Gönderen Konu: Octi'ye yerden gaz pedalı yapmak  (Okunma sayısı 381 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
  • *Adı soyadı : Hüseyin
  • *Meslek: Ticaret
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Gri
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1996
  • Yakıt Türü: LPG
Octi'ye yerden gaz pedalı yapmak
« : 25.Nis.2016 12:13:13 »
Arkadaşlar,
Topuk ağrım başladı bu Octavia'da.
Tempra'nın gaz pedal pozisyonu buna göre daha yukarıdaydı, ayak topuğu daha geriden yere temas ediyordu.
Octi'nin ise daha yere yakın ve topuklar daha alttan,  tam köşeden yere değiyor ama gel gör ki, alışkın olmadığından heralde, o nokta fena ağrı yapıyor şimdi. Başına böyle bir durum gelen arkadaş oldu mu?

Octiye otobüs tipi yerden montaj gaz pedalı takmanın yollarını arıyorum şimdi. Bu gaz pedalıyla olmayacak.
Altta şöyle bir düzenek tasarladım ama tabanı delmeye korktuğum için montaj yapamadım. Bu aşamada tavsiyeleriniz olursa çok makbule geçer.

Koldaki serum lastiğini pedalı sertleştirmek için kullandım. Sorun şu ki, frene basayım derken gaz pedalına da biraz basmış oluyoruz. Hala deniyorum.

Verim alınca tabanı delip montaj yapacağım. Metalin üstüne de kaymayı önleyici plastik yapıştırılacak.

« Son Düzenleme: 25.Nis.2016 12:26:21 Gönderen: Hüseyin Ertaş »
"İnsan ulaşamadığı herşeyin delisi, ulaştığı herşeyin nankörüdürür" Pablo Neruda

Çevrimdışı Hacı Aslıyüce

• Hacı ASLIYÜCE
  • 5. Vites
  • hasliyuce@mynet.com
    • ASLIYUCE - 1998 Tempra 1,6ie SLX ACS/ABS KUM GRİ
  • *Adı soyadı : Hacı ASLIYÜCE
  • *Meslek: Elektronikçi/Tamirci/Çiftçi/Emekli
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Kum Gri (ABS/ACS/AIRBAG/İç ve Dış Isı Göstergesi)
  • Lpg Markası : Landi Renzo
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: Octi'ye yerden gaz pedalı yapmak
« Yanıtla #1 : 01.May.2016 07:57:36 »
Gaz pedalını biraz yukarı bükerek istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz.Benim de önceki Tempra da gaz pedalı yüksekti, bunda ise bayağı bir alçakta duruyordu, gaz pedalını yerinden söküp istediğim yüksekliğe getirene kadar kolu yukarı bükerek yerine taktım. Şimdi sorunsuz kullanıyorum. Gaz pedalı kolay sökülebiliyorsa aynını yapabilirsiniz. Hem de aracın orijinalliği ile oynamamış olursunuz.
« Son Düzenleme: 01.May.2016 08:00:43 Gönderen: Hacı Aslıyüce »
View My Video
1. Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler! Bir neslin ahlakını böyle yediler.
2. Medeniyet Dediğin Açmaksa Bedeni, Demek ki Hayvanlar Bizden de Medeni.

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
« Yanıtla #2 : 01.May.2016 10:42:47 »
Gas pedalı plastik. Bükülebilme şansı yok. Bükülse bile pealın köşesi yukarı çıkıyor ve oraya ayakla basabilmek zor. Üstüne takoz koyarak biraz yükselttim ama soruna çare olmadı. Ayak bölümü dararınca ayağımın üstü yukarıya temas etmeye başladı.

Ayağımın altına profilden bir rampa yaptım ve şimdi ökçem değil topuğumun tabanı yere değiyor. Önceki duruma göre oldukça rahat. Şimdilik iyi gibi, ağrı kalmadı. Biraz daha kullanayım, olumlu giderse onu tabana vidalama yada yapıştırma gibi bir çözüm düşüneceğim.

Şuna benzer bir şey yaptım. Buradaki ince sac esnek kalınca yerine 5x5 profil köşebent demiri koydum. Daha güçlü oldu. Ama görünüm olarak hemen hemen aynı. ARtık ökçemin köşesi değil, tabanım yere basıyor.

« Son Düzenleme: 01.May.2016 10:51:26 Gönderen: Hüseyin Ertaş »
"İnsan ulaşamadığı herşeyin delisi, ulaştığı herşeyin nankörüdürür" Pablo Neruda

Çevrimdışı Bora Kaan Yaman

• 2. Vites
  • **
  • Everything'z gonna b allright ;)
  • *Adı soyadı : Bora Kaan
  • *Meslek: Çevre Mühendisi
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Golf
  • Araç Rengi: beyaz
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 2001
« Yanıtla #3 : 01.May.2016 14:25:32 »
Ust modellerin tabandan gelen pedallari uydurulabilirse kullanisli ve orjinal bsy cikar muhtemelen ortaya. .. yada bu krom pedal setleriyle yaptiginiz parcanin uzeri kapatilip iyilestirme yapilabilir

Çevrimdışı Hüseyin Ertaş

• N O S
« Yanıtla #4 : 02.May.2016 12:44:46 »
Ust modellerin tabandan gelen pedallari uydurulabilirse kullanisli ve orjinal bsy cikar muhtemelen ortaya. .. yada bu krom pedal setleriyle yaptiginiz parcanin uzeri kapatilip iyilestirme yapilabilir
başka hiç bir arabanı pedalı olmuyor çünkü pedal mekanizması tbandan çıkmıyor. Ama dediğim sistem yabancı ülkelerde yaygın bir uygulama. Pedal modifikasyonu özürlüler için, kısa boylular için falan sıkça yapılıyormuş.

Bu arada yerden çıkan pedal uygulamasından vazgeçtim çünkü sorunumu çözmüyor. Yine ayağın ucu pedalın tepesine değiyor ve ökçe kısmı yere köşeden temas ediyor. Tüm ayağın oturması için 35 cmlik bir pedal kullanmak gerekiyor ki, bu da aşırı yer kaplıyor ve ergonomik olmuyor. Köşebent demirden topuk desteği daha sağlıklı görünüyor. Ve hassas gaz vermede orjinal durumdan daha büyük bir kolaylık sağlıyor. Köşebent demire devam...

Çevrimdışı Reyhan Cantürk

• 3. Vites
  • *Adı soyadı : reyhan
  • *Meslek: özel sektör
  • Araç Markası: Seat
  • Araç Modeli: Leon
  • Araç Rengi: kırmızı
« Yanıtla #5 : 26.May.2016 21:24:36 »
 vazgeçmişsiniz ama yinede fikir verir belki, gaz pedalınız elektronik ise ve uyumlu olursa, golf v seat leon mk2 gaz pedalını kullanabilirsiniz vag grubu parçaları  birçok aracıyla uyumlu ,

http://www.ebay.co.uk/itm/171977605982?clk_rvr_id=1035975037908&rmvSB=true
« Son Düzenleme: 26.May.2016 21:27:16 Gönderen: Reyhan Cantürk »