Gönderen Konu: Direksiyon titremesi  (Okunma sayısı 436 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet yolcu

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : ahmet
  • *Meslek: öğrenci
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Araç Rengi: kristal mavi
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 1993
  • Yakıt Türü: LPG
Direksiyon titremesi
« : 30.Haz.2019 01:05:16 »
merhabalar aracımın ön takımı yenilendi ön amortisörler rot başları rot kolları stabilizatör çubukları yenilendi rot ayarı ve rot balans yapıldı.salıncaklar ellenmedi. fakat direksiyon yolu çok hissettiriyor. resmen titreme var ama rot balansta yapıldı acaba rot balansımı düzgün yapılmadı emin olamadım. lastiklerim 175/65/14 michlelin. acaba lastiklerin yerini değiştirmek fayda sağlarmı.
TEMPRA SX 93 MODEL KRİSTAL MAVİ 95000km

Çevrimdışı recepkurt

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : Recep kurt
  • *Meslek: Asansör montaj
  • Araç Modeli: Tipo SX
  • Araç Rengi: Siyah
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1995
Ynt: Direksiyon titremesi
« Yanıtla #1 : 30.Haz.2019 01:57:59 »
Lasitiklerde çok düzgün değilse ve jantlardada balans ayarı bozuksa yada aracın üzerinde farklı bir çelik jant varsa ve bu jantların göbekbileziklerinde bir problem varsa söylediklerin hepsi oluyor yani titremeyi sadece ön takımda aramamak lazım

Çevrimdışı selim öztürk

• Süper Moderatör
  • 3. Vites
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Golf
  • Araç Rengi: gümüş gri
  • Yakıt Türü: Dizel
« Yanıtla #2 : 30.Haz.2019 11:07:08 »
Jantlar  orjinal  mi ? Jantta  veya  lastikte atıklık var mı ?  Atık  olan  jant  ve  lastik  kolay  kolay  balans  tutmaz.  Tutmuş  gibi  görünür  1 - 2  km  gidince  balans  ayarı  bozulur.

Jantların  orjinalliği  bijon  aralık  ölçüsü  için  önemli , fiyat marka  araçların  hepsinde  bijon  aralık ölçüleri  98  dir. Yani  4x98  -  5x98  şeklinde.

Eğer  aracınızda  4x100  bijon  ölçüsünde  jant  kullanıyorsanız  devamlı  balans  ayarı  bozulur. 

Son  ihtimal  direksiyon  kutusu  bakım  istiyordur. Burçlar  bozulduysa  yoldaki  bitin  engebeleri  en  küçük  taş  parçasını  bile  direksiyonda  tıkırtı  ve  titreşim  olarak  hissedersiniz.  Direksiyon  kutusu  sökülüp  bakımı  yapılmış  olan  ile  değiştirilecek  yada  sizinki  revizyon  edilecek.  Direksiyon  tamircilerinde  genelde  her  marka  aracın  bakımı  yapılmış  olan  yedeği  mevcut.

Son  olarak;  titreşim  dediğiniz  olay  85 - 120  km/s  arası  hızlarda  mevcut  ise  sorun  balans  sorunudur.  85 km/s  hıza  kadar  ve  120 km/s  hızdan  sonra  balans  titremesi  yaşanmaz.

Bu  durumda  direksiyon  kutusu  problemidir.

Çevrimdışı ahmet yolcu

• 1. Vites
  • *
« Yanıtla #3 : 02.Tem.2019 01:06:30 »
lastiklerim ve jantlarım iyi durumda. geçen gün araç rolantide çalışırken bi baktım direksiyon hafif titriyor. motor kulağındanmı diyeceğim onları yeniledim. halbuki 3ünüde acaba yansanayi oldğundan olabilirmi takozlar GB marka idi. bu arada sibob ayarı yaptırdm sıkıymış biraz daha iyi ama hafif titreme var aklıma şöyle bi fikir geldi. takozların birleşim yerlerine 1 cm lik get lastiği koyup öyle sıksam nasıl olur?

Çevrimdışı ahmet yolcu

• 1. Vites
  • *
« Yanıtla #4 : 02.Tem.2019 01:15:31 »
Jantlar  orjinal  mi ? Jantta  veya  lastikte atıklık var mı ?  Atık  olan  jant  ve  lastik  kolay  kolay  balans  tutmaz.  Tutmuş  gibi  görünür  1 - 2  km  gidince  balans  ayarı  bozulur.

Jantların  orjinalliği  bijon  aralık  ölçüsü  için  önemli , fiyat marka  araçların  hepsinde  bijon  aralık ölçüleri  98  dir. Yani  4x98  -  5x98  şeklinde.

Eğer  aracınızda  4x100  bijon  ölçüsünde  jant  kullanıyorsanız  devamlı  balans  ayarı  bozulur. 

Son  ihtimal  direksiyon  kutusu  bakım  istiyordur. Burçlar  bozulduysa  yoldaki  bitin  engebeleri  en  küçük  taş  parçasını  bile  direksiyonda  tıkırtı  ve  titreşim  olarak  hissedersiniz.  Direksiyon  kutusu  sökülüp  bakımı  yapılmış  olan  ile  değiştirilecek  yada  sizinki  revizyon  edilecek.  Direksiyon  tamircilerinde  genelde  her  marka  aracın  bakımı  yapılmış  olan  yedeği  mevcut.

Son  olarak;  titreşim  dediğiniz  olay  85 - 120  km/s  arası  hızlarda  mevcut  ise  sorun  balans  sorunudur.  85 km/s  hıza  kadar  ve  120 km/s  hızdan  sonra  balans  titremesi  yaşanmaz.

Bu  durumda  direksiyon  kutusu  problemidir.
jantlarım orjinal değil dj marka araç üstünde balans yaptırdım 4 ünüde. sadece direksiyonda hissediyorum içeride titreme yok. bide rolantide var yeni fark ettim. direksiyon yeni revize edildi. acaba direksiyonun sabitlendiği yerde problem olabilirmi aşağı yukarı oynatıyorum direksiyonu esneme var

Çevrimdışı ahmet yolcu

• 1. Vites
  • *
« Yanıtla #5 : 02.Tem.2019 01:18:59 »
Lasitiklerde çok düzgün değilse ve jantlardada balans ayarı bozuksa yada aracın üzerinde farklı bir çelik jant varsa ve bu jantların göbekbileziklerinde bir problem varsa söylediklerin hepsi oluyor yani titremeyi sadece ön takımda aramamak lazım
lastiklerim yeni hocam jantlarında balansı yapıldı üzerinde. dj marka jant var. akslarden yaparmı acaba gerçi sağa sola tam tur dönüşte takır takır ses yok ama.

Çevrimdışı ahmet yolcu

• 1. Vites
  • *
« Yanıtla #6 : 02.Tem.2019 01:25:49 »
şunuda belirtmek isterim aracım sx bu  modelde hidrolik direksiyon yok önceki direksiyonu yeni kuru direksiyondu. aradan 2-3 ay geçti. hurda bi klimalı tempra denk geldi.tabi klima pompası vssi yok.sadece klimalı kasnağım oldu. onun hidrolik direksiyon techizatını bnmkine taktım. titreme belki düzelir ve hemde direksiyon yumşar diye fakat sorun hala aynı. ama direksiyon fark edilir düzeyde yumuşadı. şu direksiyon titremeside geçerse aracımın tek eksiği klima olucak.

Çevrimdışı nazaman

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : engin agcan
  • *Meslek: işçi
  • Araç Rengi: beyaz
  • Model Yılı: 1992
« Yanıtla #7 : 02.Tem.2019 21:23:37 »
Hocam aynı sorun bende de var.benimkisi daha fazla hatta.halledebilirsen burayada yazarmisin sana zahmet

Çevrimdışı recepkurt

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : Recep kurt
  • *Meslek: Asansör montaj
  • Araç Modeli: Tipo SX
  • Araç Rengi: Siyah
  • Model Yılı: 1995
« Yanıtla #8 : 02.Tem.2019 22:45:34 »
Benim bildiğim tipo tempralarda orjinal jantlarının dışında bir jant kullanıldığında bu sorunlar hep oluyor bende çok önceden başka bir tipo daha vardı ne varsa ön takıma ait değiştirdim direksiyon kutusu dahil problem çözülmüyordu çünkü ben aracı aldığımda farklı jant vardı şuan kullandığım tipodada 205/40/16 jant lastik var 110 km ye kadar titreme yok 110dan sonra titreme başlıyor mesela teneke jant denilen jantlar hiçbir şekilde titreme yapmıyor lastilker kabak olsa bile buna çok kez şahit oldum benim bildiklerimde bunlar

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
  • *Adı soyadı : Hakan
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Gökyüzü Mavisi
  • Model Yılı: 1997
« Yanıtla #9 : 03.Tem.2019 10:54:31 »
Benim bildiğim tipo tempralarda orjinal jantlarının dışında bir jant kullanıldığında bu sorunlar hep oluyor bende çok önceden başka bir tipo daha vardı ne varsa ön takıma ait değiştirdim direksiyon kutusu dahil problem çözülmüyordu çünkü ben aracı aldığımda farklı jant vardı şuan kullandığım tipodada 205/40/16 jant lastik var 110 km ye kadar titreme yok 110dan sonra titreme başlıyor mesela teneke jant denilen jantlar hiçbir şekilde titreme yapmıyor lastilker kabak olsa bile buna çok kez şahit oldum benim bildiklerimde bunlar
Farklı jant kullanıyorsanız mutlaka uygun bilezik kullanın  ;)

Çevrimdışı ahmet yolcu

• 1. Vites
  • *
« Yanıtla #10 : 03.Tem.2019 14:47:30 »
evet arkadaslar bugun lastigin havasi inmisti. havasini tamamlarken fark ettimli sag on lastik balon yapmis sanirim benim sorunum bundan kaynaklaniyor bu lastigi arkayla deistirsem nasil olur

Çevrimdışı selim öztürk

• Süper Moderatör
  • 3. Vites
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Golf
  • Araç Rengi: gümüş gri
  • Yakıt Türü: Dizel
« Yanıtla #11 : 04.Tem.2019 00:30:13 »
Balonlu  lastiğin  nerede  gümleyeceği  belli  olmaz.  Tehlikeli  bir  durum.

Balonlu  lastiği  arkaya  taktığınızda , tehlike    devam  eder. 

Titreşimi  de  direksiyonda  değil  ama  bu  sefer  oturduğunuz  koltukta  hissedersiniz.