Gönderen Konu: HİDROLİK DİREKSİYON POMPASI  (Okunma sayısı 12354 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Falcon41

• Ziyaretçi
HİDROLİK DİREKSİYON POMPASI
« : 28.Mar.2008 02:34:40 »
HİDROLİK DİREKSİYON POMPASI

Öncelikle Hidrolik direksiyon pompasından (HDP) ses geliyordu ve hidrolik yağının çok kalın ve siyah olmasından dolayı olabaileceğini düşündüm ve yağının değiştirdim (ikinci resim yağın nerden değişitrildiğini gösteriyor) orjinal yağın rengi çilek kırmızısı. Yağı değiştirdikten sonra HDP'da ses azalmadı aksina fazlalaştı sonuç olarak HDP'sını söktüm ve içindeki rotor'u çıkardım içinde dönen bıçakaların yüzüğü aşındırarak içerisinde oluşan çentiklerden ötürü ses çıkardığının farkına vardımve yüzüğü ters çevirerek bıçakların çentiklere vurması yerine çentiklerden düşmesini sağladım daha sonra rotor'u pompanın içine monte ederek HDP'sını yerine yeniden monte ettim saygılar.

« Son Düzenleme: 21.Eyl.2008 21:43:26 Gönderen: mavis717 »

Çevrimdışı Fatih Gönül

• 5. Vites
  • Paylaşan ZENGİNLER, Paylaştıkça ZENGİNLER
  • *Adı soyadı : Fatih GÖNÜL
  • *Meslek: kuran kursu öğretmeni
  • Araç Markası: Skoda
  • Araç Modeli: Oktavya
  • Araç Rengi: şeker beyazı
  • Lpg Markası : romano
  • Model Yılı: 2006
  • Yakıt Türü: LPG
Ynt: HİDROLİK DİREKSİYON POMPASI
« Yanıtla #1 : 28.Mar.2008 17:22:47 »
Kardeş eline sağlık. Teşekkürler
Elinden bu işler geliyor herhalde :ok: :ok:
[/URL]

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #2 : 28.Mar.2008 22:15:29 »
murat kardeşim süper çalışma eline sağlık..gercekten çok arkadasımıza yol gösterecek bir çalışma..

bazı sorularım var..tam anlamadım..

1- seste azalma oldumu ?
2- direksiyonda sertlik yada yumusama var mı?

verim aldınmı..sökmek kolay mı? söküp topladıktan sonra değişme oldumu? yağ kaçırma varmı ?

bu arada yağ inceldiği zaman daha çok ses yapar..benim temprada bu tamir görünce seste arttı usta ses keseceğim diye 20/50 doldurdu  :crash: bir sey olmaz dedi :crash: ..ama 1 hafta sonra direksiyon kutu keçesi patladı..  :crash: :crash:
Volkswagen California

TANSEMFUN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 28.Mar.2008 22:41:42 »
Falcon41 dostum çok güzel çalışma olmuş ellerine sağlık....

Falcon41

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 29.Mar.2008 00:48:41 »
Öncelike tavsiyem sökmeye denemeyin hatta hiç bulaşmayın

Direksiyon sertliğinde değişme olmadı eskisi gibi ,yağ kaçırma da sös konusu değil
seste ise değişme olmadı ne yazıkki yani halen ses var ben yüzüğü ( "rotor" bıçakların olduğu göbek değil) yerine ters taktım belki sesi keser diye ama ne yazıkki ses kesimledi eskinden sökümden önce yağını değiştirmiştim cırlama sesi biraz daha artmıştı ama direksiyonda hafifleme olmuştu, şimdi ise (söküp taktıktan sonra) sivrisinek sesi gibi vızlama var ,
Pompadan ses geldiği zaman direk olarak pompayı değiştimek gerektiği söylenir ama pompanızda bir sorun ve sorun bu rotor kitinde ise bence malii açıdan önemli bu rotor'un (yüzük, göbeğin ve bıçakların olduğu parça) fiyatı 20 dolar (ses sarı halkalar ile  işaretlediğim çentiklerden geliyor) pompanın orjinali 350 YTL yan sanayii 170 YTL çıkması ise 110  YTL bizim burda sordum (Kocaeli/Gölcük sanayi)

(Rotor kitini değiştirdiğinizde ses gidecek direksiyon hafifleyecek ve paranız ise cebinizde kalacak "rotor komple, bıçakları, göbeği ve yüzük ile sadece istanbulda www.orayotomotiv.com/resim/direksiyon/03.jpg 'da buldum "anasyfasında daha fazlası ve iletişim bilgileri var ") 

söküm öncesin vidaların konumlarını fotoğraflayın hatta sistemi komple fotoğraflayın ve mutlaka permanent keçeli kalem ile vidaların konumlarını işaretleyin kayış gerginliğinide unutmayın mutlaka taktıkkan sonra kayış gerginliği başta olmak üzere v.s.leri için bir bilene gösterin sadece pompa kayışı demeyin triger kayışına kadar etkisi vardır bence.

pompanın sökümü zor , montajı ise daha zor oldukça uğraş isityen bir iş, hidrolik yağınız fazladan yanınızda olsun hazendeki yağ yeterli olmuyor söküm ve montajda oldukça hirdolik yağı sarfı söz konusu saygılar.
« Son Düzenleme: 29.Mar.2008 00:59:27 Gönderen: Falcon41 »

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #5 : 29.Mar.2008 00:58:12 »
Teşekkürler. :bravo: :bravo: .ben zahmetli iş olduğunu biliyorum..ses kesilmez diyorlar..sözde benim bıcakları değiştiler ama hala ses vardı..öylece 1,5 sene kullandım sorun yoktu.. ;)
Volkswagen California

Falcon41

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 29.Mar.2008 01:01:16 »
hem bıçaklar hem yüzük değiştirilse bence ses girilebilir

Çevrimdışı Engin Tekay

• 3. Vites
  • sağlık olsun
  • *Adı soyadı : engin tekay
  • *Meslek: inşaat mühendisi
  • Araç Modeli: Tempa SXA_K
  • Araç Rengi: gümüş gri
  • Lpg Markası : brc
  • Model Yılı: 1992
« Yanıtla #7 : 29.Mar.2008 04:28:29 »
aynı incelemeyi bende yapacaktım elimde bosta duran bi power var su an ama elimde bosta duran vaktim yokk  :muhaha: ellerine saglık bende merak ediyodum içini
enteresan ve önemli bi parça yan samayi sıfırı 110 ytl ankara oto ünlüde degiştirmek isteyen arkadasların dikkatine 
ENCRYPTEDCODE

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #8 : 29.Mar.2008 10:40:20 »
aynı incelemeyi bende yapacaktım elimde bosta duran bi power var su an ama elimde bosta duran vaktim yokk  :muhaha: ellerine saglık bende merak ediyodum içini
enteresan ve önemli bi parça yan samayi sıfırı 110 ytl ankara oto ünlüde degiştirmek isteyen arkadasların dikkatine 

murat kardeşim tamir için açmış.tam anlamıyla dağıtmamış..madem elinde boş ta var..dağıtıp resimlei isterim...

bende tartarini ve brc lpg beyini var..fırsat bulunca dağıtacağım.. :ok: :ok:
Volkswagen California

Falcon41

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 29.Mar.2008 15:30:15 »
bugün en sonunda Dayım sağolsun aldı arabayı, götürmüş sanayiye Hidrolik direksiyon pompasınıda değiştirmiş direksiyon kuş gibi ve tık ses yok maşallah birde ön balataları değiştirmiş frenler muazzam çok şükür son olarakta triger'i ve rulmanını değiştimiş aracın çekişi arttmış vallah :)
BALATALRIN ESKİLERİ SİGARA KALINLIĞINDA KALMIŞTI

ESKİ TRIGER VE RULMANI

YENİ TAKILMIŞ HALİ

« Son Düzenleme: 31.Mar.2008 01:43:48 Gönderen: Falcon41 »

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #10 : 29.Mar.2008 15:35:53 »
bugün en sonunda Dayım sağolsun aldı arabayı, götürmüş sanayiye Hidrolik direksiyon pompasınıda değiştirmiş direksiyon kuş gibi ve tık ses yok maşallah

hayırlı olsun..öyle dayıya can kurban.. :bravo: :bravo:
Volkswagen California

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 2002
« Yanıtla #11 : 31.Mar.2008 00:16:54 »
harika çalışma murat kardeşim, ellerine sağlık  :ok: :ok: :ok:

fecihi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 02.May.2008 10:20:39 »
benim direksiyondan da sağa sola çevirince çok ses gelmeye başlamıştı. yağını değiştirdik içinden çamur gibi yağ çıktı çok kirlenmişti. eski sahibi değiştirmemiş. yeni yağ konulunca ses daha da çoğaldı. ustaya gittiğimde baktı yağı tekrar değiştirdi. biraz kullandım sonra tekrar değiştirdi, yağın rengide düzelmeye başladı ses de azaldı. faydası olur diye düzşünüyorum. aşınmadan dolayı zerre halinde metaller tortu oluşturuyor ve bunlar pompayı zorluyor. sık yağ değişimi sayesinde temizlenmiş oluyor. paylaşım yapan arkadaşlar a teşekkürler.. :hey:

Çevrimdışı sadık ablak

• TURBO
  • sadık /ankara -30
  • *Adı soyadı : SADIK
  • *Meslek: SMMM ADAYI
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
« Yanıtla #13 : 02.May.2008 10:30:27 »
çok güzel aydınlatıcı bilgiler vermissiniz ellerinize sağlık
bende yağı değiştirdim geçen sene ama bende hiç sorun yoktu sadece yağ aşırı siyahtı
LÜTFEN FORUM KURALLARINI OKUYUNUZ

FORUM KURALLARI

Çevrimdışı Ömer Muluk

• Ömer
  • 5. Vites
  • Eski tipocu
    • ERZBEY - 1999 TİPO 1.6 SLX İE / ÇELİK GRİ
  • *Adı soyadı : Ömer Muluk
  • *Meslek: Sağlık Teknikeri
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
« Yanıtla #14 : 02.May.2008 21:56:14 »
geçenlerde bende yağını değiştirdim, sorun yoktu ama uzun zamandır yağ değişmemişti

soner

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 18.Eyl.2008 16:24:54 »
arkadaşlar benim direksiyon yağı sürekli eksiliyor. bende sürekli tamamlıyorum. bunun çaresi nedir? sanırım dreksiyon pompasından yağ kaçırıyor. tamirciye sordum tamir olmaz değişmesi lazım dedi. doğrumu arkadaşlar.

braveizmir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 19.Eyl.2008 11:56:29 »
arkadaşlar benim direksiyon yağı sürekli eksiliyor. bende sürekli tamamlıyorum. bunun çaresi nedir? sanırım dreksiyon pompasından yağ kaçırıyor. tamirciye sordum tamir olmaz değişmesi lazım dedi. doğrumu arkadaşlar.

Arkadaşım İzmirde Hidrolik Direksiyon pompasının milini kromla kaplıyorlar ve bu şekilde krom kaplı mil kaygan olduğu için keçelere zarar vermiyor. Maliyeti tornacı 150 YTL İşçilik 30 YTl civarı. Ben bu şekilde yaptırdım şu an problem yok. Ama yan sanayi power alıp (110 YTL) memnun olanlarda var. Ama en güzeli orijinali sanırım o da 350 YTL civarı.