Gönderen Konu: Yanlış Teşhis - Conta Yanığı  (Okunma sayısı 7000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

feritsolak

• Ziyaretçi
Yanlış Teşhis - Conta Yanığı
« : 03.Oca.2014 12:08:53 »
Selamlar arkadaşlar yaklaşık olarak bir aydır aracımda su eksiltme problemi vardı, ilk teşhisi kendim koymak için kaputu açıp uzun uzun motoru radyatörü su hortumlarını gözlemledim fakat hiç bir damlama, kaçak, buhar bulamadım, sonra sanayiye kendi motor ustama gittim usta kaputu açıp marşa bastı gözlemledi eksik suyu tamamladı hararet doksana gelene kadar gaz verdi fan çalıştı usta teşhisini koydu bu araba conta yakmış masraf en az altıyüz lira maksimum 900 lira olur dedi, ordan ayrıldım eve geldim forumda kaçakları bulmak için antifiriz kullanılırsa buhar çıkacağını ve buharın kaçağın habercisi olacağını okuyarak radyatöre antifiriz ekledim tahmin edeceğiniz gibi radyatör eski olduğundan radyatör kenarlardan su koyu verdi, radyatör tıkayıcı ile geçici olarak bu durumu atlattım, sonra sanko sanayi sitesine gidip tam altı ustaya ayrı ayrı gösterdim herbiri en az yirmi dakka inceledi aracı ve hepsinin ortak teşhisi conta yanığı oldu ama ben aracımın yolda gidişinde herhangi bir aksaklık hissetmiyordum suyunu eklediğim sürece araç canavar gibi yol alıyordu tek marşla çalışıyordu sonra yine burda forumda okuduğum kapaktan su kaçırabileceği ihtimali geldi kapağı değiştirdim kırk kilometrede yine iki litre su eksiltmeye devam etti sonra kaputu açıp eşimin marşa basmasını istedim ve hararet doksana geldiğinde fanın devreye girdiğini fakat sadece beş saniye çalışıp durduğunu farkettim hemen aracın suyunu yeniden doldurdum kaputu kapattım aracımda manuel fan düğmesi var kilometre sıfırlayıp yola koyuldum hararet doksana geldiğinde fanı manuel olarak açtım toplam yetmiş kilometre yol yaptım evin önüne geri geldiğimde kaputu açıp su seviyesini kontrol ettiğimde suyun tek damla dahi eksilmediğini gördüm. yaklaşık olarak beş gündür bu şekilde sürüyorum su eksiltme yok yarın sanayiye gidip kendine usta diyen şarlatanlara durumu açıklayacağım belki bişey öğrenirler. Bu arada sanırım sorun fan müşüründe yarın onuda kendim değiştireceğim. bu bilgiyi paylaşıyorum aracınız su eksilttiğinde motor contası değiştirmeden önce lütfen tekrar tekrar kontrol edin yoksa ustalar conta değişiminden daha çok paralar kazanırlar. herkeze iyi günler...

Çevrimdışı ali üzgün

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : ali
  • *Meslek: işletme
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempa SXA_K
  • Araç Rengi: yeşil
  • Lpg Markası : mimgas
  • Model Yılı: 93
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: Yanlış Teşhis - Conta Yanığı
« Yanıtla #1 : 03.Oca.2014 12:17:22 »
ustalardan bıktığım kadar hiçbirşeyden bıkmadım. elektrikçiye gidiyosun şarz dinamosu için bakıyo bu boshc marka bunun malzemesi bende yok. bide şarjzdan değil marş motorundan diyor. elinde diğerinin malzemesi yok marşı açıp kapatack parayı kapacak. bizde enayiyizya .
arkadaşım bilgilendirme için teşekür ederim. ustalara gereksiz para kazandırmayalım paraları sonuçta yerden toplamıyoruz.
piyasada çok sayıda dolandırıcı usta var.

osman_ikiz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 03.Oca.2014 12:51:20 »
öncelikle geçmiş olsun ferit bey ben Opan opel yetkili servisinde çalışıyorum sizin aracınızın problemi gibi bizim servise onlarca müşteri geliyor problemi aynı fakat arıza farklı oluyor genelde.
öncelikle radyatörünüze atmış olduğunuz onarıcı maddesi aracınızın soğutma kanallarını tıkar buda suyun akışını zayıflaştırır ve hararet yaparak contanızı yakar. yada kalorifer peteğine gider ise o tıkanıklık aracınız ısınmaz.(müşterilerimin en çok başına gelen sorun çıkartan nedenlerden biri radyatör onarıcı)
2.cisi aracınızın contasının yanık olup olmadığını anlamanın bir yoluda bujilerinizi tek tek sökün illaki birinde diğerlerine göre bir beyazlık(parlaklık) görünecektir yanık var ise diğer bir yolu da conta yanık test cihazı (würt ün ürünü) soğutma suyu deposunun kapağı açılıp araç çalışır ve sıcaklığı 90c olacak şekilde ordan çıkan buharın içindeki co2 miktarına bakılır bu şekilde yanık varmı yokmu anlaşılır en net ve kesini.
şunu unutmayın kullanığımız araçların hepsi mekanik araçlardır(insan gibi olsa şuramda bir ağrı var diyemezler) sorunları çözmek için deneme yanılma yöntemi yapılmak zorunda o yüzden ustalara fazla yüklenmenize gerek yok. bir çok müşterilerime şunu söylerim şu parçayı değiştirip aracınızı deniyeceğim diye bütün parçalar birbirine bağlı ilerisini göremiyorsan eğer en düşük maliyetli parçadan başlarsın değiştirmeye...
uzun lafın kısası başınızı ağrıttım kusura bakmayın ister 1 ister 10 ustaya gidin hepsi farklı şeyler söyleyebilir, önemli olan işini düzgün yapan ustadır onu bulduysan başkasını arama yoksa kafan karışır güvendiğin bir usta bul kendine ve ondan şaşma...
kolay gelsin.

Çevrimdışı Mustafa Korkmaz

• 5. Vites
  • Olio FIAT
  • *Adı soyadı : OlioFiat
  • *Meslek: Ticaret
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : NO LPG
  • Model Yılı: 2008
« Yanıtla #3 : 03.Oca.2014 12:51:45 »
Usta falan değil dolandırıcı bunlar, rolantide arabaya gaz vererek fan  açmaya çalışmak nedir yahu..

FIAT - LANCIA

feritsolak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 03.Oca.2014 12:58:51 »
işini hakkıyla yapan ustalara tek bir lafım yok aldıkları para analarından emdikleri süt kadar temiz ve helal, fakat bahsettiğim ustalar tamirin bedel ücretinin kapısını çok yukardan açtığından sorun size verdiği fiyatla alakasız bir yerden bile çıksa en az kapıyı açtığı fiyatı ödetiyor size.

Çevrimdışı Mustafa Güler

• Süper Moderator
  • TURBO
    • Mustafa Güler - 2014 SEAT LEON 1.2TSI / BEYAZ
  • *Adı soyadı : Mustafa Güler
  • *Meslek: Muhasebe
  • Araç Markası: Seat
  • Araç Modeli: Leon
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Model Yılı: 2014
« Yanıtla #5 : 03.Oca.2014 16:17:36 »
Geçmiş olsun ;(

Çevrimdışı Ahmet Mekik

• Süper Moderatör
  • TURBO
  • Araç Modeli: Tipo DGT
  • Yakıt Türü: Dizel
« Yanıtla #6 : 03.Oca.2014 16:38:07 »
Fan müşürü ile su eksiltmenin kesilmesi ile bir alaka kuramadım :???:

Çevrimdışı Hacı Aslıyüce

• Hacı ASLIYÜCE
  • 5. Vites
  • hasliyuce@mynet.com
    • ASLIYUCE - 1998 Tempra 1,6ie SLX ACS/ABS KUM GRİ
  • *Adı soyadı : Hacı ASLIYÜCE
  • *Meslek: Elektronikçi/Tamirci/Çiftçi/Emekli
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Kum Gri (ABS/ACS/AIRBAG/İç ve Dış Isı Göstergesi)
  • Lpg Markası : Landi Renzo
  • Model Yılı: 1998
« Yanıtla #7 : 03.Oca.2014 21:40:10 »
Zannımca delik tıkayıcı madde termostatın çalışmasını bozmuş, termostat tam açmıyor, su tam devir daim yapamayacağı için (fanın kısa süreli çalışması bunu işaret ediyor) motor hararetlenip genleşme kabının kapağından su atıyor olabilir. Fanı manuel çalıştırdığı için yarımda olsa devir yapan su soğuyor, su atma olmuyor. Radyatör suyuna antifreezden başka bir şey koymamak lazım diye düşünüyorum..
« Son Düzenleme: 03.Oca.2014 21:41:53 Gönderen: Hacı Aslıyüce »
View My Video
1. Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler! Bir neslin ahlakını böyle yediler.
2. Medeniyet Dediğin Açmaksa Bedeni, Demek ki Hayvanlar Bizden de Medeni.

Çevrimdışı Ahmet Mekik

• Süper Moderatör
  • TURBO
  • Araç Modeli: Tipo DGT
  • Yakıt Türü: Dizel
« Yanıtla #8 : 03.Oca.2014 21:59:22 »
Zannımca delik tıkayıcı madde termostatın çalışmasını bozmuş, termostat tam açmıyor, su tam devir daim yapamayacağı için (fanın kısa süreli çalışması bunu işaret ediyor) motor hararetlenip genleşme kabının kapağından su atıyor olabilir. Fanı manuel çalıştırdığı için yarımda olsa devir yapan su soğuyor, su atma olmuyor. Radyatör suyuna antifreezden başka bir şey koymamak lazım diye düşünüyorum..

ihtimal var Hacı abi  ;)

Çevrimdışı murat soner özbektaş

• 3. Vites
  • *Adı soyadı : Murat Soner Özbektaş
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Metalik Gümüş Gri
  • Model Yılı: 1996
« Yanıtla #9 : 03.Oca.2014 22:52:51 »
Fan müşürü ile su eksiltmenin kesilmesi ile bir alaka kuramadım :???:
abi fan çalışmayınca buharlaşmadan dolayı eksiklik yapabiliğrde bizim aracların conta pek dayanıklı degıl bu duruma diye düşünüyorum ben..