Gönderen Konu: Motor sıcakken Marş dönmüyor. Soğukken marş alıyor  (Okunma sayısı 95 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erhan Demir

• 1. Vites
  • *
  • Erhan / 34 / Balıkesir
  • *Adı soyadı : Erhan Demir
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Araç Rengi: yeşil
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 1994
  • Yakıt Türü: LPG
Internetten ve forumda araştırdım maalesef sorun çözülmedi. 2defa marş motoru elden geçti. Açıklama altta. Bir arkadaşın başına gelmiştir. Ya da bilen birisi inşallah vardır.  :kt: :kt: :S:
Benim araç hararet 90 ve üstündeyken marş motoru zor dönüyor. Marş almıyor. Gıy gıy edip sonra bekleyip motor suyu 85-90 arasına gelince ve motor 0-85 derece arasında sorunsuz marşı döndürüp çalışıyor 1 kere burçları lehimlendi. Kollektör değişti birkaç gün iyi oldu sonra yine aynı olay. 90  derece ve üstünde motor sıcakken marş çok zor dönüyor. Bilgisi olan var mı? Sorunu yada benzerini yaşayan oldu mu? İllallah ettim. Dur kalk yapamıyorum  :s20:
Not fan 92 civarı açılıyor nadir 94 oldu. Vurdurunca çalışıyor. Soğukken gayet iyi marş dönmekte...
« Son Düzenleme: 20.Eyl.2019 16:18:25 Gönderen: Erhan Demir »

Çevrimdışı omerozdemir

• Geri vites
  • *Adı soyadı : Ömer Özdemir
  • *Meslek: Jeneratör Sevis
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Metalik Gri
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1996
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: Motor sıcakken Marş dönmüyor. Soğukken marş alıyor
« Yanıtla #1 : 23.Eyl.2019 23:32:12 »
Eğer imkanın varsa yeni bir marş dinamosu dene derim. Kollektör değişmiş ve burçlar lehimlendi demişsin iyi bir ustaya baktırdığına eminmisin sorun otomatiğinde(düşük ihtimal) veya kömürlerinde

Çevrimdışı Erhan Demir

• 1. Vites
  • *
  • Erhan / 34 / Balıkesir
  • *Adı soyadı : Erhan Demir
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Araç Rengi: yeşil
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 1994
« Yanıtla #2 : 28.Eyl.2019 22:22:06 »
Evet sırasıyla ilk seferde burçlar lehimlendi. Ben de gördüm sonra araç 70-90 hararet arasında güçlü marş aldı en fazla bir hafta sonra dur kalklarda hararet 80-90  sinyal verdi. Arada zor dönerken zorladım marşı yavaş dönerken marş aldırdım sonra iyice gitti en son kollektör değişti lakin ustaya ben de güvenmiyorum değişimden sonra sorun aynı kaldı yalnız hararet düşünce marş hızlı ve tek seferde alıyor hararet müşürünü değiştirdim özetle araç soğukken marş motoru sağlam duruyor. Tabi ki çözüm gerek, 2aydır böyle biniyorum önceki seferlerde 1-2hafta içinde sıcak çalıştırmadan marşı elime alıyordum. Yaşayan mutlaka vardır. Çok garip, aklım almıyor  :s20:

Çevrimdışı omerozdemir

• Geri vites
  • *Adı soyadı : Ömer Özdemir
  • *Meslek: Jeneratör Sevis
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: Metalik Gri
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1996
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #3 : 29.Eyl.2019 00:17:24 »
Evet garip ama biz akünün durumunu hiç konuşmadık. Akü durumun nasıl ölçüm yaptırdın mı ne zamandan beri kullanıyorsun reis bunlarda çok önemli akü ömrü dolmaya başladıysa yapabilir  :s20:

Çevrimdışı celal can

• 2. Vites
  • **
  • Araç Modeli: Tempra SX
  • Araç Rengi: safir mavisi
  • Lpg Markası : BRC
  • Model Yılı: 1998
« Yanıtla #4 : 29.Eyl.2019 15:55:30 »
Öncelikle hararetin 90 ı geçmesi birmal bur durum değil saglikli çalısan sistem şartlarında tam 90 da çakılı olması gerekir yoğun trafikte ve yaz sıcağinda nadirende 90+1olması kabul edilebilir ne düşük olucak ne yüksek marş konusuna gelinince ayni sorunun değişıği bende de vardı yavaş marş yoktu ancak araç ısınınca hiç marş yoktu marş otomatiği değişti bakim yapildi cozum olmadi en son şasi kablosu ince bir kabloyla ek yapılmıs değiştirilince düzeldi isterseniz sizde bir bakın :)