Gönderen Konu: uzun yolda Ve Soğuk havalarda hararet düşüyor  (Okunma sayısı 1977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SalihGezerer

• Ziyaretçi
 Konuları araştırdım ama benim sorunum galiba biraz farklı ahmet abi umarım yine demezsin lütfen araştırma yapın diye 4 forum sayfasını gezdim ama bu sorunu bulamadım gibi  :s20:

aracımda 90 derece sıcaklığa geldiğinde uzun yol veya gece soğuk havalarda  yola çıktığımda 90 dereceden 50 60 dereceye kadar  düşüyor anormal mi normal mi bilmiyorum orjinal tampon yok zaten aracımı gördünüz garajım kkısmında http://www.tempratipo.com/forum/index.php?topic=27398.0   2,3 gün önce gece izmirden  / akhisara dönüş yaptığımda 90 derece ile şehir dışından çıktım otoban yokuş sabuncu beli virajlar derken aracımın derecesi 50 ve 60 dereceye düştüğünü gördüm acaba radyatör çatlarmı kırılırmı kafamda tilkiler dolaştı durdu kaloriferi açtım soğuk konumunda çalıştırdım birde sıcağa aldım etkide etmedi ilkdefa  gördüm 50 60 yada normal kendi kendime kuruntumu yapıyorum acaba ?  :???: :s20:
« Son Düzenleme: 02.Kas.2013 17:43:43 Gönderen: Admin »

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
  • *Adı soyadı : Hakan
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Gökyüzü Mavisi
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: LPG
Ynt: uzun yolda Ve Soğuk havalarda
« Yanıtla #1 : 31.Eki.2013 08:14:00 »
Konuları araştırdım ama benim sorunum galiba biraz farklı ahmet abi umarım yine demezsin lütfen araştırma yapın diye 4 forum sayfasını gezdim ama bu sorunu bulamadım gibi  :s20:

aracımda 90 derece sıcaklığa geldiğinde uzun yol veya gece soğuk havalarda  yola çıktığımda 90 dereceden 50 60 dereceye kadar  düşüyor anormal mi normal mi bilmiyorum orjinal tampon yok zaten aracımı gördünüz garajım kkısmında http://www.tempratipo.com/forum/index.php?topic=27398.0   2,3 gün önce gece izmirden  / akhisara dönüş yaptığımda 90 derece ile şehir dışından çıktım otoban yokuş sabuncu beli virajlar derken aracımın derecesi 50 ve 60 dereceye düştüğünü gördüm acaba radyatör çatlarmı kırılırmı kafamda tilkiler dolaştı durdu kaloriferi açtım soğuk konumunda çalıştırdım birde sıcağa aldım etkide etmedi ilkdefa  gördüm 50 60 yada normal kendi kendime kuruntumu yapıyorum acaba ?  :???: :s20:
forumda bilgi mevcut kardeş, termostadı kontrol ettir

Çevrimdışı Resul aslan

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : Resul ASLAN
  • *Meslek: Muhasebe Müdürü
  • Araç Modeli: Tempa SXA_K
  • Araç Rengi: Yeşil
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1992
« Yanıtla #2 : 31.Eki.2013 10:59:32 »

Abicim bunu alıyorsun
http://www.kirazcioglu.com/U14264,2705,tempra-termostat-karburatorlu-isitma-sogutma-aksami-opar-7581201.htm

forumda nasıl değiştirileceğine dair bilgi var olmazsa beni ara numaram var tarif ederim. İki vida tutuyor zaten takıyorsun. Şu an senin termostadın bozuk ve açık kalıyor. Motorda sürekli su geziyor. Ondan sonra 80 den aşağıda düşmeyecek.

Çevrimdışı Mustafa Güler

• Süper Moderator
  • TURBO
    • Mustafa Güler - 2014 SEAT LEON 1.2TSI / BEYAZ
  • *Adı soyadı : Mustafa Güler
  • *Meslek: Muhasebe
  • Araç Markası: Seat
  • Araç Modeli: Leon
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Model Yılı: 2014
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #3 : 31.Eki.2013 11:03:34 »
Ne yazık ki forumda bilgisi mevcur Salih :hiii: Termostat değişecek, değiştirirkende fan müşürlerini kontrol ettir, erime fala yapmış olabilir şimdiden önlemini al ;)

Çevrimdışı hüseyin canoğlu

• 2. Vites
  • **
    • Canoğlu Garajı
  • *Adı soyadı : Hüseyin Canoğlu
  • *Meslek: Medya
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Gümüş gri
  • Lpg Markası : Destro
« Yanıtla #4 : 31.Eki.2013 13:47:56 »

termostatın arızalı kardeşim biran önçe değiştirirsen iyi olur önümüz kış geçmiş olsun :ok:
Hüseyin Canoğlu
Tempra Hastalığı

Çevrimdışı İzzet Göçmen

• 2. Vites
  • **
  • I Love My Uno
  • *Adı soyadı : İzzet Göcmen
  • *Meslek: Ögrenci
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: Uno-Ates Kırmızı
  • Lpg Markası : Aldesa
  • Model Yılı: 1996
« Yanıtla #5 : 31.Eki.2013 15:01:51 »
Cekici lazmmı Cekici  :cc: Gecmiş olsun abi

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
  • *Adı soyadı : Oğuzhan AKTAŞ
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Rengi: Alfa Romeo Giulietta
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Türü: Dizel
« Yanıtla #6 : 31.Eki.2013 15:12:40 »
Bizim MPI de 50 ye kadar düşüyor zorlamadan giderken. Değiştirmemenin bir sakıncası olur mu?

Çevrimdışı Mustafa Güler

• Süper Moderator
  • TURBO
    • Mustafa Güler - 2014 SEAT LEON 1.2TSI / BEYAZ
  • *Adı soyadı : Mustafa Güler
  • *Meslek: Muhasebe
  • Araç Markası: Seat
  • Araç Modeli: Leon
  • Model Yılı: 2014
« Yanıtla #7 : 31.Eki.2013 15:31:58 »
Bizim MPI de 50 ye kadar düşüyor zorlamadan giderken. Değiştirmemenin bir sakıncası olur mu?
Yeni bir parçanın ne zararı olur ki :)

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites

SalihGezerer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 31.Eki.2013 18:45:20 »
Abicim bunu alıyorsun
http://www.kirazcioglu.com/U14264,2705,tempra-termostat-karburatorlu-isitma-sogutma-aksami-opar-7581201.htm

forumda nasıl değiştirileceğine dair bilgi var olmazsa beni ara numaram var tarif ederim. İki vida tutuyor zaten takıyorsun. Şu an senin termostadın bozuk ve açık kalıyor. Motorda sürekli su geziyor. Ondan sonra 80 den aşağıda düşmeyecek.

galiba 50 60 tl gene bayılacam ahooo .
ben bu parçayı kendi motorumda bulamadım nerede kalıyor :) çok tuaf peki değiştirmezsem ne olur resul emme manifold müşürlerinide buldum burada 15 tl en kısa zamanda aldığımda hem müşürler ve bağlantıları için hemde bu termostat için ariyacağım seni değiştireceğim zaman buraya resimli anlatacağım :) Çok teşekkür ederim neticede  güzel cevaplarınız için

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
« Yanıtla #10 : 31.Eki.2013 20:34:30 »
galiba 50 60 tl gene bayılacam ahooo .
ben bu parçayı kendi motorumda bulamadım nerede kalıyor :) çok tuaf peki değiştirmezsem ne olur resul emme manifold müşürlerinide buldum burada 15 tl en kısa zamanda aldığımda hem müşürler ve bağlantıları için hemde bu termostat için ariyacağım seni değiştireceğim zaman buraya resimli anlatacağım :) Çok teşekkür ederim neticede  güzel cevaplarınız için

Seninki 40 TL keşke bizimki de öyle olsa. Al bence değiştir. :ok:

Çevrimdışı Can Er

• CAnerr22
  • 3. Vites
  • CAner22
  • *Adı soyadı : CAn ER
  • *Meslek: Tekniker
  • Araç Modeli: Tipo S
  • Araç Rengi: Bordo
  • Lpg Markası : Vikars
« Yanıtla #11 : 31.Eki.2013 23:40:16 »
Bencede termostatın acık kalmış ki iyiki açık kalmış kapalı kalma durumuda olabilirdi o halde aracın hararet yapıp yolda kalıcaktın  ;)
Her önüne geleni soyma, belki vitamini kabuğundadır.

Çevrimdışı Hasan Erensoy

• 4. Vites
  • Kontrolsüz güç,güç değildir...
  • *Adı soyadı : Hasan
  • *Meslek: Bankacı
  • Araç Modeli: Tempra S
  • Araç Rengi: Bulut Beyazı
  • Lpg Markası : Lovato
  • Model Yılı: 1994
« Yanıtla #12 : 31.Eki.2013 23:49:26 »
Salih yanlis anlamazsan bir sey soyleyecegim sana kardesim :hişşt: insanlar bir yorum yapiyor mesala "baski balata" diyor sen senin arabanla ilgili bir sorunla ilgili kelime geciyorsa basliyorsun sorununu anlatmaya ornek sadece "balata" kismini aliyorsun.kelimeleri degil cumlenin tamamini okumalisin.gercekten her sorununa cevap vermek istiyorum fakat sirf basite kacip okumadigin arastirmadigin icin yardimci olmuyorum.eminim ki benim gibi dusunenler de cogunluktadir.eger bilmedigin bir konu olursa,konu nereye acilmissa oradaki benzer konulardan fotograf bilgi vs ile ogrenebilirsin :bayrak2:

Çevrimdışı Baki Aburşu

• 4. Vites
  • Beni Net Aleminde BakomaN diye tanırlar~~
  • *Adı soyadı : Baki ABURŞU
  • *Meslek: Makinist -Elektronik Teknikeri-
  • Araç Markası: BMW
  • Lpg Markası : YOK
  • Model Yılı: 1999
« Yanıtla #13 : 31.Eki.2013 23:58:57 »
iyide komple gövde ile birlikte değişmenize gerek yok sadece içini alıp 10 tl ye değişebilirsiniz ben öyle yaptım yoksa benim termostat 140 tl

http://www.kirazcioglu.com/U14265,2705,tempra-termostat-20-8v-isitma-sogutma-aksami-behr-behr7773790.htm
~~Elektronik Teknikeri~~
  ~~Makinist~~

dikiz aynası projem =http://www.tempratipo.com/forum/index.php?topic=26894.msg446822#msg446822

SalihGezerer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 01.Kas.2013 00:36:24 »
Salih yanlis anlamazsan bir sey soyleyecegim sana kardesim :hişşt: insanlar bir yorum yapiyor mesala "baski balata" diyor sen senin arabanla ilgili bir sorunla ilgili kelime geciyorsa basliyorsun sorununu anlatmaya ornek sadece "balata" kismini aliyorsun.kelimeleri degil cumlenin tamamini okumalisin.gercekten her sorununa cevap vermek istiyorum fakat sirf basite kacip okumadigin arastirmadigin icin yardimci olmuyorum.eminim ki benim gibi dusunenler de cogunluktadir.eger bilmedigin bir konu olursa,konu nereye acilmissa oradaki benzer konulardan fotograf bilgi vs ile ogrenebilirsin :bayrak2:

Estagfurullah Kardeşim. fakat nedemek İstediğini anlamam Normal Ahmet Abinin dediği Gibi Not found  :hişşt:
 peki buraya yazma gereği duymana ne gerek vardı Pm var yani ordanda yazabilirdin şimdi burada balata diye birşey yazmadım kafam karıştı ?  :s20:

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
« Yanıtla #15 : 01.Kas.2013 01:16:20 »
iyide komple gövde ile birlikte değişmenize gerek yok sadece içini alıp 10 tl ye değişebilirsiniz ben öyle yaptım yoksa benim termostat 140 tl

http://www.kirazcioglu.com/U14265,2705,tempra-termostat-20-8v-isitma-sogutma-aksami-behr-behr7773790.htm

İçinin bir örneğini gösterebilir misin acaba?

Çevrimdışı Hasan Erensoy

• 4. Vites
  • Kontrolsüz güç,güç değildir...
  • *Adı soyadı : Hasan
  • *Meslek: Bankacı
  • Araç Modeli: Tempra S
  • Araç Rengi: Bulut Beyazı
  • Lpg Markası : Lovato
  • Model Yılı: 1994
« Yanıtla #16 : 01.Kas.2013 02:23:49 »
Estagfurullah Kardeşim. fakat nedemek İstediğini anlamam Normal Ahmet Abinin dediği Gibi Not found  :hişşt:
 peki buraya yazma gereği duymana ne gerek vardı Pm var yani ordanda yazabilirdin şimdi burada balata diye birşey yazmadım kafam karıştı ?  :s20:

Eee hep sen mi baska arkadasin konusuna yorum yazacaksin kendi aracinla ilgili sorunlari :hiii: bak baskasi da kendi konusuna senin yazdigin yorum icin "simdi benim konuma ne alakasi var" diye illaki soyler.bunu da ornek olsun diye yaptim,sonucta bir musibet bin nasihatten iyidir demisler. ;) umarim artik sen su an nasil rahatsiz olduysan bu benim davranisimdan,baskasinin da ayni durumda rahatskz olacagini dusunup "empati kurup" artik ona gore davranirsin kardesim :love:

Çevrimdışı Can Er

• CAnerr22
  • 3. Vites
  • CAner22
  • *Adı soyadı : CAn ER
  • *Meslek: Tekniker
  • Araç Modeli: Tipo S
  • Araç Rengi: Bordo
  • Lpg Markası : Vikars
« Yanıtla #17 : 01.Kas.2013 22:31:22 »

Tipo S in komple gövde ile değişiyor ustam sadece iç yok diğer modelleri bilemiyorum  :hiii:
Her önüne geleni soyma, belki vitamini kabuğundadır.

SalihGezerer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 02.Kas.2013 21:30:55 »

Eee hep sen mi baska arkadasin konusuna yorum yazacaksin kendi aracinla ilgili sorunlari :hiii: bak baskasi da kendi konusuna senin yazdigin yorum icin "simdi benim konuma ne alakasi var" diye illaki soyler.bunu da ornek olsun diye yaptim,sonucta bir musibet bin nasihatten iyidir demisler. ;) umarim artik sen su an nasil rahatsiz olduysan bu benim davranisimdan,baskasinin da ayni durumda rahatskz olacagini dusunup "empati kurup" artik ona gore davranirsin kardesim :love:

iyi de empati olacak bir durum yok  kiiiw Ama yinede Düşüncelerine saygım var İlgin İçin teşekkür ederim Forumkardeşim :)  :hiii: seni gidi seni  bak bakalım konumuz balatamı :) hiç olmazsa konu başlığına göre kendi aracımın sorununu yazıyorum sanırım  küflenmiş bir misilleme kokusu geldi ama rahatsız olmadım nasihatler karın doyurmuyor ah şu güzelim Aşık veyselin bir  şarkısı  vardı tıpkı bir nasihat gibi bi an aklıma o geldi  :s5:Aşık Veysel - Anlatamam Derdimi Dertsiz İnsana

Çevrimdışı Günay Gün

• 2. Vites
  • **
  • *Meslek: Devlet Memuru
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Araç Rengi: Metalik Gri
  • Lpg Markası : BRC
  • Model Yılı: 1992
Ynt: uzun yolda Ve Soğuk havalarda hararet düşüyor
« Yanıtla #19 : 29.Mar.2014 00:27:25 »
Konu biraz eski ama yazayım, aracımda uzun yolda sıcaklık sürekli olarak 4 diş (60-65 derece civarı), 5-10 dakikada bir 90 dereceye çıkıp (6 diş) sonra yine 60 derece civarına iniyor. Yaz kış uzun yolda bu böyle, bir sıkıntısını görmedim.  ;)

Şehir içi ya da yoğun trafikte zaten 90 derecenin üzerine çıkar çıkmaz soğutma çalışıp 90 dereceye indiriyor, o konuda sıkıntı yok nazar değmesin.

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
« Yanıtla #20 : 29.Mar.2014 00:41:31 »
Konu biraz eski ama yazayım, aracımda uzun yolda sıcaklık sürekli olarak 4 diş (60-65 derece civarı), 5-10 dakikada bir 90 dereceye çıkıp (6 diş) sonra yine 60 derece civarına iniyor. Yaz kış uzun yolda bu böyle, bir sıkıntısını görmedim.  ;)

Şehir içi ya da yoğun trafikte zaten 90 derecenin üzerine çıkar çıkmaz soğutma çalışıp 90 dereceye indiriyor, o konuda sıkıntı yok nazar değmesin.

Bizim köyden dönüşte ilçeden 20 km kadar iniş yol var. Viteste gelmezsek 50'nin altına düşüyor hararet.  :cc: Termostat ile ilgili sorun var sanırım.

Çevrimdışı Ahmet Mekik

• Süper Moderatör
  • TURBO
  • Araç Modeli: Tipo DGT
« Yanıtla #21 : 29.Mar.2014 00:47:56 »
termostat açık kalıyordur..

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
« Yanıtla #22 : 29.Mar.2014 00:49:28 »
termostat açık kalıyordur..

İnsan burayı IM gibi kullanmadan edemiyor. Ama...  :sırıtan:

Uzun yolda bu yüzden çok yakar mı?

Çevrimdışı Ahmet Mekik

• Süper Moderatör
  • TURBO
  • Araç Modeli: Tipo DGT
« Yanıtla #23 : 29.Mar.2014 01:03:07 »
İnsan burayı IM gibi kullanmadan edemiyor. Ama...  :sırıtan:

Uzun yolda bu yüzden çok yakar mı?

soğuk kalan motor yakıtı etkiler haliyle..

Çevrimdışı İlkcan Akbaş

• 3. Vites
  • *Adı soyadı : İLKCAN AKBAŞ
  • *Meslek: Teknisyen
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie
  • Araç Rengi: Mercan Yeşili
  • Lpg Markası : Zavoli
« Yanıtla #24 : 30.Mar.2014 17:25:48 »
Aynı sorun bendede mevcut bende termostat olduğunu düşünüyorum ancak kafam karışıyor şehir içinde biraz sıkıştırırsam hemen fan açıyor sık sık ancak biraz uzun yolda 50-60 ın üzerine çıktığını görmedim ne kadar basarsam basiyim yok . Termostatı aracı aldığımızda kalorifer peteği ile birlikte değiştirdik ancak tekrar bozulmuş olabilir mi  acaba ?