Gönderen Konu: tipo s 1.4 analog benzin göstergesi sorunu  (Okunma sayısı 45 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ferhat güneş

• Geri vites
  • *Meslek: tekstil
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo S
  • Araç Rengi: beyaz
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 1996
  • Yakıt Türü: LPG
tipo s 1.4 analog benzin göstergesi sorunu
« : 04.Eki.2018 11:13:04 »
merhaba tipo severler, uzun zamandır lpg ile kullandığımı arabamda geçtiğimiz hafta bir süre benzinde binmeye karar verdim. tabi motordaki benzin pompası, karbüratör temizliği falan filan derken beklediğim tüm arızalar birer birer çıktı. şimdilik çalışma, performans gibi beklentilerim düzeldi ama benzin göstergesinde problemle karşılaştım. benzin göstergesi seyir halindeyken stop halindeki gösterge seviyesinin dahada altına anlık düşüyor, yükseliyor ve dalgalanıyor, ne kadar benzin alırsam alayım gösterge 2. çizgiyi geçmiyor ve ışık yanıyor. denemek için 200 tl lik benzin aldım toplamda yarım depoya kadar çıktı gösterge ama 10-15 km sonra yine 2. çizgiye kadar düştü. şamandıradan şüpheleniyorum ancak bilmeden veya tavsiye almadan açıp kurcalamak istemiyorum. sanayide de ustadan ustaya farklı görüşler var ve 350-400 arası malzeme 150-250 arası işçilik çıkartıyorlar. internette araştırdığım kadarıyla benzin şamandırası temizlenebiliyor veya arızası tamir edilebiliyor. daha önce benzer bir durumla karşılaşan var mı? varsa bir yol gösterebilir mi?

Çevrimdışı selim öztürk

• Süper Moderatör
  • 3. Vites
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Golf
  • Araç Rengi: gümüş gri
  • Yakıt Türü: Dizel
Ynt: tipo s 1.4 analog benzin göstergesi sorunu
« Yanıtla #1 : 04.Eki.2018 13:54:21 »
Şamandra  ömrü  10 - 15  yıl. 

Sonrasında  kararsızlık  yaşıyor. 2 göz yukarı , 3 göz  aşağı  oynamalar  başlıyor.

Tabi  bu  arıza   şamandranın  kendisinden  değil  de  benzin  göstergesindeki  elektronik  arızadan  da  kaynaklanabiliyor.

Dijital  gösterge  içerisinde  6  adet  kondansatör  var.  Bunlardan  biri  benzin  göstergesine  ait.  Ama  hangisi  olduğundan  tam  emin  değişim.  Bu  nedenle   mecburen  6  adet   kondansatörü  de  yenilemek  gerekiyor.  Maliyeti;  kondansatör  değişimini  kendiniz  yaparsanız  3  veya  4  tl. ,  TV  tamircisine    yaptırırsanız,  artık  ( 10 - 20 - 30 ) kaç  tl  işçilik  isterse.

Kondansatör  değişiminden  sonra,  sorun   devam  ederse, eski  şamandra yı  soketini  çıkardıktan  sonra , sola  doğru ( saat yönünün  tersine )  çevirip  tırnağından  kurtarıyor  ve  yukarı  doğru  çekip  şamandrayı  alıyorsunuz, yeni  şamandra yı  yuvasına  oturtup, sağa  doğru  ( saat  yönünde ) çevirip  sıkıyor, soketini  takıyorsunuz  o  kadar.

Kondansatör  değişimi   için  alttaki  link de  bilgi  mevcut :

http://www.tempratipo.com/forum/index.php?topic=33.0

Yeni  benzin  şamandrası :
https://www.kirazcioglu.com/U14401,2708,tempra-depo-samandirasi-16-yakit-aksami-ithal-tpsx-sam.htm
« Son Düzenleme: 04.Eki.2018 13:58:08 Gönderen: selim öztürk »

Çevrimdışı Hakan Özgür

• Sx A
  • Member
  • TURBO
  • 12 Şubat
    • Sx A
  • *Adı soyadı : hakan
  • *Meslek: sanal mağaza
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Araç Rengi: gri