Gönderen Konu: Motor suyunda kompresyon ve hortum şişmesi???  (Okunma sayısı 672 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı burhanulu

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : Burhan ULU
  • *Meslek: Kamu
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempra SX
  • Araç Rengi: Gri
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1990
  • Yakıt Türü: LPG
Herkese merhaba arkadaşlar. Tempra aracimda su kaçağı vardi ve devirdaimi sokup taktik. Mecburen suyu bosaltip yeniden koyduk. Ancak ondan sonra kontrol ettigimde su hortumlarinda sertlesme/sisme oluyor. Radyatör kapağı açık, birkaç kez hava almayi denedim ama her seferinde kapagin icinde baloncuklar oluşuyor. Acaba hava alma işlemini mi tam alamadim bilmiyorum. Bir de motor suyuna kompresyon verme olayi var ve en cok bundan korkuyorum. Aracta hararet problemi ve kalorifer isitmama sorunu yok. Hortumlarin şişmesi sizce normal mi veya bir sorun mu var? Bilgisi olan var mi acaba?

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
  • *Adı soyadı : Hakan
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Gökyüzü Mavisi
  • Model Yılı: 1997
Ynt: Motor suyunda kompresyon ve hortum şişmesi???
« Yanıtla #1 : 02.Eki.2018 09:46:50 »
Herkese merhaba arkadaşlar. Tempra aracimda su kaçağı vardi ve devirdaimi sokup taktik. Mecburen suyu bosaltip yeniden koyduk. Ancak ondan sonra kontrol ettigimde su hortumlarinda sertlesme/sisme oluyor. Radyatör kapağı açık, birkaç kez hava almayi denedim ama her seferinde kapagin icinde baloncuklar oluşuyor. Acaba hava alma işlemini mi tam alamadim bilmiyorum. Bir de motor suyuna kompresyon verme olayi var ve en cok bundan korkuyorum. Aracta hararet problemi ve kalorifer isitmama sorunu yok. Hortumlarin şişmesi sizce normal mi veya bir sorun mu var? Bilgisi olan var mi acaba?
Bir miktar şişme kabul edilebilir ama genel olarak çok sert değil ise problem olacağını sanmıyorum.
Kaloriferi sıcak konuma alıp hava alma tapasından havasını alınız, havasını almanıza rağmen durum değişmez ise gerçekten suda kompresör olabilir belki de devirdaimden su kaçırmasındaki neden de bu basınç olabilir, araç zayıf bulduğu yeri patlatarak kompresörü dışa verir.
Sıradan bir usta bakarak yorum yaparsa daha doğru olacaktır.

Çevrimdışı burhanulu

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : Burhan ULU
  • *Meslek: Kamu
  • Araç Modeli: Tempra SX
  • Araç Rengi: Gri
  • Model Yılı: 1990
Ynt: Motor suyunda kompresyon ve hortum şişmesi???
« Yanıtla #2 : 02.Eki.2018 10:26:05 »
Aslında zaten 3 kuruş daha az vererek öylesine ustaya iş yaptırdığımız için oluyor bu işler. Kim bilir kapak contasini takarken ne hata yapıldı ki conta zarar gördü. Trabzon da özel bir fiat servisi var. Bi tanıdık önermişti. Oraya gidip göstermek en iyisi diye düşünüyorum
« Son Düzenleme: 03.Eki.2018 19:27:11 Gönderen: selim öztürk »