Gönderen Konu: Kalorifer sol ve sağ difüzör  (Okunma sayısı 136 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rags

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : Ramazan
  • *Meslek: Öğrenci
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo S
  • Araç Rengi: Bordo
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: LPG
Kalorifer sol ve sağ difüzör
« : 10.Oca.2019 01:48:59 »
Merhaba aracım tipo 1.4s, malum kış geldi kalorifer sorunları da geldi, kaloriferi açtığım zaman ortadaki difüzörlerden çok iyi hava geliyor ama sol ve yolcu tarafındaki difüzörlerden çok az hava geliyor, özellikle yolcu tarafındaki difüzörden neredeyse hiç hava gelmiyor. Ne yapmam gerekiyor masrafı ne çıkar

Çevrimdışı selim öztürk

• Süper Moderatör
  • 3. Vites
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Golf
  • Araç Rengi: gümüş gri
  • Yakıt Türü: Dizel
Ynt: Kalorifer sol ve sağ difüzör
« Yanıtla #1 : 10.Oca.2019 16:04:41 »
Hava  yönlendirici  tuşun  arkasında, hava yönlendirme  klapesini  hareket  ettiren çelik  halat  mevcut.

Halat  kontrol  edilmeli, halat  bağlantı  yerinden  çıkmış veya  kopmuş  olabilir,   yada  klapeyi  gerektiği  kadar  hareket  ettiremiyor  olabilir.

Başka bir  ihtimal ,  hava  üflemenin  az  olduğu  hava  hattı boruları  ( yaprak, bez vs. ile ) kısmen  tıkanmış  olabilir.

Çevrimdışı Rags

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : Ramazan
  • *Meslek: Öğrenci
  • Araç Modeli: Tipo S
  • Araç Rengi: Bordo
  • Model Yılı: 1997
« Yanıtla #2 : 10.Oca.2019 20:59:37 »
Hava  yönlendirici  tuşun  arkasında, hava yönlendirme  klapesini  hareket  ettiren çelik  halat  mevcut.

Halat  kontrol  edilmeli, halat  bağlantı  yerinden  çıkmış veya  kopmuş  olabilir,   yada  klapeyi  gerektiği  kadar  hareket  ettiremiyor  olabilir.

Başka bir  ihtimal ,  hava  üflemenin  az  olduğu  hava  hattı boruları  ( yaprak, bez vs. ile ) kısmen  tıkanmış  olabilir.

Resimli anlatım çok güzel oldu, kontrol edeceğim çok teşekkürler

Çevrimdışı recepkurt

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : Recep kurt
  • *Meslek: Asansör montaj
  • Araç Modeli: Tipo SX
  • Araç Rengi: Siyah
  • Model Yılı: 1995
« Yanıtla #3 : 12.Oca.2019 01:37:01 »
Bendede şöyle bir problem var cama sıcağı verince hiçbir sıkıntı yok iyi sıcaklık geliyor ama ön tarafa verince hava geliyor ama cama verilen kadar sıcak değil az sıcaklık geliyor bu neden olur ustam

Çevrimdışı selim öztürk

• Süper Moderatör
  • 3. Vites
« Yanıtla #4 : 12.Oca.2019 11:07:03 »
Bendede şöyle bir problem var cama sıcağı verince hiçbir sıkıntı yok iyi sıcaklık geliyor ama ön tarafa verince hava geliyor ama cama verilen kadar sıcak değil az sıcaklık geliyor bu neden olur ustam

Sizde  de  aynı  şekilde  kapak  veya  klape  sorunu  var. 

Ya  2 numaralı   sıcak hava  yönlendirme  kapağı 

ya  4  numaralı  hava  akım  yönlendirme  klapesi  doğru  pozisyonu   alamıyor.

yada  her ikisi birden  doğru  pozisyonu   alamıyor.

3 numaralı klape kapağı  çalışması  ön  hava  kanallarından  hiç  hava  üflemezdi.

Klimalı sistemde  :
3 numaralı klape kapağını   hava yönlendirme  ayar  düğmesi ( tuşu) hareket  ettirir.

2 numaralı   sıcak hava  yönlendirme  kapağını  Sıcak-Soğuk  ayar  düğmesi  hareket  ettirir.( klimalılarda sıcaklık  ayar  tuşu  ile  çalışan mekanizma , aynı zamanda  kalorifer musluğunu da  açar - kapatır , klimasız sistemde sıcaklık ayar  düğmesi  sadece  musluğu  çalıştırıp, 2 numaralı kapağı  hareket  ettirmiyorsa,  kapağı  hava  yönlendirme  düğmesi hereket  ettiriyor  olabilir, yani 2 numaralı  kapağı  hareket  ettiren  teli  bulmalısınız )

En  güçlü  ihtimal  2 numaralı   sıcak hava  yönlendirme  kapağı doğru şekilde  hareket  etmiyor.

Sıcaklık  ayar  düğmesini  ve  çelik  halatını  kontrol  ediniz.  Çelik  halatın ya  düğme  tarafındaki  bağlantısında  ya da  kapak  tarafındaki  bağlantısında  sorun  var.

Çevrimdışı recepkurt

• 1. Vites
  • *
« Yanıtla #5 : 12.Oca.2019 16:18:52 »
Anladım usta pazar günü söküp bakacağım eğer yapamazsam tekrar yazarım allah razı olsun ilgilendiğin için detaylı bir şekilde anlattığın için

Çevrimdışı recepkurt

• 1. Vites
  • *
« Yanıtla #6 : 13.Oca.2019 20:01:23 »
Usta dediğin gibi söktüm hatta torpidoyu orta konsolu ve o düğme grubunu komple söktüm detaylı çalışma yaptım tellerde bir sorun yokta o telleri tutan plastiklerde çatlama olmuş sıcak soğuk düğmesindekini biraz gerdirdim sorun çözüldü şimdi öndende sıcaklık geliyor bu şekilde düzelttim iyiki sökmüşüm çünkü kaloriiferin oraya giren hortumlardan biride su sızdırıyormuş ayrıva torpido taraflarından falan sesler gıcırtılar geliyordu bunlardanda kurtuldum herşey için teşekkürler yeniden

Çevrimdışı selim öztürk

• Süper Moderatör
  • 3. Vites
« Yanıtla #7 : 13.Oca.2019 23:58:26 »
Geçmiş  olsun.  Sorunun  çözülmesine   çok  sevindim.   Güle  güle  kullanın.  Zaten  genelde  ya  tel  kopmuş  oluyor, ya  yerinde  çıkmış  oluyor yada  telleri  sabitleyen   sac  parçalar ( resimde  ok işaretli )   gevşemiş  yada  kırılmış  oluyor.