Gönderen Konu: soğuk konumda hararet çıkıyor  (Okunma sayısı 1022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serhat Korkut

• 3. Vites
  • *Meslek: pazarlama
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: kurşuni gri
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: Benzin
soğuk konumda hararet çıkıyor
« : 31.Mar.2015 01:42:53 »
kaloriferi kapatıp soğuk konuma aldığımda arabanın harareti yükseliyor uzun yolda 140 km hızla giderken dahi soğuk konumda hararet 100ü hatta 110u buluyor sıcak konumda hiçbir sıkıntı yok 90 yada bi çizgi altı sizce sorun nedendir yardımcı olun lütfen teşekkürler şimdiden
Volkswagen Golf 1.6 16v---Fiat Tipo 1.6 i.e SLX AC---Ford Focus 1.6TDCİ

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
  • *Adı soyadı : Oğuzhan AKTAŞ
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: Alfa Romeo Giulietta
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Türü: Dizel
Ynt: soğuk konumda hararet çıkıyor
« Yanıtla #1 : 31.Mar.2015 02:24:43 »
kaloriferi kapatıp soğuk konuma aldığımda arabanın harareti yükseliyor uzun yolda 140 km hızla giderken dahi soğuk konumda hararet 100ü hatta 110u buluyor sıcak konumda hiçbir sıkıntı yok 90 yada bi çizgi altı sizce sorun nedendir yardımcı olun lütfen teşekkürler şimdiden

Elektriksel olarak göstergede sıkıntı yoksa o hızda su dönüşü olmadığında o kadar çıkar diye düşünüyorum. Su dönüşü olmayınca fan da açmıyor olabilir. Fan açtığı halde o kadar çıkıyorsa yine su dönüşü sıkıntılıdır. Isı sensörü ile ilgili de bir sorun olabilir. Sadece soğuğa alınca alıyorsa kalorifer peteği ile ilgilidir çünkü bildiğim kadarı ile motordaki su döngüsü kalorifer peteğinden de geçiyor.

Çevrimdışı Serhat Korkut

• 3. Vites
« Yanıtla #2 : 31.Mar.2015 03:57:19 »
radyatör petek musluk termostat yeni borular yeni ve antifriz var gösterge sağlam sinir oldum bu soruna tırsıyo insan yolda yükselcek diye gözüm orda sürekli

Çevrimdışı Mahmut Çoban

• Süper Moderatör
  • 6. Vites
    • 96 TipoSLX A/C Metalik Yeşil
  • *Adı soyadı : Mahmut
  • *Meslek: Elektronik
  • Araç Modeli: Tipo SLX
  • Araç Rengi: Metalik Yeşil
  • Lpg Markası : BRC
  • Model Yılı: 1996
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #3 : 31.Mar.2015 06:21:11 »
radyatör petek musluk termostat yeni borular yeni ve antifriz var gösterge sağlam sinir oldum bu soruna tırsıyo insan yolda yükselcek diye gözüm orda sürekli

kaloriferi soğuk konuna getirince musluk kapatıyor. döngü motor - termostat - radyatör arasında dönüyor.

soğutma sistemi 6.5 litre su alıyor. bunun 1-1,5 litresi kalorifer peteğinde. kapatınca sistemdeki su daha çabuk ısınıyor.

sizin sorunuza gelecek olursa. su - antifriz oranı düzgün olmayabilir. %50 yi geçik antifiriz de hararet yaptırır.

radyatör yeni demişsiniz. orjinal mi takıldı? haznesi küçük olup sistemdeki suyu soğutmaya yetmeyebilir.

uzun yolda hızdan dolayı gelen havadan su soğuduğu için fan fazla açmıyor zaten.

termostat geç açıyorda olabilir. antifriz fazlalığından.  lpg hortum dönüşlerinede bakmak gerekebilir.

(( bizde otomatik jikle var karbüratörlülerde,  normalde 70 derecede atan otomatik jikle antifriz koyunca daha geç atıyor. antifriz biraz termostatın ayarını bozuyor gibi. )
« Son Düzenleme: 31.Mar.2015 06:23:20 Gönderen: Mahmut Çoban »

Çevrimdışı Serhat Korkut

• 3. Vites
« Yanıtla #4 : 31.Mar.2015 15:26:25 »
3litre petrol ofisi antfriz koydum kalani su radyator motortec uzun tip klimali termostat opar soguk konunda dururken isiklarfa ozamanda artiyor ama sicak konunda varsa yoksa 90 uzun yolda bi cizgi altina inip gene 90 oluyo anlamadim gitti kisaca