Gönderen Konu: Cam Açma Kapama Düğmesi Arızası Çözümü ve Bakımı //Cam kalkıyor ama inmiyordu  (Okunma sayısı 752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Metehan Çakır

• 2. Vites
  • **
  • *Meslek: Stajyer S.M.M.M
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Rengi: Biber Kırmızısı
  • Lpg Markası : Lavato
  • Model Yılı: 2000
  • Yakıt Türü: LPG
HÜSEYİN abi den bir uyarı ;

Aşırı tozlanmış laptop anakartını kolonya ile yıkadığım için DELL marka laptopumu komple çöpe attım bir kaç ay önce. Daha önce de bir samsung cep telefonunu WD40 ile temizlediğim için ekran bozulmuştu ve o da çöpe gitmişti.

Hiç bir elektronik devreyi hiç bir sıvı ile yıkamayın. Çok gerekli durumlarda sadece izopropil alkol ve pamuk ile sınırlı ve dikkatli lokal temizleme yapın.

Merhaba abilerim arkadaşlarım.

Yaklaşık 2 aydır şöför tarafında ki kolluğun üstünde ki cam açma kapama düğmesinden yolcu camını kapatıyor ama açarken zorlanıyordum.
En son artık iki düğmeye de bastığımda sadece kaldırmaya başladı.

Yani yolcu camı şöför tarafındaki düğmeden inmiyordu.
Yolcu tarafında ki düğmeden inip kalkmasında hiç bir sorun yoktu. Yani cam krikosu sağlamdı.
Bende bugün sökeyim bir bakayım dedim.

1. Kolluğun dışını söktüm (dışarıda ki 2 vidayı sökün sonra ince uçlu bir şeyle yavaş yavaş tırnaklarını ayırın)

2.Kırmızı ile gösterdiğim "düğme mekanizması",
Yeşil ile gösterdiğim "düğme mekanizmasını" tutan vidalar var. Bunları da sökün.
 mavilerde kolluğun kalan kısmını tutan vidalar.
Ben sökerken kablodan dolayı zorlandığım için söktüm bunu da (mavi vidaları söküp, soketi çıkartabilirsiniz)

3.Düğmenin soketini arkasında ki tırnaktan kaldırarak çok rahat çıkartabilirsiniz. Kablolara dikkat edin.

4.Düğme mekanızmasını sökerken bu işaretlediğim yer ve tam arkasında yanlarında tırnaklar var bunları yavaşça dikkatlice tornavida vs yardımıyla ayırın.

5. içi bu şekil daha ayrıntılı foto çekmemişim ancak tırnakları ayırdıktan sonrası çok kolay. Dikkatli olun cam yönlerini filan karıştırmayın karıştırırsanız da toplamadan sadece beyaz kısmıyla gidip arabada deneyebilirsiniz hangisi ne taraf diye.

6. İçi bu haldeydi, WD40 la temizledim bilmiyorum daha mantıklı bir temizleme yöntemi filan varsa söylerseniz sevinirim.

Umarım düzgün bir konu olmuştur. Eğer bu şekilde düzelmezse kablolar o da olmadı yeni mekanizma almak gerek sanırım. İyi ki yenisini almadan temizleyim demişim öğrenciyiz sonuçta :D

Sonra denemek amaçlı gittim tamamen düzelmişti Allaha şükür.

Başına böyle bir sorun gelen olursa (cam krikosunda sorun yoksa yani) geriye kablolar ve bu düğme mekanızması kalıyor temizlemek isteyenlere bir yol olur diye paylaşmak istedim. Sabitte bir konu var ancak resimleri silinmiş. Adminler kızmazlar umarım.
« Son Düzenleme: 13.May.2016 19:44:11 Gönderen: Metehan Çakır »
06MRC12 Çorum a satılmıştır.

Yeni aracım 2000 Focus 1.6 Ambiante Güvenlik Paket

Çevrimdışı Can Er

• CAnerr22
  • 3. Vites
  • CAner22
  • *Adı soyadı : CAn ER
  • *Meslek: Tekniker
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo S
  • Araç Rengi: Bordo
  • Lpg Markası : Vikars
  • Model Yılı: 1996
Her önüne geleni soyma, belki vitamini kabuğundadır.

Çevrimdışı Gökhan Kenar

• Member
  • TURBO
  • *Adı soyadı : GÖKHAN KENAR
  • *Meslek: Resepsiyonist
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: ÇELİK GRİ
  • Lpg Markası : ATİKER
  • Model Yılı: 2004
Merhaba abilerim arkadaşlarım.

Yaklaşık 2 aydır şöför tarafında ki kolluğun üstünde ki cam açma kapama düğmesinden yolcu camını kapatıyor ama açarken zorlanıyordum.
En son artık iki düğmeye de bastığımda sadece kaldırmaya başladı.

Yani yolcu camı şöför tarafındaki düğmeden inmiyordu.
Yolcu tarafında ki düğmeden inip kalkmasında hiç bir sorun yoktu. Yani cam krikosu sağlamdı.
Bende bugün sökeyim bir bakayım dedim.

1. Kolluğun dışını söktüm (dışarıda ki 2 vidayı sökün sonra ince uçlu bir şeyle yavaş yavaş tırnaklarını ayırın)

2.Kırmızı ile gösterdiğim "düğme mekanizması",
Yeşil ile gösterdiğim "düğme mekanizmasını" tutan vidalar var. Bunları da sökün.
 mavilerde kolluğun kalan kısmını tutan vidalar.
Ben sökerken kablodan dolayı zorlandığım için söktüm bunu da (mavi vidaları söküp, soketi çıkartabilirsiniz)

3.Düğmenin soketini arkasında ki tırnaktan kaldırarak çok rahat çıkartabilirsiniz. Kablolara dikkat edin.

4.Düğme mekanızmasını sökerken bu işaretlediğim yer ve tam arkasında yanlarında tırnaklar var bunları yavaşça dikkatlice tornavida vs yardımıyla ayırın.

5. içi bu şekil daha ayrıntılı foto çekmemişim ancak tırnakları ayırdıktan sonrası çok kolay. Dikkatli olun cam yönlerini filan karıştırmayın karıştırırsanız da toplamadan sadece beyaz kısmıyla gidip arabada deneyebilirsiniz hangisi ne taraf diye.

6. İçi bu haldeydi, WD40 la temizledim bilmiyorum daha mantıklı bir temizleme yöntemi filan varsa söylerseniz sevinirim.

Umarım düzgün bir konu olmuştur. Eğer bu şekilde düzelmezse kablolar o da olmadı yeni mekanizma almak gerek sanırım. İyi ki yenisini almadan temizleyim demişim öğrenciyiz sonuçta :D

Sonra denemek amaçlı gittim tamamen düzelmişti Allaha şükür.

Başına böyle bir sorun gelen olursa (cam krikosunda sorun yoksa yani) geriye kablolar ve bu düğme mekanızması kalıyor temizlemek isteyenlere bir yol olur diye paylaşmak istedim. Sabitte bir konu var ancak resimleri silinmiş. Adminler kızmazlar umarım.

Eline sağlık bende aynı yöntemi kullaıyorum. Daha önce gelmişti benimde başıma  :ok:

Çevrimdışı Metehan Çakır

• 2. Vites
  • **
Eline sağlık  :bravo: :bravo: :bayrak2: :bayrak2:

Teşekkürler  :D

Eline sağlık bende aynı yöntemi kullaıyorum. Daha önce gelmişti benimde başıma  :ok:

Teşekkürler abi  :s3:

Çevrimdışı Mustafa Güler

• Süper Moderator
  • TURBO
    • Mustafa Güler - 2014 SEAT LEON 1.2TSI / BEYAZ
  • *Adı soyadı : Mustafa Güler
  • *Meslek: Muhasebe
  • Araç Markası: Seat
  • Araç Modeli: Leon
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Model Yılı: 2014
  • Yakıt Türü: Benzin
Paylaşım için :teşekkür:  :bravo:

Çevrimdışı Metehan Çakır

• 2. Vites
  • **

Çevrimdışı onur_kasabbasi

• 2. Vites
  • **
  • 37 HF 290
  • *Adı soyadı : Kenan Tiftik
  • *Meslek: TEKNİK PERSONEL
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Araç Rengi: şiraz kırmızı
  • Lpg Markası : tartarini
  • Model Yılı: 1992
ellerine sağlık kardeşim...

Çevrimdışı Metehan Çakır

• 2. Vites
  • **

Çevrimdışı Erçin ÇETİN

• 1. Vites
  • *
  • *Meslek: Ziraat Mühendisi
  • Araç Modeli: Tipo DGT
  • Araç Rengi: Gri
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1991
Böyle kartlı devrelerde bulaşık deterjanı ve bir fırça yardımıyla yıkayabilirsin. Sonra bol su ile durula (Bu dediğim yöntemde devrede pil, güç kaynağı ve kondansatör olmamalı). Ben bilgisayar ana kartlarında bile böyle yapıyorum (pili çıkararak).

Paylaşım için teşekkürler. Benim için çok yararlı oldu. Bende lamba tamiri yapacağım. :alkış:

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
  • *Adı soyadı : Hüseyin
  • *Meslek: Ticaret
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
Aşırı tozlanmış laptop anakartını kolonya ile yıkadığım için DELL marka laptopumu komple çöpe attım bir kaç ay önce. Daha önce de bir samsung cep telefonunu WD40 ile temizlediğim için ekran bozulmuştu ve o da çöpe gitmişti.

Hiç bir elektronik devreyi hiç bir sıvı ile yıkamayın. Çok gerekli durumlarda sadece izopropil alkol ve pamuk ile sınırlı ve dikkatli lokal temizleme yapın. 
"İnsan ulaşamadığı herşeyin delisi, ulaştığı herşeyin nankörüdürür" Pablo Neruda

Çevrimdışı Metehan Çakır

• 2. Vites
  • **
Böyle kartlı devrelerde bulaşık deterjanı ve bir fırça yardımıyla yıkayabilirsin. Sonra bol su ile durula (Bu dediğim yöntemde devrede pil, güç kaynağı ve kondansatör olmamalı). Ben bilgisayar ana kartlarında bile böyle yapıyorum (pili çıkararak).

Paylaşım için teşekkürler. Benim için çok yararlı oldu. Bende lamba tamiri yapacağım. :alkış:

Sevindim sizin için faydalı olmasına :)

Sizin verdiğiniz bilgilerde bir çok kişi ve ben için faydalı olacaktır  :ok:

Aman abi deme öyle sorunsuz çalışıyor henüz  :DD  :nazar:

Bende bilgisizdim bu konuda aslında sormuştum hatta ne kullanabiliriz diye uyarın için sağol abi.

WD40 çok toz çeken bir şey PC de bende ekran kartında kullanmıştım hiç faydasını görmedim aksine ses çoğaldı  :mm:

Alkol en iyisi ama bulmak vesaire sıkıntı  ;(

Bu mesajını konuya ekleyim yanlış yönlendirmemiş olalım forumu :)

ülker han

• Ziyaretçi

Hocam eskiden cep telefonu tamiri yapıyordum. Biz elektronik kartları tüm plastik parçalardan arındırdıktan sonra selülozik tiner ile korkmadan temizliyoruz. Tavsiye edebilirim.

Çevrimdışı aydın keçeci

• Geri vites
  • *Adı soyadı : aydın keçeci
  • *Meslek: emekli
  • Araç Modeli: Tipo 1.4 SX ie
  • Araç Rengi: mavi
  • Lpg Markası : brc
  • Model Yılı: 1998
Ellelerine sağlık, güzel çalışma olmuş.  :bravo: Tersi bir durum benim de başıma geldi. Cam şoför tarafından iniyor ama kalkmıyordu. Sorun düğmede değil, sigorta kutusunun ordaki röledenmiş sanırım, kablolar tam oturmamış, şimdi düzgün çalışıyor.

Çevrimdışı Okay

• Geri vites
  • *Adı soyadı : Okay aşcı
  • *Meslek: Aşcı
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Araç Rengi: Bordo
  • Model Yılı: 1995
Elinize sağlık çok güzel bir paylaşım

Çevrimdışı ulkerhan

• Geri vites
  • *Adı soyadı : Ulker Han
  • *Meslek: Analist
  • Araç Modeli: Tempa SXA_K
  • Araç Rengi: Füme
Eline sağlık ustam. Bir elektronikçi olarak tavsiyem, elektronik aksamlarda wd40 yerine selülozik tiner kullanmanız. kontaklarda ise ince bir zımpara ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Çevrimdışı ibrahim ASLAN

• Geri vites
  • *Adı soyadı : İbrahim ASLAN
  • *Meslek: TIBBI CİHAZ TEKNİKERİ
  • Araç Modeli: Tipo SX
  • Model Yılı: 1997
Güzel olmuş elinize sağlık.