunları yaratan kişilere ait olmak üzere zabıtaca kaldırılır, yapılan masraflar sorumlulara ödetilir.

14. Karayolu yapısı üzerine, trafiği güçleştirecek, tehlikeye sokacak veya engel yaratacak, trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek veya güçleştirecek şekilde bir şey atmak, dökmek, bırakmak vb, hareketlerde bulunmak ve karayolu yapısı ve güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar vermek, yerlerini değiştirmek veya ortadan kaldırmak. Uymayanlara: 343,00 TL Peşin 257.25 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.
Tehlike ve engeller, ilgili kuruluşlar ve zabıtaca ortadan kaldırılır, bozukluk ve eksiklikler yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşça derhal giderilir, zarar karşılıkları ve masraflar sorumlulara ödetilir.

16. Karayolu dışında, kenarında veya karayolu sınırı içinde izin almadan, trafik işaretlerinin görünmelerini engelleyecek, anlamlarını değiştirecek veya güçleştirilecek, yanıltacak veya trafik için tehlike veya engel yaratacak şekilde levha, ışık ile ağaç, parmaklık, direk vb. dikmek, koymak veya bulundurmak: Uymayanlara: 3.535,00 TL Peşin 2.651,25 TL Bunlar, bütün sorumluluk ve giderler mal sahibine ait olmak üzere, yolun yapımı, bakımı işletilmesi ile ilgili kuruluşça kaldırılır.

17. Belediye sınırları dışındaki karayolu kenarında, izinsiz olarak yapı ve tesis yapmak:
Uymayanlara: 3.535,00 TL Peşin 2.651,25 TL Bunlar, yetkililerce durdurulacağı gibi, Yönetmelikteki şartlar yerine getirilmeden işletme izni verilmez ve bağlantı yolu, her türlü gider sorumlulara ait olmak üzere yolun yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşça ortadan kaldırılır.

18. Belediye sınırları içindeki karayolu kenarında, izinsiz olarak yapı ve tesis yapmak: Uymayanlara: 3.535,00 TL Peşin 2.651,25 TL Bunlar, yetkililerce durdurulacağı gibi, yönetmelikteki şartlar yerine getirilmeden işletme izni verilmez ve bağlantı yolu, her türlü gider sorumlulara ait olmak üzere yolun yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlarca ortadan kaldırılır.

20.1.a.1. Tescili zorunlu ve ilk tescili yapılacak olan araçların satın alma veya gümrükten çekme tarihinden itibaren üç ay içinde tescili için; hurdaya çıkarılma halinde çıkarılış tarihinden itibaren 1 ay içinde tescilin silinmesi için; yazılı olarak ilgili tescil kuruluşuna başvurmamak: Araç sahiplerine: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Trafikten Men: Tescil yapılıncaya kadar. Tescil yapılmadan trafiğe çıkarılan araçlar, tescil yapılıncaya kadar trafikten men edilir.

20.1.d. Satış ve devir işlemini, siciline işlenmek üzere üç işgünü içerisinde ilgili trafik tescil kuruluşu ile vergi dairesine bildirmemek, yeni malik adına bir ay süreyle geçerli tescile ilişkin geçici belge düzenlememek, 1512 sayılı Kanunun 112 nci maddesi uyarınca belirlenen ücret uygulanmaksızın satış ve devre ilişkin her türlü işlem karşılığında belirlenen miktarın üzerinde ücret almak: Noterlere: 1.279,00 TL Peşin 959,25 TL 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 22/2 fıkrası uyarınca ilgili kamu kurum ve kuruluşunun en üst amiri tarafından.

20.1.d.8. İcra müdürlükleri, vergi dairesi müdürlükleri, milli emlak müdürlükleri ile diğer yetkili kamu kurum ve kuruluşları tarafından satışı yapılan araçları satın alanlar gerekli bilgi ve belgeleri sağlayarak ilgili trafik tescil kuruluşundan bir ay içerisinde adlarına tescil belgesi almamak:
Alıcısına: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Trafikten Men: Tescil yapılıncaya kadar. Tescil yapılmadan trafiğe çıkarılan araçlar, tescil yapılıncaya kadar trafikten men edilir.

21. Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan kara yoluna çıkarmak: Sürücülere : 700,00 TL Peşin: 525,00 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Belgelerin Geri Alınması: Belgeler geçersiz ise süresiz, eksik ise geçici. Trafikten Men: Eksiklikleri giderilinceye kadar . Araç Kullanmaktan Men: Teknik şartlara uygun hale getirilinceye kadar

23. Tescil belgesi,trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkmak: Uymayanlara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Trafikten Men: Araçlar Araca ait tescil belgesinin, trafik belgesinin ve tescil plakalarının ibraz edilememesi durumunda, eksik olan belgeler ibraz edilip plakalar araca takılıncaya kadar, araç trafikten men edilecektir.

25. Tescilsiz olup, karayolunda geçici olarak kullanılacak araçları, geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakaları almadan trafiğe çıkarmak, bu belge ve plakaları başka araçta veya süresi bittiği halde kullanmak: Uymayanlara: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Belgelerin İptali: Geçici belge ve plakalar Trafikten Men: Araçlar

26.1. 1. Araçlarda, bulundurulması mecburi olan (çalışma yerini ve şeklini, kapasite ile diğer niteliklerini belirleyen plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi) ayırım işaretlerini bulundurmamak: Sürücülere ve araç işletenlerine: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 5 Ceza Puanı. Trafikten Men: Araçlar Aykırı durumda olan donanım ve yazılar, giderleri işletene ait olmak üzere söktürülür, sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

26.2. Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; izin alınmaksızın reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama , bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak: Sürücülere ve araç işletenlerine : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 5 Ceza Puanı.
Aykırı durumda olan donanım ve yazılar, giderleri işletene ait olmak üzere söktürülür. sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

28. Resmi olmayan araçların tescil plakalarının devlet malı araçlarına ait plaka renginde olması: Uymayanlara: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Trafikten Men: Aykırılığı giderilinceye kadar

30.1.a.Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanmak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı. Araç Kullanmaktan Men: Teknik şartlara uygun hale getirilinceye kadar.

30.1.b) Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullananlarla, kara yolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler para cezası ile cezalandırılır. Sürücülere 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı. Trafikten Men : İhtar edilir, tekrarı halinde,

31.1.a Özelliklerine ve cinslerine göre, yönetmelikte nitelik ve nicelikleri belirtilen gereçleri, araçlarda bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

31.1.b. Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak: Sürücülere: 343,00 TL Peşin 257,25 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı Trafikten Men : Eksikliği giderilinceye kadar. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

31.2. Takoğraf veya taksimetre cihazlarını bozuk imal etmek veya bozulmasına vasıta olmak, bu durumdaki cihazları araçlarda kullanmak: Sorumlulara: Kanunun 7. 5252 maddesin sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası. 5.311,00 TL 3-6 ay hapis.

32. Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmemek: Uymayanlara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Trafikten Men: Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleninceye kadar.

34. Araçların muayene süresini geçirmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı Trafikten Men : Araçlar

35.7. Muayene istasyonu için işletme belgesi ile yetki verildiği halde, işletme şartlarına uymamak veya gerektiği şekilde muayene yapmamak: Muayene istasyonu işletenlere: 1- 5.573,00 TL 2- 9.294,00 TL 3- 18.589,00 TL Belgenin iptali: Bir yıl içinde üçüncü tekrarında. İdari para cezası, 2918 sayılı Kanun'un 8. maddesi © bendi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ilgili birimlerince uygulanacaktır.

36. Sürücü belgesiz araç kullanmak ve sürülmesine izin vermek: Kullananlara ve kullandıranlara: 343,00 TL 1-2 ay, tekrarında 2-3 ay hapis. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca trafik zabıtasınca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

37. 11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeden motorsuz taşıt kullanmak veya hayvanları tevdi etmek: Kullananlara ve kullandıranlara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

39.1.a. Sürücü belgesi sınıfına göre sürmeye yetkili oldukları araçlar dışındaki araçları sürmek: Sürücülere ve kullandıranlara : 343,00 TL 1-2 ay, tekrarında 2-3 ay Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca trafik zabıtasınca araç sahibine de tescil plakasına göre aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir ve aracı kullanmaktan men edilir.

39.1.b. B, C ve E sınıfı sürücü belgesi sahiplerinin, araçlarına yüklü ağırlığı 750kg’ın üstünde römork takarak kullanmak veya kullandırmak: Sürücülere ve kullandıranlara: 343,00 TL 1-2 ay, tekrarında 2-3 ay Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca araç sahibine de tescil plakasına göre aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

42.1.b. Sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge vermek: Sürücü adaylarına: 877,00 TL 2-3 ay Hapis

44.1.a. İkamet adresi değişikliklerini tescil kuruluşuna otuz gün içinde bildirmemekürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

44.1.b. Araç kullanırken sürücü belgelerini yanlarında bulundurmamak ve yetkililerin her isteyişinde göstermemek: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 5 Ceza Puanı.

46.2.a. Aksine bir işaret bulunmadıkça, araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmemek: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

46.2.b. Aksine bir işaret bulunmadıkça, şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte, sürülen araçların emniyetle geçişini beklememek: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

46.2.c. Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmekürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

46.2.d. Aksine bir işaret bulunmadıkça, gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli olarak işgal etmek: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

46.2.e. İki yönlü trafiğin kullanıldığı dört veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir işaret bulunmadıkça, motosiklet, otomobil, kamyonet ve otobüs dışındaki araçları kullananların, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlememeleri: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

46.3. Hayvanlarını veya hayvan sürülerini gidiş yönüne göre yolun en sağından ve imkan olduğunda taşıt yolu dışından götürmemek: Hayvan sürücülerine: 166,00 TL Peşin 124.50 TL

47.1.a. Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

47.1.b. Kırmızı ışık kuralına uymamak: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

47.1.c. Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak. Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

47.1.d. Trafik güvenliği ve düzeni ile ilgili olan ve yönetmelikte gösterilen diğer kural, yasak, zorunluluk veya yükümlülüklere uymamak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

48.4. Toplu taşım araçlarında sigara içmek: Uymayanlara: 88,00 TL peşin 66.00 TL 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 39/2 fıkrası uyarınca.

48.5. Yönetmelik ile belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullanmak: Sürücülere:
1.defasında 700,00 TL. Peşin 525,00 TL 2. defasında 877,00 TL. Peşin 657,75 TL
3 ve 3'ten fazlasında 1.407,00 TL 3 ve 3'ten fazlasında en az 6 ay
Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı. BELGELERİN GERİ ALINMASI:
Geriye doğru 5 yıl içinde; 1. defada 6 ay, 2. defada 2 yıl, 3 ve 3'ten fazlasında 5 yıl (mahkemece)

Araç Kullanmaktan Men : Sürücülere
Sürücülerden 2. defa alkol aldığı tespit edilenler Sağlık Bakanlığınca sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine tabi tutulurlar, eğitimi başarıyla tamamlayanların belgeleri süresi sonunda iade edilir, 3 ve 3'ten fazlasında ise sürücüler psiko-teknik değerlendirmeye ve psikiyatri muayenesine tabi tutulurlar, bu değerlendirme ve muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade edilir.

48.6. Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri alarak araç kullanmak: Sürücülere: İdari Para Cezası : 1,407,00 TL 6 ay hapis. Belgelerin Geri Alınması: Sürücü belgesi süresiz Belgelerin İptali: Kullanıldığı takdirde. Araç Kullanmaktan Men : Sürücüler

49.3. Taşıt kullanma süreleri dışında araç kullanmak ve kullandırmak: Sürücüye, araç sahibine, işleten veya teşebbüse:İdari Para Cezası : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı. Araç Kullanmaktan Men : Sürücüler

Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, araç sahibine de 166,00TL-Peşin 124,50 TL ayrıca işleten veya teşebbüs sahibine de 343,00TL. Peşin 257,25TL.TL ceza yazılır.

Sürücü aynı zamanda araç sahibi ise sürücüye 166,00 TL Peşin 124,50TL ceza uygulanır.

51.2.a. Hız sınırlarını %10’dan %30’a -otuz dahil-kadar aşmak:
Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124,50TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

51.2.b. Hız sınırlarını %30’dan fazla aşmak: Sürücülere : 343,00TL. Peşin 257,25TL.TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Belgelerin Geri Alınması: Geriye doğru 1 yıl içinde 5 defa ihlal edildiğinde 1 yıl süre ile.
Sürücü belgesi geri alınanların süresi sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların belgeleri iade edilir.

51.5.a. Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal etmek: İmal veya ithal edenlere: 2.120,00 TL.den 3.535,00 TL.ye kadar. 6-8 ay. Cihazlar mahkeme kararıyla müsadere edilir.

51.5.b. Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları araçlarda bulundurmak: İşletenlere İdari Para Cezası: 1,407,00 TL.den 2.120,00 TL'ye kadar. 4-6 ay hapis. Cihazlar mahkeme kararıyla müsadere edilir. Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

52.1.a. Araçların hızlarını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

52.1.b. Araçların hızlarını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

52.1.c. Diğer bir aracı izlerken, hızlarını kullandıkları aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmadan güvenli bir mesafe bırakmamak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

52.1.d. Kol ve grup halinde araç kullanırken, araçlar arasında diğer araçların güvenle girebilecekleri açıklık bırakmamak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

53.1.a. Sağa dönüş kurallarına riayet etmemek: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

53.1.b. Sola dönüş kurallarına riayet etmemek: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

53.1.c. Dönel kavşaklarda dönüş kurallarına riayet etmemek: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

53.1.d. Dönel kavşaklarda geriye dönüş kurallarına riayet etmemek: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

53.2. Sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermemek. Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

54.1.a. Geçme kurallarına riayet etmek: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

54.1.b. Geçmenin yasak olduğu yerlerden geçmek: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

55.Bir araç tarafından geçilirken geçilen araç sürücüsünün geçilme kurallarına uymaması: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

56.1.a. Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

56.1.b. İki yönlü trafiğin kullanıldığı taşıt yollarında karşı yönden gelen araçların geçişini zorlaştıran bir durum varsa geçişi kolaylaştırmak için aracını sağ kenara yanaştırmamak, gerektiğinde sağa yanaşıp durmamak, dağlık ve dik yokuşlu kara yollarında karşılaşma halinde, çıkan araç için geçiş güç veya mümkün değilse, güvenli geçişi sağlamak üzere, inen araçların, varsa önceden sığınma cebine girmemesi, sığınma cebi yoksa sağ kenara yanaşıp durmaması,gerektiği hallerde geri gitmemesi: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

56.1.c. Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafe den izlememek-Yakın takip
Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

56.1.d. Araçlarını zorunlu bir neden olmadıkça, diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde veya işaretle belirtilen hız sınırının çok altında sürmek, güvenlik nedeni veya verilen herhangi bir talimata uyulması dışında, başkalarını rahatsız edecek veya tehlikeye sokacak şekilde gereksiz ani yavaşlamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

56.1.e.Taşıt yolunun dar olduğu erlerde aksini gösteren bir trafik işareti yoksa motorsuz araçları kullananlar motorlu araçlara, otomobil, minibüs, kamyonet, otobüs, kamyon, arazi taşıtı, lastik tekerlekli traktör, iş makineleri, yazılış sırasına göre kendisinden öncekilere geçiş kolaylığı sağlamamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

57.1.a.Kavşaklara yaklaşırken kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermemek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

57.1.b.Trafik zabıtası veya ışıklı trafik işaret cihazları veya trafik işaret levhası bulunmayan kavşaklarda;
1.Bütün sürücüler geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara,
2.Bütün sürücüler doğru geçmekte olan tramvaylara,
3.Doğru geçen tramvay hattı bulunan karayoluna çıkan sürücüler bu yoldan gelen araçlara,
4.Bölünmüş yola çıkan sürücüler bu yoldan geçen araçlara,
5.Tali yoldan ana yola çıkan sürücüler ana yoldan gelen araçlara,
6.Dönel kavşağa gelen sürücüler dönel kavşak içindeki araçlara,
7.Bir iz veya mülkten çıkan sürücüler, karayolundan gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermemek,
Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

57.1.c. Kavşak kollarının trafik yoğunluğu bakımından farklı oldukları işaretlerle belirlenmemiş ise, motorsuz araç sürücülerinin motorlu araçlara, motorlu araçlardan soldaki aracın, sağdan gelen araca geçiş hakkını vermemesi: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

57.1.d. Işıklı trafik işaretleri izin verse bile trafik akışını engelleyecek bir durum olduğu hallerde kavşağa girmek:
Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

57.1.e. Kavşaklarda gereksiz olarak duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya araçların motorunu durdurmak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

57.1.f. Aksine bir işaret olmadıkça, bütün kavşaklarda araçların ray üzerinde hareket eden taşıtlara ilk geçiş hakkını vermemek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

58. Aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını gidiş yönlerine göre yolun en sağ kenarında durdurmamak, yolcularının iniş ve binişlerini sağ taraftan yaptırmamak ve yolcuların da iniş ve binişlerini sağ taraftan yapmaması: Sürücülere ve yolculara: : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

59. Yerleşim birimleri dışındaki karayolunda, zorunlu haller dışında duraklamak veya park etmek, zorunlu hallerde gerekli önlemleri almadan duraklamak veya park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

60.1.a. Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığının bir trafik işareti ile belirtilmiş olduğu yerlerde duraklamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

60.1.b. Taşıt yolu üzerinde sol şeritte (raylı sistemin bulunduğu yollar hariç) duraklamak:
Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

60.1.c. Taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

60.1.d. Taşıt yolu üzerinde kavşaklar, tüneller, rampalar, köprüler ve bağlantı yollarında ve buralara yerleşim birimleri içinde beş metre ve yerleşim birimleri dışında yüz metre mesafede duraklamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

60.1.e. Taşıt yolu üzerinde görüşün yeterli olmadığı tepelere yakın yerlerde ve dönemeçlerde duraklamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

60.1.f. Taşıt yolu üzerinde otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

60.1.g. Taşıt yolu üzerinde duraklayan veya park edilen araçların yanında duraklamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

60.1.h. Taşıt yolu üzerinde işaret levhalarına, yaklaşım yönünde ve park izni verilen yerler dışında ;yerleşim birimi içinde onbeş metre ve yerleşim birimi dışında yüz metre mesafede duraklamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

61.1.a. Taşıt yolu üzerinde duraklamanın yasaklandığı yerlere park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.b. Taşıt yolu üzerinde park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.c. Taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde veya üzerinde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.d. Taşıt yolu üzerinde belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden beş metrelik mesafe içinde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.e. Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten levhalara iki yönden onbeş metrelik mesafe içinde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.f. Taşıt yolu üzerinde üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda ortadaki taşıt yolunda park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.g. Taşıt yolu üzerinde kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.h. Taşıt yolu üzerinde geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasından onbeş metre mesafe içinde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.ı Taşıt yolu üzerinde işaret levhalarında park etme izni verilen süre veya zamanın dışında park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.j Taşıt yolu üzerinde kamunun faydalandığı ve yönetmelikte belirtilen yerlerin giriş ve çıkış kapılarının her iki yönde beş metrelik mesafe içinde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.k. Taşıt yolu üzerinde park için yer ayrılmamış veya trafik işaretleri ile belirtilmemiş alt geçit, üst geçit ve köprüler üzerinde veya bunlara on metrelik mesafe içinde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.l. Taşıt yolu üzerinde park etmek için tespit edilen süre ve şeklin dışında park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.m. Taşıt yolu üzerinde belirli kişi, kurum ve kuruluşlara ait araçlara, yönetmelikteki esaslara göre ayrılmış ve bir işaret levhası ile belirlenmiş park yerlerinde park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.n. Taşıt yolu üzerinde ayrıca yönetmelikte belirtilen haller dışında yaya yollarında park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

61.1.o. Taşıt yolu üzerinde özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek: Sürücülere : 154.00 TL Peşin 115,50 T Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

62. Yerleşim birimleri içindeki karayolunda , bir trafik işaretiyle izin verilmedikçe ve yükleme, boşaltma, indirme, bindirme, arızalanma gibi zorunlu nedenler dışında kamyon, otobüs ve bunların katarlarını, lastik tekerlekli traktörler ile her türlü iş makinelerini park etmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

63. Araçlarda şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmamak: Sürücülere : 343,00 TL Peşin 257.25 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Uygun olmayan ışık donanımı trafik zabıtasınca söktürülür.

64.1.a.1. Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde (karşılaşmalar ve öndeki aracı izleme halleri dışında) uzağı gösteren ışıkları yakmamak: : Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

64.1.a.2. Geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken ,bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması: Sürücülere : 166,00 TL Peşin 124,50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

64.1.a.3. Kuyruk (arka kenar) ışıklarını uzağı veya yakını gösteren ışıklarla birlikte kullanmamak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

64.1.b.1. Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

64.1.b.2. Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanmak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 5 Ceza Puanı.

64.1.b.3. Karşılaşmalarda ışıkları söndürmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

64.1.b.4. Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkların yakılması:

64.1.b.4. Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkların yakılması: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.


64.1.b.5. Yönetmelikteki esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

64.1.b.6. Sadece park lambaları ile seyretmek: Sürücülere : 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

65.1.a. Taşıma sınırı üstünde yolcu almak: Sürücülere : 62,00 TL Peşin 46,50 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.
Ayrıca bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait olmak üzere, fazla yolcular en yakın yerleşim biriminde indirilir.

65.1.b.a. Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %5'ten %10 fazlasına kadar aşmak:
Uymayan işletenlere ve yük gönderenlere: 639,00 TL Peşin 479,25 TL

1-İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2-Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

65.1.b.b. Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %15 fazlasına kadar aşmak: Uymayan işletenlere ve yük gönderenlere: 1.279,00 TL Peşin 959,25 TL

1-İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2-Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

65.1.b.c. Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %20 fazlasına kadar aşmak: Uymayan işletenlere ve yük gönderenlere: 1.918,00 TL Peşin 1.438,50 TL

1-İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2-Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

65.1.b.d. Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %25 fazlasına kadar aşmak: Uymayan işletenlere ve yük gönderenlere: 2.560,00 TL Peşin 1.438,50 TL Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar Trafikten Men

1-İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2-Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

65.1.b.e. Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %25'in üzerinde fazla aşmak: Uymayan işletenlere ve yük gönderenlere: 3.839,00 TL Peşin 2.879,25 TL Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar Trafikten Men

1-İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2-Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

65.1.c. Azami yüklü ağırlık veya izin verilen azami yüklü ağırlık aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlıklarını aşmak: İşletenlere: 639,00 TL Peşin 479,25 TL

65.1.d. Kara yolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapmak: Uymayanlara: 158,00 TL Peşin 118,50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar Trafikten Men

65.1.e. Tehlikeli ve zararlı maddeleri, gerekli izin ve tedbirleri alınmadan taşımak: Uymayanlara: 319,00 TL Peşin 239,25TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar Trafikten Men

65.1.f. Ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı olan eşyayı izin almadan yüklemek, taşımak ve taşıttırmak: Sürücülere, uymayan işletenlere ve yük gönderenlere: 319,00 TL Peşin 239,25TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar: Trafikten Men.

1-İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.
2- Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

65.1.g. Gabari dışı yük yüklemek, taşınan yük üzerine veya araç dışına yolcu bindirmek: 1-Uymayan işletenlere 2-Yük gönderenlere 1-639,00 TL. Peşin 1-479,25 TL. 2-1.279,00 TL Peşin 2-959,25 T

1-İşleten ile gönderenin aynı olması halinde, işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı uygulanır.

2-Gönderenin birden fazla olması veya tespit edilememesi halinde işleten ve gönderen için uygulanacak idari para cezalarının toplamı işletene uygulanır.

3-Ayrıca, bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait olmak üzere, fazla yolcular en yakın yerleşim biriminde indirilir.

65.1.h. Yükü,kara yoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklemek: Uymayanlara 158,00 TL Peşin 118,50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar Trafikten Men

65.1.i. Yükü, her çeşit yolda ve yolun her eğiminde dengeyi bozacak, yoldaki bir şeye takılacak ve sivri çıkıntılar hasıl edecek şekilde yüklemek: Uymayanlara 158,00 TL Peşin 118,50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar Trafikten Men

65.1.j. Sürücünün görüşüne engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve tescil plakaları, ayırım işaretleri, dur ve dönüş ışıkları ile yansıtıcıları örtecek şekilde yükleme yapmak: Uymayanlara 158,00 TL Peşin 118,50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar Trafikten Men

65.1.k. Çeken ve çekilen araçlarla ilgili şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araçları çekmek: Uymayanlara 158,00 TL Peşin 118,50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı. Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar Trafikten Men

65.4. Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek: İşletenlere: 1.279,00 TL Peşin 959,25 TL Tescil plakalarına göre idari para cezası uygulanır.

66. Ayrı bisiklet yolu varsa, bisiklet ve motorlu bisikletlerin taşıt yolunda; bisiklet, motorlu bisiklet ve motosikletlerin yayaların kullanmasına ayrılmış yerlerde, bunlardan ikiden fazlasının taşıt yolunun bir şeridinde yan yana sürülmesi;
Bisiklet sürenlerin en az bir elleri, motorlu bisiklet sürenlerin manevra için işaret verme hali dışında iki elleri ve motosiklet sürenlerin devamlı iki elleri ile taşıtlarını sürmeleri ve yönetmelikte belirtilen güvenlik şartlarına uymamaları;
Bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosiklet sürücülerinin, sürücü arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmeleri ve yönetmelikte belirtilen sınırdan fazla yük taşımaları;

Sürücü arkasında ayrı oturma yeri olan bisiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletlerde bir kişiden fazlasının taşınması: Sürücülere: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

67. Sürücülerin, park yapmış taşıtlar arasından çıkarken, duraklarken taşıt yolunun sağına veya soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların hareketlerini zorlaştıracak şekilde davranmaları;

Yönetmelikte belirtilen şartlar dışında geriye dönmeleri veya geriye gitmeleri, izin verilen hallerde bu manevraları yapacak sürücülerin, karayolunu kullananlar için tehlike veya engel yaratmaları,
Dönüşlerde veya şerit değiştirmelerde sürücülerin niyetlerini dönüş işaret ışıkları veya kol işareti ile açıkça ve yeterli şekilde belirtmemeleri, verilen işaretlerin manevra süresince devam etmemesi ve biter bitmez sona erdirilmemesi: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

68.1.a.1. Yönetmelikte belirtilen tedbirleri almadan, diğer yayalar için ciddi rahatsızlık verecek boyutta eşyaları itmek veya taşımak, taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek, gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak: Yayalara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

68.1.a.2. Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek: Yayalara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL


68.1.a.3. Her iki tarafta da yaya yolu ve banket bulunmayan veya kullanılır durumda olmayan iki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında, taşıt yolunun sol kenarını izlememek: Yayalara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

68.1.b.1. Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymamak: Yayalara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

68.1.b.2. Karşıdan karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmemek: Yayalara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

68.1.b.3. Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önüne aldığı halde uygun zamanda geçmemek: Yayalara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

68.1.c. Yaya yollarında, geçitlerde veya zorunlu hallerde; taşıt yolu üzerinde trafiği tehlikeye düşürecek davranışlarda bulunmak: Yayalara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

69.1. Yerleşim yerleri dışındaki karayollarında, taşıt yolu üzerinde; zorunlu haller dışında hayvan bulundurmak, binek hayvanları ve sürüler ile elle sürülen araçları trafik kurallarına uymadan sevk ve idare etmek veya ettirmek, başıboş bırakmak: Uymayanlara: Yayalara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

69.2. Başıboş hayvan bırakma yasağına riayet etmeyerek, trafik kazasına sebebiyet vermek: Uymayanlara: 3 ay hapis.

70. Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenlemek: Uymayanlara: 343,00 TL Peşin 257.25 TL Görevlilerce derhal durdurulur.

71. Geçiş üstünlüğüne haiz araçları kullanırken diğer geçiş üstünlüğüne haiz araçlarla karşılaşmalarında birbirlerine ilk geçiş hakkını vermemek ve zorunluluk olmadığı halde geçiş üstünlüğü hakkını kullanmak:
Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

72. Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Cihazlar araçlardan söktürülür.

73. Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

74. Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek: Sürücülere: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

75. Okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılmaması bu ışıkların gereksiz ve amaç dışı kullanılması: Sürücülere: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

76. Sürücülerin demiryolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı veya sesli işaretin vereceği "DUR" talimatına uymamaları, taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan tam veya yarım bariyerler varken geçide girmeleri, ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demiryolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmaları, herhangi bir demiryolu aracının yaklaşmadığına emin olduktan sonra geçmemeleri: Sürücülere: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

77.1.b. Gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları:
Sürücülere: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

77.1.c. Bir yetkili veya görevli yönetimindeki yürüyüş kolları arasından geçmek: Sürücülere: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

78.1.a. Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

78.1.b. Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması: Uygulamayanlara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

79. Karayolu üzeri park yerindeki araçlardan park yerini tespite yetkili idarece veya bu idare tarafından işletme izni verilmediği halde park ücreti almak veya almaya teşebbüs etmek: Uymayanlara: Bu maddede öngörülen altı aydan iki yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası suçunun, soruşturma ve kovuşturması 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve diğer ilgili mevzuata göre yapılır.

81.1.a. Kaza mahallinde durmamak ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almamak: Uymayanlara: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

81.1.b. Kazalarda; ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek: Sürücülere: 343,00 TL Peşin 257.25 TL

81.1.c. Trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi: Uymayanlara: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı.

81.1.d. Kazayı yetkililere bildirmemek, kaza yerinden ayrılmak: Uymayanlara: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

81.1.e. Kazaya sebebiyet verenlerin karşı tarafın bulunmaması halinde durumu zabıtaya veya diğer şahsa bildirmemek: Uymayanlara: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 15 Ceza Puanı.

81.3. Yaralanmalı veya ölümlü kazalarda zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak:
Sürücülere: 343,00 TL Peşin 257.25 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

82.1.a. Kazaya karışan araç sürücülerinin veya kaza mahallinden geçen araç sürücülerinin ilkyardım önlemleri almaması, zabıtaya ve sağlık kuruluşuna haber vermemesi: Sürücülere ve uymayanlara: 166,00 TL Peşin 124.50 TL Sürücüler İçin 20 Ceza Puanı.

82.1.b. Şehirlerarası akaryakıt istasyonlarında sağlık malzemesi bulundurmamak: Sahip ve işletenlere 166,00 TL Peşin 124.50 TL

82.1.c. Tamirhane, servis istasyonu ve garaj gibi yerlere ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan bir kaza geçirmiş olduğu belli olan veya üzerinde suç belirtisi bulunan bir araç gelince, en yakın zabıtaya haber vermemek ve deftere işlememek: Sahip ve sorumlulara: 166,00 TL Peşin 124.50 TL

91. Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmamak: Uymayanlara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL Sürücüler İçin 10 Ceza Puanı. Eksikliği giderilinceye kadar Trafikten Men

94. Sigorta müddetinin sona ermesi veya işletenin değişmesi halinde belirlenen müddetler içerisinde durumu
ilgili sigorta şirketine bildirmemek: İşletenlere ve sigortacılara: 77,00 TL Peşin 57,75 TL

99. Zarar gören kişilerin kaza veya zarara ilişkin belgelerin ibrazını müteakip 8 iş günü içinde, zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içerisinde kalan miktarları hak sahibine ödememek: Sigortacılara: 5.311,00 TL Mülki Amir tarafından 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası.

101. Zorunlu mali sorumluluk sigortasını yapmamak: Sigorta şirketlerine: 5.311,00 TL Mülki Amir tarafından 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası.

104. Gözetim, onarım bakım, alım, satım veya araçta değişiklik yapılması amacıyla kendisine teslim edilen araçların zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmamak: Mesleki faaliyette bulunanlara: Sigorta şirketlerine: 5.311,00 TL Mülki Amir tarafından 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası.

Bu sigortayı yaptırmayan teşebbüs sahiplerinin iş yerleri, mahallin en büyük mülki amirince 15 güne kadar faaliyetten men edilir.

118. Trafik ihlalinin yapıldığı tarihten geriye doğru 1yıl içerisinde100 ceza puanını doldurmak: Sürücülere: Belgelerin Geri Alınması 1. defasında 2 ay 2. defasında 4 ay Belgelerin İptali: 3.defasında

Ceza puanı nedeniyle sürücü belgesi geri alınanlar; birinci defa eğitime, ikinci defada psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar, muayene sonucunda sürücülük yapmasına engel hali yoksa belgesi iade edilir.

118.5. Asli kusurlu olarak, ölümle sonuçlanan trafik kazalarına sebebiyet vermek: Sürücülere: 1 yıl (Mahkemece) Belgelerin Geri Alınması

118.7. Sürücü belgeleri geri alındığı halde, geri alma süresi içerisinde araç kullanmak: Kullananlara ve kullandıranlara: 343,00 TL 1. 2 ay, tekrarında 2-3 ay Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse ayrıca, trafik zabıtasınca tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

123.4. Yazılı uyarıya rağmen belirlenecek süre içinde kurslarını kanun ve yönetmelik şartlarına uygun duruma getirmemek: Kurs sahiplerine: 877,00 TL Mülki Amir tarafından 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası. Kurs 15 günden az olmamak üzere mülki amirlerce geçici olarak kapatılır.

123.5. Gerekli makamdan izin ve belge almadan sürücü kursları açmak: Kurs sahiplerine: 5.311,00 TL 3-6 ay Mülki Amir tarafından 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası. Belge alınmadan açılan kurslar zabıtaca kapatılır.

Ek.2.1. Araçları motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen maksadın dışında kullanmak ve sürülmesine izin vermek: Sürücülere ve araç sahiplerine: 700,00 TL Peşin 525,00 TL 15 gün Trafikten Men Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca, tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Ek.2.3. İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşımak:
Sürücülere, araç sahibine, bağlı bulunduğu durak, işyeri ve işletmelerin sorumlularına:
Bir yıl içerisinde 1. defasında 2.102,00 TL Peşin 1.576,50 TL
Bir yıl içerisinde tekerrür halinde 3.503,00 TL Peşin 2.627,25 TL
60 gün Trafikten Men Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca aracın tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir. Tespiti halinde bağlı bulunduğu durak, iş yeri ve işletmelerin sorumlularına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Ek.2.4. Ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak: Yolculara: 233,00 TL Peşin 174,75 TL

Ek.8. Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptıranlar ile sigorta yaptırılan araçlara ait bilgileri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğine göndermemek, sigortasını yaptırmamış işletenleri tespit amacıyla zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçeleri ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığınca istenecek bilgileri vermemek: Sigorta şirketlerine: 5.311,00 TL

Çevrimdışı Gökhan Kenar

 • Member
 • TURBO
 • *****
 • İleti: 6167
 • *Adı soyadı : GÖKHAN KENAR
 • *Meslek: Resepsiyonist
 • *Yaş: 29
 • *Şehir: BURSA-Gemlik
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Marea
 • Araç Rengi: ÇELİK GRİ
 • Lpg Markası : ATİKER
 • Model Yılı: 2004
 • Yakıt Türü: LPG
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #1 : 18.Mar.2013 01:02:38 »
Paylaşım için teşekkürler trafik cezalarını sonuna kadar destekliyorum  :ok:

Çevrimdışı Yaman Furkan

 • 5. Vites
 • *****
 • İleti: 1745
  • Yaman's Garaj
 • *Adı soyadı : YaMaN
 • *Meslek: Tekniker
 • *Yaş: 29
 • *Şehir: Bursa
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Diğer
 • Araç Rengi: turuncu
 • Lpg Markası : yohh
 • Model Yılı: 2005
 • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #2 : 18.Mar.2013 09:26:21 »
teşekkürler.. kopyalayıp yapıştırdım bi yere.. :ok:

Çevrimdışı Ömür Karakaş

 • 4. Vites
 • ****
 • İleti: 689
  • Karakas
 • *Adı soyadı : Ömür KARAKAŞ
 • *Meslek: OTOMOTİV TEKNİKERİ Q.C
 • *Yaş: 29
 • *Şehir: Sakarya 54&28
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
 • Araç Rengi: gümüş gri
 • Lpg Markası : BRC
 • Model Yılı: 1996
 • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #3 : 18.Mar.2013 10:09:37 »
 :ok: :ok: :ok:   :bravo: :bravo: :bravo:

Çevrimdışı Mustafa Yaman

 • 2. Vites
 • **
 • İleti: 164
 • *Adı soyadı : Mustafa
 • *Meslek: Mühendis
 • *Yaş: 35
 • *Şehir: Çorum
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Tipo 2.0 16v
 • Araç Rengi: Gümüş Gri
 • Lpg Markası : Stafanelli
 • Model Yılı: 1997
 • Yakıt Türü: LPG
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #4 : 18.Mar.2013 10:29:05 »
Teşekkürler güzel paylaşım  :ok:

Çevrimdışı Yasin Karaköse

 • N O S
 • ******
 • İleti: 4003
 • Vorsprung Durch Technik
 • *Adı soyadı : Yasin
 • *Meslek: Bilgiişlem
 • *Yaş: 30
 • *Şehir: Ankara
 • Araç Markası: Audi
 • Araç Modeli: A3
 • Araç Rengi: Siyah
 • Model Yılı: 2016
 • Yakıt Türü: Dizel
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #5 : 18.Mar.2013 10:30:52 »
teşekkürler. umarım bu listeyi bu yılda kullanmam :)

Çevrimdışı Hakan Özgür

 • Sx A
 • Member
 • TURBO
 • *****
 • İleti: 17648
 • 12 Şubat
  • Sx A
 • *Adı soyadı : hakan
 • *Meslek: sanal mağaza
 • *Yaş: 33
 • *Şehir: K.Maraş-12 Şubat
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Tempra SXA
 • Araç Rengi: gri
 • Lpg Markası : Atiker
 • Model Yılı: 1991
 • Yakıt Türü: LPG
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #6 : 29.Nis.2013 01:05:20 »
uff bu ne böyle abi bunların hepsini akılda tutmak zor  :( :(
İYİ DE O İŞLER ÖYLE OLMUYOR İŞTE :)

Çevrimdışı Mustafa Caylan

 • 6. Vites
 • ******
 • İleti: 2113
 • *Adı soyadı : Mustafa
 • *Meslek: Öğrenci
 • *Yaş: 23
 • *Şehir: Denizli - KKTC
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Tempa SXA_K
 • Araç Rengi: Metalik Gri
 • Model Yılı: 1994
 • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #7 : 29.Nis.2013 09:43:31 »
paylaşım için teşekkürler  :ok: bu cezalar ne böyle ya inşallah bende kullanmam bu listeyi

Çevrimdışı Çağlayan Doğru

 • 2. Vites
 • **
 • İleti: 173
  • Çağlayan DOĞRU / 1997 TİPO SX 1.6 ie / Safir Mavisi
 • *Adı soyadı : Çağlayan Doğru
 • *Meslek: Öğrenci
 • *Yaş: 19
 • *Şehir: Antalya/Konya
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Tipo SX
 • Araç Rengi: Lacivert
 • Lpg Markası : Atiker
 • Model Yılı: 1997
 • Yakıt Türü: LPG
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #8 : 29.Nis.2013 10:19:09 »
Benim arka camda yazı var, onu polis yakalarsa abi yanında söküyüm falan desem işe yaramaz mı acaba  :hiii:
Bir milletin kültür düzeyi üç safhada; devlet, düşünce ve ekonomideki çalışma ve başarılarının özüyle ölçülür.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı

Çevrimdışı Ersin Mazlum

 • 5. Vites
 • *****
 • İleti: 1252
 • *Adı soyadı : Ersin Mazlum
 • *Meslek: Trabzonspor
 • *Yaş: 41
 • *Şehir: Trabzon
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
 • Araç Rengi: Çelik Grisi / Şeytan Kırmızısı
 • Lpg Markası : Brc
 • Model Yılı: 1999
 • Yakıt Türü: LPG
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #9 : 29.Nis.2013 10:24:52 »
Teşekkürler paylaşım için.İnşallah kimseye nasip olmaz ceza yemek.Dikkatli olmak lazım..
Bize Her Yer TRABZON


Çevrimiçi Mustafa Güler

 • Süper Moderator
 • TURBO
 • *****
 • İleti: 17192
  • Mustafa Güler - 2014 SEAT LEON 1.2TSI / BEYAZ
 • *Adı soyadı : Mustafa Güler
 • *Meslek: Muhasebe
 • *Yaş: 31
 • *Şehir: Bursa
 • Araç Markası: Seat
 • Araç Modeli: Leon
 • Araç Rengi: Beyaz
 • Model Yılı: 2014
 • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #10 : 29.Nis.2013 10:33:48 »
Oku oku bitmiyor, liste uzun :hoho:

Çevrimdışı Murat Küllü

 • Hayat 6500 devirden sonra başlar , Ya elektrik keser yanlarsın ya da motoru kucağına alınca anlarsın…...
 • 5. Vites
 • *****
 • İleti: 1018
 • *Adı soyadı : murat
 • *Meslek: ön muhasebe
 • *Yaş: 24
 • *Şehir: istanbul
 • Araç Markası: Fiat
 • Araç Modeli: Tipo SX
 • Araç Rengi: mavi
 • Lpg Markası : zavoli
 • Model Yılı: 1998
 • Yakıt Türü: LPG
Ynt: 2013 yılı trafik ceza listesi
« Yanıtla #11 : 29.Nis.2013 17:36:57 »
çook uzun hemdee  :(