Gönderen Konu: Torpido dan gelen su sesini kesemedim  (Okunma sayısı 12663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

er 23

• Ziyaretçi
Ynt: Torpido dan gelen su sesini kesemedim
« Yanıtla #75 : 12.Oca.2010 21:20:12 »
arkadaşlar aracların cogu tüplü benimde başıma gelen olaylardan sonra hava alma olayı konusunda söyleyeceklerimvar
1:3 litre antifiriz koydum üc litreye yakında su koydum sistem 5 ila altı litre arası su almakta
2:eger sistemde bir bardak su kaybı olsa bu tüp t basglantı dirseklerinde olur genelde bunuda torpidoda  altındaki kalorifer peteginden hissederiz petek  750 gr ile 1 lt arasında su alıyor devirdaim esnasında burada sıkışan hava sırıltı sesi veriyor
3:eger havayı düzgün almış ve bir mütdet sonra yi,ne şırıltı duyuyorsanız bilinki kacak var kacagı öyle şlırıl şırıl boşalan bişey gibi algılamayın kacagı görememe nedenlerinei yazıyorum
a:arac ısndıkca kapalı sistem olan su sistemi icindeki basınc atar sızıntının oldugu noktadan su  gibi degil buharlaşma yoluya su yu boşaltır görmek cok zorlaşır
b: arac sıcakken park edip motora baktınız kacagı göremezsiniz ki kacak olan noktanın dış ısısı yüksek oldugu icin hemen kısa süreli parklarada kacan su buhar olur gider sobanın üstüne bi bardak su dök 10 saniye bile durmaz gider ki kacagmız dahada az oldugunu düşünürsek ki cıkan sıvıda sıcak buharlaşmaya müsait
c:aracı park ettik motor sıcak kacak biryandan kacıyor buhar olup ucup gidiyor taki motor tam soguyana kadar bundan sonra kacak yerini tam belli etmeye başlar cünki sistem üzerinden cıkış yaptıgı nokta ve sıvının kendisi artık sogumuştur cıktıgı kacırdıgı noktayı ıslatır benim bu yazdıgım kacaklar damlama ve sızıntı şeklinde olup hava yaptıran kacaklardır
tüpsüz bir aracta kalorifere giden hortum tek gidiş tek geliştir  arACIN LPG DÖNÜŞÜMÜ ESNASINDA LPG BEYNİNE BU  GELİŞ GİDİŞ DEVRELERİNE  2 ADET T DİRSEK BORU ATILIR GENELDE BİRER KELEPCE SIKILIR
NOT YA KELEPCELER TAM SIKMAZ BURALARDAN DAMLAMA YAPAR
t dirsekler metalse zamanlaq delinir plastik t dirsek ve ciftli kelepce atılarak iyice sıkılmalıdır  bazen lpg beyni üzerindeki baglantılardanda su kacagı olmaktadır yedek sukabı alt sviyesinde oluşacak bir bardak su kacagı torpidoda şırıltıya sebeb olur

er 23

• Ziyaretçi
« Yanıtla #76 : 12.Oca.2010 21:31:10 »
kalorifer petek veya musluk degişimi veya LPG DÖNÜŞÜMÜ ESNASINDA KİMSE ORALARA CİFT KELEPCE ATMAK İSTEMEZ  tek kelepce at gec nasıl olsa o andfa damlatmaz 10 dk hava yapmaz misali
1:T DİRSEKLERİNİZ ESKİ METALSE PLASTİK T DİRSEGE DÖNÜŞTÜRÜN DELİNME OLAYI CÜRÜME OLAYI OLMASIN DİYE
2:T DİRSEK VE BAGLANTILARINA ATILAN KELEPCELER CİFTLİ OLSUN VE BU KELEPCELERİ TORNAVİDA İLE SIKMAK COGU ZAMAN YETERSİZ KALMAKTA OLUP DAMLAMA YAPMAKTADIRLAR
3:KELEPCELERİ ALTI ANAHTARLA GÜZELCE SIKIN (tornavida ile sıkmanın yetersiz olacagından dolayı)
4:sistem üzerinde herhangi bir parca degişimi hortum sökümü olursa tekrar takıldıktan sonra bilinki oradan kacıracaktır tecrübelerim hep bunu gösterdi demeyimde yaşatı
2 defa termostat degiştirdim  2 sindede 1 ay icinde birinde giriş birinde cıkış hortumu yarıldı

Çevrimdışı Erkut Tokgöz

• 1. Vites
  • *
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: mavi
  • Model Yılı: 1999
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #77 : 04.Şub.2010 10:42:46 »
arkadaşlar aracların cogu tüplü benimde başıma gelen olaylardan sonra hava alma olayı konusunda söyleyeceklerimvar
1:3 litre antifiriz koydum üc litreye yakında su koydum sistem 5 ila altı litre arası su almakta
2:eger sistemde bir bardak su kaybı olsa bu tüp t basglantı dirseklerinde olur genelde bunuda torpidoda  altındaki kalorifer peteginden hissederiz petek  750 gr ile 1 lt arasında su alıyor devirdaim esnasında burada sıkışan hava sırıltı sesi veriyor
3:eger havayı düzgün almış ve bir mütdet sonra yi,ne şırıltı duyuyorsanız bilinki kacak var kacagı öyle şlırıl şırıl boşalan bişey gibi algılamayın kacagı görememe nedenlerinei yazıyorum
a:arac ısndıkca kapalı sistem olan su sistemi icindeki basınc atar sızıntının oldugu noktadan su  gibi degil buharlaşma yoluya su yu boşaltır görmek cok zorlaşır
b: arac sıcakken park edip motora baktınız kacagı göremezsiniz ki kacak olan noktanın dış ısısı yüksek oldugu icin hemen kısa süreli parklarada kacan su buhar olur gider sobanın üstüne bi bardak su dök 10 saniye bile durmaz gider ki kacagmız dahada az oldugunu düşünürsek ki cıkan sıvıda sıcak buharlaşmaya müsait
c:aracı park ettik motor sıcak kacak biryandan kacıyor buhar olup ucup gidiyor taki motor tam soguyana kadar bundan sonra kacak yerini tam belli etmeye başlar cünki sistem üzerinden cıkış yaptıgı nokta ve sıvının kendisi artık sogumuştur cıktıgı kacırdıgı noktayı ıslatır benim bu yazdıgım kacaklar damlama ve sızıntı şeklinde olup hava yaptıran kacaklardır
tüpsüz bir aracta kalorifere giden hortum tek gidiş tek geliştir  arACIN LPG DÖNÜŞÜMÜ ESNASINDA LPG BEYNİNE BU  GELİŞ GİDİŞ DEVRELERİNE  2 ADET T DİRSEK BORU ATILIR GENELDE BİRER KELEPCE SIKILIR
NOT YA KELEPCELER TAM SIKMAZ BURALARDAN DAMLAMA YAPAR
t dirsekler metalse zamanlaq delinir plastik t dirsek ve ciftli kelepce atılarak iyice sıkılmalıdır  bazen lpg beyni üzerindeki baglantılardanda su kacagı olmaktadır yedek sukabı alt sviyesinde oluşacak bir bardak su kacagı torpidoda şırıltıya sebeb olur

arkadaşım bu ses bende var ve bu sabah şöyle bi manzarayla karşılaştım ve arabam 3 gün durduğunda yaklaşık 1 litre antifiriz eksiltti.. ben radyatör deposunun kapağından taşırdığını gördüm ama arba ısınınca bu seferde seviye minimumun altına indi... şimdi arabamda bi kaçak olduğu belli acaba bu kaçak şu fotodaki kaçak yani.. susesininde sebebi olabilirmi??

lovetipo

• Ziyaretçi
« Yanıtla #78 : 14.Şub.2010 13:11:01 »
direksiyon hidrolik pompası olabilir mi acaba???? yağ eksildiğinde sanki direksiyonu çevirirken su sesi geliodu sanki torpitonun sol tarafından gibi gelio.... :???: :???: :s20:

Çevrimdışı Emin Bircan

• N O S
  • *Adı soyadı : Emin Bircan
  • *Meslek: Garson
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
« Yanıtla #79 : 30.Mar.2010 01:04:51 »
Arkadaşlar şırıl şırıl su sesi adamın wc ihtiycını getirir ya :sırıtan: :sırıtan:

:heyyo:
2.0 16V sedicivalvole-powered by teo

Sedicivalvole Club Turkey
https://www.facebook.com/pages/Sedicivalvole-Club-Turkey/165304196857523

hexus98

• Ziyaretçi
« Yanıtla #80 : 23.Kas.2010 22:44:34 »
Aynı problem benim araçtada mevcut idi. Fakat ne hikmetse kesildi o ses. Radyatör suyu eksikti tamamladım belkide ondandır .

Çevrimdışı Emin Bircan

• N O S
  • *Adı soyadı : Emin Bircan
  • *Meslek: Garson
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
« Yanıtla #81 : 23.Kas.2010 23:29:26 »
Aracınız su eksiltiyorsa bu su sesini yapar. Su hortumlarını ve motor su kapağını kontrol edin.
2.0 16V sedicivalvole-powered by teo

Sedicivalvole Club Turkey
https://www.facebook.com/pages/Sedicivalvole-Club-Turkey/165304196857523

marko16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #82 : 27.Kas.2010 14:04:28 »
iyiki su sesi yapıyor su eksildiğinde.
aracı aldıktan bir iki ay sonra su eksiltmeye başlamıştı arabam gözlemlemelerim sonucu ise kaçak yapan bir yer bulamadım ama epey yağ ve su eksiliyordu ve bahsi geçen su sesi hep vardı araç soğuk iken
ısındıkça ses kesilip egzost çıkışından buharlı ütü misali buhar çıkıyordu anladıkki motora su giriyordu tamirciye gittik ve ustaya baktırdık sonuç motor hararet görmüş
 (hiç hararete çıkartmamıştım aldığım kişide olmuş olabilir diye düşünüyorum)
 silindirler ovalleşmiş conta patlatmış kople motor yapıldı bir hafta arabasız kaldım ve 1400tl masraf çıktı herşey normale dönmüştü ki iki gün sonra yine su sesini duyunca hemen kaputu açıp su haznesine baktım eksikti valla ne diyeyim acayip tırstım ama kaçağın radyatör hortumundan olduğunu görünce rahatladım ustanında epey kulaklarını çınlattım söktüğü hortumu takmış eski kelepçe yerinden hortum patlamış   bence arabanızın çekişinde sorun yoksa belirtilenden fazla yağ eksiltmiyorsa suyunuzda eksilmiyorsa korkmayın ama su sesinide hafife almayın kontrol edin
« Son Düzenleme: 27.Kas.2010 14:14:49 Gönderen: marko16 »

Çevrimdışı Samet Gezgil

• N O S
    • samet gezgil/ tipo 1,6 sx alev kırmızısı (bordo)
  • *Adı soyadı : samet
  • *Meslek: operatör
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: yok
  • Lpg Markası : yok
  • Model Yılı: 1998
« Yanıtla #83 : 30.Kas.2010 19:59:08 »
iyiki su sesi yapıyor su eksildiğinde.
aracı aldıktan bir iki ay sonra su eksiltmeye başlamıştı arabam gözlemlemelerim sonucu ise kaçak yapan bir yer bulamadım ama epey yağ ve su eksiliyordu ve bahsi geçen su sesi hep vardı araç soğuk iken
ısındıkça ses kesilip egzost çıkışından buharlı ütü misali buhar çıkıyordu anladıkki motora su giriyordu tamirciye gittik ve ustaya baktırdık sonuç motor hararet görmüş
 (hiç hararete çıkartmamıştım aldığım kişide olmuş olabilir diye düşünüyorum)
 silindirler ovalleşmiş conta patlatmış kople motor yapıldı bir hafta arabasız kaldım ve 1400tl masraf çıktı herşey normale dönmüştü ki iki gün sonra yine su sesini duyunca hemen kaputu açıp su haznesine baktım eksikti valla ne diyeyim acayip tırstım ama kaçağın radyatör hortumundan olduğunu görünce rahatladım ustanında epey kulaklarını çınlattım söktüğü hortumu takmış eski kelepçe yerinden hortum patlamış   bence arabanızın çekişinde sorun yoksa belirtilenden fazla yağ eksiltmiyorsa suyunuzda eksilmiyorsa korkmayın ama su sesinide hafife almayın kontrol edin
:01: sanada geçmiş olsun
İzmir Güzelse Sebebi Sensin  !!!

<a href="http://img529.imageshack.us/img529/6549/smt042.jpg" target="_blank" class="new_win">http://img529.imageshack.us/img529/6549/smt042.jpg</a>

OF777

• Ziyaretçi
« Yanıtla #84 : 06.Nis.2011 23:15:14 »
arkadaslar aynı problem bendede var fakat benımkısı farklı bişi başımdan gecen bir olay sonucu yapmış oldugum gecici bi çözümün kalıntısı.. trabzon gezisi dönüşü tahlıhsız bı olay bu köpege carptım ve radyetörün ayagının kırılması ile radyetörde 2 parmak delik oluştu radyetör bulamadık gece oldugu için ve cam macunu kullandım işe de yaradı ancak tıkanıklık oldu radyetörü değiştim ve su sesi başladı havasını aldım gecti yine basladı ve en son istanbul dönüşü baya bi bastım acil yetişmem gereken yer oldugu için ve sabah kontrol için rayatör kapagını actığımda kapakta macun birikmiş kalıntılat var yani hala bundan nasıl kurtulurum bunun temizlemek için ne yapabilirz yardım ederseniz sevenirim şimdiden tşekürler... ;( ;( ;( ;(

Çevrimdışı Oğuzhan Buytoz

• Oguz020--My Dream..
  • Member
  • TURBO
  • Tahsil Cehaleti Alır Eşeklik Baki Kalır..
    • oğuz020 - 23 LS 126 Citroen C-elysee
  • *Adı soyadı : oğuz
  • *Meslek: işçi , amele, teknisyen vs vs vs
  • Araç Rengi: BEYAZ
  • Lpg Markası : ...
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #85 : 06.Nis.2011 23:18:12 »
arkadaslar aynı problem bendede var fakat benımkısı farklı bişi başımdan gecen bir olay sonucu yapmış oldugum gecici bi çözümün kalıntısı.. trabzon gezisi dönüşü tahlıhsız bı olay bu köpege carptım ve radyetörün ayagının kırılması ile radyetörde 2 parmak delik oluştu radyetör bulamadık gece oldugu için ve cam macunu kullandım işe de yaradı ancak tıkanıklık oldu radyetörü değiştim ve su sesi başladı havasını aldım gecti yine basladı ve en son istanbul dönüşü baya bi bastım acil yetişmem gereken yer oldugu için ve sabah kontrol için rayatör kapagını actığımda kapakta macun birikmiş kalıntılat var yani hala bundan nasıl kurtulurum bunun temizlemek için ne yapabilirz yardım ederseniz sevenirim şimdiden tşekürler... ;( ;( ;( ;(

ustü plastık olan radyatörlerin şişlenme ımkanı yok ama tazyıklı su ıle deneyebılırsın de.... sımdı senın o macun motoru da dolasıyor olabılır ıraları tıkarsa nasıl temızlersın bılemıyorum hararet cıkmıyomu hıcc :s20: :s20:

MECNUN BİLSEYDI TEMPRA SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ :)

Yokluğun BİRŞEY değiştirmedi... Demekki Varlığın GEREKSİZDİİİ
Sonra bir MPİ görürsün. Alırsın, fena bağlanırsın. Kolay ulaşırsın, zor vazgeçersin :)

OF777

• Ziyaretçi
« Yanıtla #86 : 06.Nis.2011 23:20:58 »

ustü plastık olan radyatörlerin şişlenme ımkanı yok ama tazyıklı su ıle deneyebılırsın de.... sımdı senın o macun motoru da dolasıyor olabılır ıraları tıkarsa nasıl temızlersın bılemıyorum hararet cıkmıyomu hıcc :s20: :s20:
hararet yapmıyor bayada sıkıştırıyorum ama yok hararet 170 180 km hızla baya gıttım bunun uzerine macun bırıktı kapakta ama hararet yapmadı hıç acaba herhangi bi suay katılır bı ilaçla temizliği olabilirmi..

Çevrimdışı Oğuzhan Buytoz

• Oguz020--My Dream..
  • Member
  • TURBO
  • Tahsil Cehaleti Alır Eşeklik Baki Kalır..
    • oğuz020 - 23 LS 126 Citroen C-elysee
  • *Adı soyadı : oğuz
  • *Meslek: işçi , amele, teknisyen vs vs vs
  • Araç Rengi: BEYAZ
  • Lpg Markası : ...
  • Model Yılı: 2013
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #87 : 06.Nis.2011 23:29:45 »
hararet yapmıyor bayada sıkıştırıyorum ama yok hararet 170 180 km hızla baya gıttım bunun uzerine macun bırıktı kapakta ama hararet yapmadı hıç acaba herhangi bi suay katılır bı ilaçla temizliği olabilirmi..

valla kırmızı toz bıber gıbı bı ılacı var ama ben kesınlıkle karsıyım cunku en son kullandıgımda motor yaptırdım 3 gun sonra  :mm: :mm:

MECNUN BİLSEYDI TEMPRA SEVGİSİNİ SEVERMİYDİ LEYLA ZİLLİSİNİ :)

Yokluğun BİRŞEY değiştirmedi... Demekki Varlığın GEREKSİZDİİİ
Sonra bir MPİ görürsün. Alırsın, fena bağlanırsın. Kolay ulaşırsın, zor vazgeçersin :)

Çevrimdışı MUSTAFA KARAHAN

• 1. Vites
  • *
  • 91 Tempra 1.6 SX kuartz gri
    • Garajım:
  • *Adı soyadı : MUSTAFA KARAHAN
  • *Meslek: öğrenci
  • Araç Modeli: Tempra SX
  • Araç Rengi: metalik koyu gri
  • Lpg Markası : aldesa
  • Model Yılı: 1991
« Yanıtla #88 : 30.Nis.2013 20:59:34 »
bu torpido dan gelen su sesi benm araçta da geliyo ama kısa bir süre sonra kesiliyo herhalde ya da ben aracın sesinden duymuyorumdur.sanki torpidanun içinda doğal kaynak su var :)

Çevrimdışı Mehmet Onur Yılmaz

• 5. Vites
    • Contessss  :D:D
  • *Adı soyadı : Mehmet Onur YILMAZ
  • *Meslek: Grafiker
  • Araç Rengi: ÇÖL GRİ
  • Model Yılı: 2008
  • Yakıt Türü: Dizel
« Yanıtla #89 : 01.May.2013 11:02:13 »
bu torpido dan gelen su sesi benm araçta da geliyo ama kısa bir süre sonra kesiliyo herhalde ya da ben aracın sesinden duymuyorumdur.sanki torpidanun içinda doğal kaynak su var :)

eğer suda eksiltme var ise her an  üst kapak contasını  yakabilirisniz..  bende de öyle olmuştu.. belli bi zman sonra üst kapağı elimize aldık  ))
Babam Öle diyooo... :D