Gönderen Konu: Debriyaj baskı-balata-bilya / Triger kayış değişimi ( 95 tempra sxa )  (Okunma sayısı 4226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet KOCAMAZ

• Süper Moderatör
  • 5. Vites
    • 1999 Tipo 1.6ie SLX / ACS
  • *Adı soyadı : Mehmet
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : Zavoli
  • Model Yılı: 1999
  • Yakıt Türü: LPG

TEMPRA 1,6 SXA BASKI-BALATA-BİLYA + TRİGER KAYIŞ DEĞİŞİMİ

Çalışma tamamen
MAVİS717 Mesut abiye aittir...

DEBRİYAJ SETİ (ORJİNAL VALEO)------ 125 YTL (BASKI BALATA BİLTA)
PRİZDİREK KEÇESİ---------------------5 YTL (LANCİA)
MOTOR KULAK TAKOZU----------------20 YTL (SANZUMAN TARAFI)
MOTOR YAĞI--------------------------25 YTL
YAĞ FİLTRESİ--------------------------5 YTL
HAVA FİLTRESİ (OPAR MARKA)----------6 YTL
TRİGER VE MOTOR KAYIŞLARI-----------20 YTL (DAYCO MARKA)
İŞÇİLİK-------------------------------- USTANIZA BAĞLI..

RESİMLER

« Son Düzenleme: 15.May.2009 14:37:02 Gönderen: mavis717 »

Archerwolus

• Ziyaretçi
Ynt: Tempra SXA Baskı+Balata+Bilya Değişimi
« Yanıtla #1 : 06.Mar.2008 18:56:09 »
mehmet ve mesut kardeşim ellerine sağlık...

Çevrimdışı kadir aykanat

• 5. Vites
  • KaDiR - AnKaRa - 25 VoLuMe:ııııııııııIııııııııı[]
  • *Adı soyadı : KaDiR
  • *Meslek: OtO MüZiK GöRüNtÜ Ve ALaRm SiStEmLeRİ
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: BeYaZ
  • Lpg Markası : benzinli :)
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: Tempra SXA Baskı+Balata+Bilya Değişimi
« Yanıtla #2 : 06.Mar.2008 21:24:33 »
mehmet ım olaya el atmıs hemen mesut kardesımın de bılgısıne saglık cok cabalıyor kardesım bızler bıseyler bılelım dıye yakında kendı arabalarımızın ustası olcaz saolun :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
teşekkür ederim mehmet kardeşim... ;) ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 2002
mesut kankamında mehmet kardeşiminde eline sağlık  :) :)

Çevrimdışı Hamdi Topal

• Ombudsmantör
  • N O S
  • Araç Markası: Opel
  • Yakıt Türü: Dizel
Kardeşim benim be ellerine sağlık

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
teşekkür ederim dostlarım.. ;) ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Mehmet KOCAMAZ

• Süper Moderatör
  • 5. Vites
    • 1999 Tipo 1.6ie SLX / ACS
  • *Adı soyadı : Mehmet
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : Zavoli
  • Model Yılı: 1999
Rica ederim yardımcı olduysam ne mutlu bana  :hey:

Falcon41

• Ziyaretçi
umarım yanlış yere yazmıyorumdur sorum şu olacak;

aracım ilk çalıştığında 1. vitesten iki geçerken şanzumandar ses geliyor sesi tarif etmem gerkirse (vites geçmeme ses gibi) :)  umarım açıklayıcı olmuştur, ama aracı 2. viteste uzun bir süre götürdükten sonra 1 den iki geçmelerde sorun olmuyor bu sfere 3.vitesten 2.vitese geçekren ses geliyor ve sanki şanzuman yerinden oynuyormuş gibi geliyor biraz can sıkıcı bir durum yani, yağı değiştir dediler değiştirdim olmadı, ama aracı uzun süre kullandıktan sonra uzun yaklaşık 15 km gibi daha sonrada viteste bir rahatlama oluyor lıkır lıkır 1 den 2 ye 2 den 3 3 ten tekrar 2 ye geçiyor bilgi ve tecrübelerinize güvenerek cevaplarınızı bekliyorum saygılar.....

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
murat kardeşim ayrı konu açman daha iyi..senin sanjumanda yarım aylarda sorun var giib..i ;(
Volkswagen California

Falcon41

• Ziyaretçi
murat kardeşim ayrı konu açman daha iyi..senin sanjumanda yarım aylarda sorun var giib..i ;(

eyvallah mavis hocam,

başka bir sorum olacak direksiyon hidroliği pompası sökülürken dikkat edilmesi gereken bir konu varmı yada direksiyonun hidrolik sisteminin hava yapama olasılığı nedir ? yaparsa nasıl giderilir ? direksiyon hidrolik yağı boşaltılırken nelere dikkat edilmelidir ve nasıl yapılmalıdır bilgisi olan varsa paylaşımlarını bekliyorum saygılar...
« Son Düzenleme: 25.Mar.2008 22:17:13 Gönderen: Falcon41 »

Çevrimdışı Murat Demir

• 4. Vites
  • *Adı soyadı : MURAT DEMİR
  • *Meslek: İŞÇİ
  • Araç Modeli: Tempa SXA_K
  • Araç Rengi: BORDO
  • Model Yılı: 1994
Çok şükür balatayı değiştirdim araba roket oldu  :nazar: ama aklınızda olsun baskı setinini üzerinde imal yılı var tarihi fazla geçmiş ürünü almayın ustamın tavsiyesi yoksa randıman alamazmışız.

Çevrimdışı Ahmet Ünal

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : furkan
  • *Meslek: öğretmen
  • Araç Rengi: safir mavi
  • Lpg Markası : atiker
benim bi sorum olacak,arabamın arkasında sanki römork takılı gibi atak değil...ustaya gittim tekrar gaz ayarı yaptı bujilere falan baktı sonra yine olmadı,baskı balata değişecek dedi ama gaz fren debriyaj yapıyorum araba istop ediyor,yani bana göre sağlam.ustaya da güvenemedim.ne yapabilirim yardımlarınız için şimdiden çok :teşekkür:

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
ahmet kardeşim benzindede atak değil mi? ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Ahmet Ünal

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : furkan
  • *Meslek: öğretmen
  • Araç Rengi: safir mavi
  • Lpg Markası : atiker
abi bant var hava filtresinde şu anda gaza göre daha iyi ama çok değil.bantı söküp denesemmi benzinde acaba,kayışlarla ilgili olabilirmi ? bazen cıyır cıyır ses geliyor.

grafikerbayram

• Ziyaretçi

aracım ilk çalıştığında 1. vitesten iki geçerken şanzumandar ses geliyor sesi tarif etmem gerkirse (vites geçmeme ses gibi) :)  umarım açıklayıcı olmuştur, ama aracı 2. viteste uzun bir süre götürdükten sonra 1 den iki geçmelerde sorun olmuyor bu sfere 3.vitesten 2.vitese geçekren ses geliyor ve sanki şanzuman yerinden oynuyormuş gibi geliyor biraz can sıkıcı bir durum yani, yağı değiştir dediler değiştirdim olmadı, ama aracı uzun süre kullandıktan sonra uzun yaklaşık 15 km gibi daha sonrada viteste bir rahatlama oluyor lıkır lıkır 1 den 2 ye 2 den 3 3 ten tekrar 2 ye geçiyor bilgi ve tecrübelerinize güvenerek cevaplarınızı bekliyorum saygılar.....
kardeşim genelde sabahları yapar o hatayı cevabını söleyim hemen sana şanzumana konulan yağ biraz kalın geliyor aslında debriyaj balatan iyi ayarsa sorun olmaz ama debriyaj balatan eski senin o yüzden de böle ses yapar genelde hep 2 ye gecerken o sesi yapar ya baskı balata değiştircen yada baskı balata şimdilik idare etsin masraf cıkmasın dersen de şanzuman yağını biraz ince koydurtacan ozaman düzelir % 100 hatanın tamiri bu

ümit

• Ziyaretçi
Bu gün 3.viteste gelen ses üzerine şanzımanı komple dağıttık.debriyaj baskı balata,volant hepsi çıkartıldı.şanzıman en ufak parçalarına kadar dağıtıldı solvent ile yıkandı. :ok:
3 tane tofaş özel servisi prizdirek ve şanzıman 3.vites dişlisi dediği için  ve ustamında ses bundan olmaz senin aracın sesi denge milinden demesine rağmen ben inatla söktürdüm ve sonuç hüsran hepsi ilk günkü gibi tertemiz düşünebiliyormusunuz bunları söyleyen ustalar servis açmış. :crash:
Velhasıl bu bahaneyle şanzıman yağ kaçağını ve ayrıca ön 2 adet fren  diskinide değişmiş oldum.tabi bunlar bana 260 ytl'ye patladı olsun en azından dürüst ve işten anlayan  bir ustam var artık. :heyyo:
Sorun denge millerinde ama sana sorun çıkarmaz sadece ses duyarsın dedi.bunların onarımı için motor komple açılması gerekiyormuş. :)

ümit

• Ziyaretçi
 Yukarıda anlattıklarımdan sonra tesadüfen sesi kendim buldum.aracın 3-4 vitesinin vites çubuğunu ucundaki mafsal zaman içerisinde yalama ve yamulma  olmuş.sesin tamamı oradan geliyormuş.1-2 ve 3-4 vites çubuklarını değiştirdik ve ses olayı sonlanmış oldu.onuda tesadüfen kendim buldum 3. viteste giderken elimle vites kolunu sağa doğru sıkıca ittim baktım ses kesti.1-2 kez daha tekrarladım yine sesi kesince doğru servise hemen dedim değiştirin.fakat yine inatla ondan değil dediler.kardeşim para bende sen değiştir dedim.nihayet mutlu son araba sessiz sedasız gitmeye başladı.sonuç 5 özel servis,1 bosch servisi ve 5'de isim yapmış referans olarak gidilen usta toplam 11 kişi ve bunların çoğuna verilmiş paralar(egsozcular hariç)  :devil: yinede ses yerini kendim buldum.bir taneside benim yapmış olduğum hareketi ustlalıklarının vermiş olduğu tecrübe :crash: :s1: ile yapmadılar.araba her lifte kalkışında sordum çubuklardan olmazmı diye hayır dediler.bu arada vites çubuğundaki yamulma ise baskı balata değişirken ustanın beceriksizliğinden  :polat: kaynaklanmış.aslında bu sesi bulmak için yaptıklarımı yazsam roman olurdu.sesi bulmak için yaklaşık 1.000 ytl  :crash: masraf yaptım megerse 52 ytl'ye(sadece 3-4 vites çubuğu)iş bitiyormuş eee bunlar usta  :s21: ,bizlerde kobay.
Herkese saygılar.

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
  • *Adı soyadı : BERAT
  • *Meslek: İŞ GELİŞTİRME
  • Araç Modeli: Tempra SX
  • Araç Rengi: TURKUAZ
  • Model Yılı: 1995
harbiden yazık yuh yani usta dimi bunların adı seni anlıyorum kardeşim bende uğraşıyorum senin gibi  gerçekten yazık.....
Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
ümit kardeşim geçmiş olsun..artık süper aracın oldu..allah kaza bela vermesin..nazar değmesin..malesef en iyi usta kendinsin..usta ddiye gittiğimiz adamlar günde 50 araca bakıyorlar..bizi her zaman hatırlamaybilirler bile..am biz usta olursak aracımızı daha iyi tanır ve dikkat ederiz.. ;)
Volkswagen California

tl100

• Ziyaretçi
böyle süper resımlı acıklama görmedım cok saol kardesım emege saygı sonduz

Çevrimdışı Hakan Esen

• 5. Vites
    • bursatipo
  • *Adı soyadı : hakan
  • *Meslek: endustrıal electronic technicer
  • Araç Rengi: kiraz kırmızı
  • Model Yılı: 2000
arkadaşlar komple seti değiştiireli 35000 km olduu zaman zaman cok dik yokuşlarda kalkış yaptıgımda arabanın içine bi koku geliyor debriyaj balatası kokusu bu normalmiii????bide aynı kokuyu debriyaj balatası değiştikten 2000 km sonrada duydum ters giden bişeylermi varrr???bu kokular normalmiii???çekiş falan gayet güzel şuan içinn

bu koku balatanın asınmasından ve ısınmasından mı kaynaklanıyorr
"Kalabalıkta ARTİSTLİK yapanın tenhada ÖZRÜ kabul olmaz" :)

Çevrimdışı Hakan Esen

• 5. Vites
    • bursatipo
  • *Adı soyadı : hakan
  • *Meslek: endustrıal electronic technicer
  • Araç Rengi: kiraz kırmızı
  • Model Yılı: 2000
"Kalabalıkta ARTİSTLİK yapanın tenhada ÖZRÜ kabul olmaz" :)

charss

• Ziyaretçi

kardeşim genelde sabahları yapar o hatayı cevabını söleyim hemen sana şanzumana konulan yağ biraz kalın geliyor aslında debriyaj balatan iyi ayarsa sorun olmaz ama debriyaj balatan eski senin o yüzden de böle ses yapar genelde hep 2 ye gecerken o sesi yapar ya baskı balata değiştircen yada baskı balata şimdilik idare etsin masraf cıkmasın dersen de şanzuman yağını biraz ince koydurtacan ozaman düzelir % 100 hatanın tamiri bu

Arkadaşlar bende 2. vitese geçerken GIRCC diye bir ses geliyor ondan sonra geçiyor vites. Çok yavaş şekilde nazikçe 2. vitese alırsam hiç ses gelmiyor. Benim sorunumda galiba debriyaj balatası. Ya da yağ değişecek.

Çevrimdışı Efe Cankurtaran

• 6. Vites
  • *Adı soyadı : efe
  • *Meslek: muhasebe
  • Araç Modeli: Tempra SXA

Arkadaşlar bende 2. vitese geçerken GIRCC diye bir ses geliyor ondan sonra geçiyor vites. Çok yavaş şekilde nazikçe 2. vitese alırsam hiç ses gelmiyor. Benim sorunumda galiba debriyaj balatası. Ya da yağ değişecek.

bu konuyu inceleyiniz

http://www.tempratipo.com/forum/index.php?topic=2807.0