Gönderen Konu: Tempra 1.6 ie leri önermiyorlar neden?  (Okunma sayısı 587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orhan gulasti

• 4. Vites
  • Tempra Candır Gerisi Heyecan
  • *Adı soyadı : Orhan GÜLAŞTI
  • *Meslek: Üniversite Öğrencisi
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: Siyah
  • Model Yılı: 2009
  • Yakıt Türü: Dizel
Tempra 1.6 ie leri önermiyorlar neden?
« : 21.Şub.2015 17:30:33 »
Selamun aleyküm arkadaşlar sx ak yı satarsam 1.6 ie almayı düşünüyorum ama hangi ustaya sorduysam yok onlarda elektrik arzası çok oluyo yok masrafı çok büyük oluyo falan tabirler kullanıyorlar yani 1  yıldır tempracıyım en ince ayrıntısına kadar araştırdım ustalarla polemie girdim felan ama her usta aynı şeyi söylüyo var mı böyle bişey kafama takıldı

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
  • Edep ile Gelen Lütuf ile döner
  • *Adı soyadı : Ümit Özgür
  • *Meslek: Gıda Mühendisi,Distomat Operatörü(Topoğraf) aktar
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Rengi: Mavi
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1992
  • Yakıt Türü: LPG
Ynt: Tempra 1.6 ie leri önermiyorlar neden?
« Yanıtla #1 : 21.Şub.2015 19:18:04 »
ilk yanıtı ben vereyim o zaman bu günlerde rolantı dalgalanmasıyla uğraşmaktan bıktığımdan  :hiii: :hiii:
yaklaşık dört senedir 96 1.6 i.e tempra kullanıcısıyız abimle ortak kullanıyoruz.bu süre zarfında kendimde 98 tipo 1.6 i.e aldım kullandım hiç bir problemim şikayetim olmadan sonra sattım.biz temprayı aldığımızda çok bakımsızdı.elimizden geldiğince toparladık sıfır motorda yaptırdık.allaha şükür bu zamanda bizi hiç yolda bırakmadı.sıralı tüpünü vs değiştik.neyse lafı fazla uzatmadan keseyim usta almak istersen düzgün oynanmamış hor kullanılmamış bi tempra almaya bak kesinlikle hor kullanılmışı başını çok ağırtır.4 yıllık tecrübeyle sabit  :hiii:forumdada satan arkadaşlar var ilk olarak foruma bakmayıda tercih edebilirsin burdaki arkadaşların araçlarını anlatmaya gerek yok her şey ortada  :heyyo:
onun haricinde nacizane fikrim marea brava da olabilir tipomdan sonraki aracım bravaydı.tadına gidişine doyamadım valla  :mm:
sormak istediğin sorular olursa yardımcı oluruz kardeşim  :bravo:
« Son Düzenleme: 21.Şub.2015 19:19:41 Gönderen: Ümit Özgur »
Edep bir tac imiş nuru hüdadan giy o tacı emin ol her beladan.
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
2001 brava sx/tarih oldu hiç unutulmadı
1992 uno 60s

Çevrimdışı Mehmet KOCAMAZ

• Süper Moderatör
  • 5. Vites
    • 1999 Tipo 1.6ie SLX / ACS
  • *Adı soyadı : Mehmet
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : Zavoli
  • Model Yılı: 1999
« Yanıtla #2 : 21.Şub.2015 19:18:20 »
Ustalar iyi sallamış.O ustalara bir daha gitme kardeşim.O kadar sorunlu bir araba olsa(kazalı,bakımsız araçlar hariç) yıllardır bu kadar tutulur muydu?Arabana bakarsan oda sana bakar.Tabiri caizse eşek gibi binersen oda sana biner.Olayın özeti budur ve bu her araç için geçerlidir. :ok:

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
« Yanıtla #3 : 21.Şub.2015 19:22:28 »
Ustalar iyi sallamış.O ustalara bir daha gitme kardeşim.O kadar sorunlu bir araba olsa(kazalı,bakımsız araçlar hariç) yıllardır bu kadar tutulur muydu?Arabana bakarsan oda sana bakar.Tabiri caizse eşek gibi binersen oda sana biner.Olayın özeti budur ve bu her araç için geçerlidir. :ok:
aynen öyle vede eklemek isterim ki malesef elektronikten anlamayan ve elektronik aracı kara düzene çevirmeye çalışan ustalar yüzünden bir devrin şaheseri bu araçlar yobaz ellerde mahfolmuştur yoksa araçlarımız kaliteden ödün vermeyen cinsten  :ok:
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Mahmut Çoban

• Süper Moderatör
  • 6. Vites
    • 96 TipoSLX A/C Metalik Yeşil
  • *Adı soyadı : Mahmut
  • *Meslek: Elektronik
  • Araç Modeli: Tipo SLX
  • Araç Rengi: Metalik Yeşil
  • Lpg Markası : BRC
  • Model Yılı: 1996
« Yanıtla #4 : 21.Şub.2015 19:26:19 »

mehmet abiye katılıyorum.

Bakımsıza denk gelirsen baştan biraz masraf olur sonra uzun yıllar binersin . karbüratör lüye göre bazı parçalar pahalı. Enjektör. Rölanti motoru vs.

arabandan memnunsan hiç değiştirme sadece amaç mpi ise. Mpi seri o bi gerçek.

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
  • *Adı soyadı : Hakan
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Rengi: Gökyüzü Mavisi
  • Model Yılı: 1997
« Yanıtla #5 : 21.Şub.2015 19:48:16 »
kim sallamış bu dedikoduyu. Varsa temiz 1-2 tane alabiliriz

Çevrimdışı İbrahim karagöz

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : İbrahim Karagöz
  • *Meslek: Polis
  • Model Yılı: 2000
« Yanıtla #6 : 21.Şub.2015 19:55:34 »
ustaların çoğu (herkes için demiyorum) böyle ne zaman sanayiye  örneğin rölanti dalgalanması  bu bunlarda hastalık  arka kapıdan ses geliyor diyorum bu bunlarda hastalık    ne zaman gitsem bi hastalık    ben böyle araç görmedim  fln filan bunlar çok sorunlu gibi laflar  kız:
küçücük arızalara bile bi ton muhabbet yapan tamirciler var.  :s14:

rölanti sorunu için gittiğimde bu düzelmez bunlar böyle demişti tüpçü dedim ki türkiyede ortalama 3000 tempratipo olsa hepsi böyle mi dedim hepsi titriyor mu millet böyle mi sürüyor bu araçları fln sonra birşey demedi
halbüki sorun geri dönüş valfindeymiş  :çay:  :)
kızıl elma

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
« Yanıtla #7 : 21.Şub.2015 20:49:55 »
valla bende aracın elektroniğinden anlayan usta bulamadım rize bölgesinde trabzonda varsa anlayan ustalar arkadaşlar abiler yardımlarını esirgemesinler.orjinal ellenmemiş olursa tadından zaten yenmez. köyde komşumda bi tane var yıllardır onda eminim rizenin en temiz temprası satsa da alsam  :hiii: :hiii:
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
« Yanıtla #8 : 21.Şub.2015 20:51:16 »
ustaların çoğu (herkes için demiyorum) böyle ne zaman sanayiye  örneğin rölanti dalgalanması  bu bunlarda hastalık  arka kapıdan ses geliyor diyorum bu bunlarda hastalık    ne zaman gitsem bi hastalık    ben böyle araç görmedim  fln filan bunlar çok sorunlu gibi laflar  kız:
küçücük arızalara bile bi ton muhabbet yapan tamirciler var.  :s14:

rölanti sorunu için gittiğimde bu düzelmez bunlar böyle demişti tüpçü dedim ki türkiyede ortalama 3000 tempratipo olsa hepsi böyle mi dedim hepsi titriyor mu millet böyle mi sürüyor bu araçları fln sonra birşey demedi
halbüki sorun geri dönüş valfindeymiş  :çay:  :)

basit sorunlar can sıkıntısı yaratıyor işte ustalar da öyle deyince adamın sinirleri zıplıyor  :crash:
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
  • *Adı soyadı : Oğuzhan AKTAŞ
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Rengi: Alfa Romeo Giulietta
  • Model Yılı: 2011
« Yanıtla #9 : 21.Şub.2015 21:51:55 »
Selamun aleyküm arkadaşlar sx ak yı satarsam 1.6 ie almayı düşünüyorum ama hangi ustaya sorduysam yok onlarda elektrik arzası çok oluyo yok masrafı çok büyük oluyo falan tabirler kullanıyorlar yani 1  yıldır tempracıyım en ince ayrıntısına kadar araştırdım ustalarla polemie girdim felan ama her usta aynı şeyi söylüyo var mı böyle bişey kafama takıldı

Bakım kayıtlarımdan 3 senelik bir kullanımda çıkardığı masrafları görebilirsin. Liste uzun ama şunu söylemem gerek; lpg takıldıktan sonra geri dönüş valfi, benzin motoru ve bobini değiştirmek gerekiyor. Lpg olmadan önce iş görüyorlarsa bile lpg'den sonra çöküyorlar. Listeye şimdi bakayım dedim de yanmayı çıkarınca yaşının gerektirdiği masraflardan başka birşey yok.

Sürekli ilanları incelediğim için tavsiyeler de vereyim:

Elektrik aksamına özellikle dikkat et. Orjinalde üst kapağa bağlı plastik muhafazanın içinde oluyor kablolar. Eğer işlem olduysa kabloları bantla sarılmış oluyor. Böyle gözüme çarptı yanlışım varsa düzeltin. Klimalı alırsan radyatör üzerindeki rezistörde işlem olmasın. Bizim başımıza gelen olay oradan geldi. ABS'li olanı alacaksan aldığında ABS lambası'nın yanmadığından emin ol. Lamba da sağlam mı bak. Takılan gaz sisteminin sıralı olmasına da dikkat et. Hava filtresinde şeffaf bir göz varsa düz sistem takılıdır, sıralı sistemse de düzden çevrilmiştir.

Aklıma geldikçe eklerim. Bunlara dikkat edersen kız gibi tempraya binersin.

Binici olarak alıyorsan da eğer İstanbul'da süreceksen bakım için Bursa'ya getirip götürebilirsin bence. Hem 2 senede bir gezmiş de olursun. İstanbul'da da usta olduğunu düşünüyorum oradan kullanıcılar varsa tavsiye verecektir.

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
« Yanıtla #10 : 21.Şub.2015 22:38:53 »
Bakım kayıtlarımdan 3 senelik bir kullanımda çıkardığı masrafları görebilirsin. Liste uzun ama şunu söylemem gerek; lpg takıldıktan sonra geri dönüş valfi, benzin motoru ve bobini değiştirmek gerekiyor. Lpg olmadan önce iş görüyorlarsa bile lpg'den sonra çöküyorlar. Listeye şimdi bakayım dedim de yanmayı çıkarınca yaşının gerektirdiği masraflardan başka birşey yok.

Elektrik aksamına özellikle dikkat et. Orjinalde üst kapağa bağlı plastik muhafazanın içinde oluyor kablolar. Eğer işlem olduysa kabloları bantla sarılmış oluyor. Böyle gözüme çarptı yanlışım varsa düzeltin. Klimalı alırsan radyatör üzerindeki rezistörde işlem olmasın. Bizim başımıza gelen olay oradan geldi. ABS'li olanı alacaksan aldığında ABS lambası'nın yanmadığından emin ol. Lamba da sağlam mı bak. Takılan gaz sisteminin sıralı olmasına da dikkat et. Hava filtresinde şeffaf bir göz varsa düz sistem takılıdır, sıralı sistemse de düzden çevrilmiştir.

Binici olarak alıyorsan da eğer İstanbul'da süreceksen bakım için Bursa'ya getirip götürebilirsin bence. Hem 2 senede bir gezmiş de olursun. İstanbul'da da usta olduğunu düşünüyorum oradan kullanıcılar varsa tavsiye verecektir.
:bravo: :bravo:
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı orhan gulasti

• 4. Vites
« Yanıtla #11 : 22.Şub.2015 00:49:08 »

binici olarak düşünüyorum abi aslında sx akdan memnunum beni hiç yolda bırakmadı 1.5 yıldır. ama biraz daha özellik eklemek istiyorum örneğin elle ayna ayarlamaktan bıktım artık birde ie olsun biraz daha performanslı olsun en azından bağladın mı arızasını söyleyen olsun. eğer bulabilirsem airbagli de istiyorum ve abs en önemlisi sx akda yaşadım ani frene bastım araba  birden çıktı önüme 10 mt kaydım. abs önemli en azından kızaklamayı önlüyo

Çevrimdışı Gökhan Kenar

• Member
  • TURBO
  • *Adı soyadı : GÖKHAN KENAR
  • *Meslek: Resepsiyonist
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: ÇELİK GRİ
  • Lpg Markası : ATİKER
  • Model Yılı: 2004
« Yanıtla #12 : 22.Şub.2015 10:09:38 »
binici olarak düşünüyorum abi aslında sx akdan memnunum beni hiç yolda bırakmadı 1.5 yıldır. ama biraz daha özellik eklemek istiyorum örneğin elle ayna ayarlamaktan bıktım artık birde ie olsun biraz daha performanslı olsun en azından bağladın mı arızasını söyleyen olsun. eğer bulabilirsem airbagli de istiyorum ve abs en önemlisi sx akda yaşadım ani frene bastım araba  birden çıktı önüme 10 mt kaydım. abs önemli en azından kızaklamayı önlüyo

yalnız ABS fren yaptıgın zaman her zaman durmaz :) ABS arabayı durdurmaktan ziyade frenler kilitliyken manevra yapmaya yarar  ;) Ve bu durmaktan daha önemli bence

Çevrimdışı orhan gulasti

• 4. Vites
« Yanıtla #13 : 22.Şub.2015 11:30:05 »
abi araba dümdüz mal gibi çıktı önüme ben 80 km ile gidiyorum. Arada var 15 mt felan frene bi bastım yanımda arkadaşta var çocuk zaten el yüz kapanmış dönmüş arkasını korkudan bende öne doğru bakıyorum arabaya yönde veremyiorum araba kayıyo kayarken bile ekranda 30km gösteriyordu. en son adam geri çekti arabayı çekerken gömdüm biraz adamın tamponu içe girdi benimki sapasağlam. abs li olsa böyle olmazdı

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
« Yanıtla #14 : 22.Şub.2015 21:41:28 »
abi araba dümdüz mal gibi çıktı önüme ben 80 km ile gidiyorum. Arada var 15 mt felan frene bi bastım yanımda arkadaşta var çocuk zaten el yüz kapanmış dönmüş arkasını korkudan bende öne doğru bakıyorum arabaya yönde veremyiorum araba kayıyo kayarken bile ekranda 30km gösteriyordu. en son adam geri çekti arabayı çekerken gömdüm biraz adamın tamponu içe girdi benimki sapasağlam. abs li olsa böyle olmazdı

Gökhan abinin dediği doğru. Doğru ama ABS'den ziyade arkalar disk olsaydı muhtelemelen dibinde dururdun kaysa bile.

Çevrimdışı orhan gulasti

• 4. Vites
« Yanıtla #15 : 23.Şub.2015 18:48:04 »
Gökhan abinin dediği doğru. Doğru ama ABS'den ziyade arkalar disk olsaydı muhtelemelen dibinde dururdun kaysa bile.

bakalım mahallede soran var arabayı ama vermek istemiyorum mahalleye çok anım oldu temprayla ilgili herşeyi onda öğrendim. mahalleye versem görür dayanamam. Verme Beni Ellere Görür Dayanamazsın!! Dışarıya Satarım Satarsam Daha internete bile ilan koymadım bakalım hayırlısı

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
« Yanıtla #16 : 23.Şub.2015 19:44:36 »
bakalım mahallede soran var arabayı ama vermek istemiyorum mahalleye çok anım oldu temprayla ilgili herşeyi onda öğrendim. mahalleye versem görür dayanamam. Verme Beni Ellere Görür Dayanamazsın!! Dışarıya Satarım Satarsam Daha internete bile ilan koymadım bakalım hayırlısı

Satıcıysan ilanını koy gitsin. Yakına verme yarın öbür gün sıkıntı çıkarsa başını ağrıtmasınlar.

Çevrimdışı hasan güntekin

• Sen bilsen ki; dünyaların hepsi senin. Sen yine beni unutamazsın...
  • 1. Vites
  • *
  • HUDUT KARTALI-73 TOPÇU ÇAVUŞ
    • HASAN GÜNTEKİN - 1998 TEMPRA 1.6 İE_SLX - ALEV KIRMIZI
  • *Adı soyadı : hasan güntekin
  • *Meslek: harita kadastro
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: ALEV KIRMIZI
  • Lpg Markası : ATİKER
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #17 : 24.Şub.2015 09:47:15 »
selam arkadaslar  :hey:
ben temprayı tanıdığımda 92 sx a kullanıyodum sonra takas ile 2.0 i.e 16v aldık onu kullandım. son 1 bucuk senedir de 98 mpi kullanıyorum. 1.6 olarak mpi daha cok hosuma gidiyor sabahlar jikle derdi olmuyo lpg de bantla hava ayarı falan yok hele bide orjinal kesici devreli olması hosuma gidiyor  :hiii:  durumu iyi normal bi mpi varsa bide sıralı sistem lpg varsa tadından yenmez tek dikkat etmen gereken benzin pompası yanmasın diye benzin bulundurmak bide 10 000 km bakımnı geçirmemek  ;)
şimdi kendi biladerime tempra bakıyorum butcesi de maximum 10 000 ama malum 1.6 i.e fiyatları 12 15 arası gidiyo. bizde sx ak vaya sxa bakıyoruz ama her baktığım tempra da keske i.e olsa diyorum  :(
bide 91-92 sx ak için kliması ÇALISMADIĞI halde 11 000 istiyolarya deli oluyorum  :merdane:
ayrıca usta problemi bence yok, sadece anlamayan usta cok  :s1: 
temiz bir 1.6 i.e bulmak da mesele  ;( ben emeklisi gelmiş bi memur amcadan aldım her bakımını yapmıs ama boya ihtiyacı olduğu halde önemsememiş  :mm: 
temiz bi 1.6 i.e bulman dileğiyle  :hey:

1998 Tempra 1.6_i.e SLX devam
1996 Tempra 2.0_i.e 16v cat
1992 Tempra 1.6 SX_A

Çevrimdışı İlkcan Akbaş

• 3. Vites
  • *Adı soyadı : İLKCAN AKBAŞ
  • *Meslek: Teknisyen
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie
  • Araç Rengi: Mercan Yeşili
  • Lpg Markası : Zavoli
  • Model Yılı: 1997
« Yanıtla #18 : 24.Şub.2015 12:51:01 »
Orhan bende biliyorsun yaklaşık olarak 4-5 senedir tempra kullanıcısıyım , daha önce 2 sene SXA kullandım sonra 1.6 Mpi aldım sana söylenilenlerin aynısını duydum ama vazgeçmedim , şuan çok memnunum gerçekten mpinin tadı bir bir başka temizine bulabilirsen tadından yenmez . Kliması olması , enjeksiyonlu olması arkadaşların dediği gibi çalışmama jikle ile uğraşma gibi bir derdin yok ayrıca ben enjeksiyonlu olduğu için yakıt konusunda çok daha tasarruflu olduğunu gördüm . Kara düzene göre bir çok artısı var yani kısaca tavsiye ederim , söylenilenlere aldırma MPİ Candır :)

Çevrimdışı İbrahim Çakır

• SÜPER KAHRAMAN :)
  • 3. Vites
  • ''OPEL ZAFİRA 1.6 Elegance''
    • İBRAHİM ÇAKIR - 2004 OPEL ZAFİRA 1.6 ELEGANCE - SİYAH
  • *Adı soyadı : ibrahim çakır
  • *Meslek: enerji santrali operatörü
  • Araç Markası: Opel
  • Araç Rengi: SİYAH
  • Lpg Markası : VİKARS
  • Model Yılı: 2004
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #19 : 01.Nis.2015 11:40:53 »
selamun aleykum .
ilk tipo'm karburatörlü slx di .
sonraki 8 tane tipo'cuklarım  ;) hepsi  SLX i.e. idi ve çok memnundum.
karburatörlü olanın beygir gücü düşük yakıtı fazla.
i.e. olanlar daha seri ve yakıtı az.
Ustalara bunlarla uğraşmak zor geldiği için ara sıra böyle sallamalar yapabiliyorlar.
 i.e. 'yi gönül rahatlığıyla alıp binebilirsin. Fakat temiz oynanmamış olursa daha iyi olur.
   KARAR SENİN !