Gönderen Konu: Tipo sigorta paneli sökülmesi ve tamiri  (Okunma sayısı 13670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferhat2160

• Ziyaretçi
Ynt: Tipo sigorta paneli sökülmesi ve tamiri
« Yanıtla #25 : 11.Mar.2009 23:46:55 »
İlk önce paylaşımın için tşkler...
Affınıza sığınaraktan bir kaç sorum olacaktı.
1. Tipo SX ile 6 saatlik gündüz araba yolculuğum oldu ve en az 400-500 kere sigortadan tık tık diye sesler gelmeye başladı normal mi?
2. 6 saatlik yolculuktan sonra yeni olan alarım şimdi çalışsa bile, sadece şoför kapısını açıp kapatmıyor. Sebebi buna bağlı olabilir mi?

olabilir belki alarmı bağlıyan arkadaş yanlış bağlamış olabilr ilk baglandığında şöför kapısını açıp kapatıyormuydu?
yoksa ilk önce normalken sonramı böyle oldu?

çünkü şöfor kapısındaki selenoidin tetklenmesi le diger kapılarda kendini komuta göre açıp kapatır.

sigorta kutusunda en uzun kare kutu kapıları açıp kapatan rölelerin kutusuimkanın var ise elini bunun üzerinde tut tık tık sesi geldiği anda ordanaçıp kama yaptıysa elile anlaya bilirsin.

alarmın kapıları seyehat halinde iken firene basınca otamatik kitliyor herhalde eger sürücü kapısının mekanizması sıkışmış ise kapıları kapatamaz ve sen firenledikce o sigorta kutusunun üzeindeki rölelerde kapıların kapanması için kapıdaki selenoide voltaj gönderir (yani çıt sesi duyulur )seleneoid herhangibir nedenden kilit mekanizmasını kapatamaz ise aracında o röle ve selenoidin sesini duyman lazım. eger selenod sesi kapıdan gelmiyor ise ilk önce sigortaları kontol et atık falan varmı diye daha sonra anahtar ile kitlediginde diger kapılar kapanıyormu, çevirirkende zorlanma varmı diye kontrol et anahtarı çeviriken zor sert dönüyor ise anahtar deligine ve kilit mekanizmasına  wd 40 sık eniyi ihtimal ile düzelmesi lazım eger anahtar ile kitlediginde diger kapılarda kitlemiyor ise ozaman tesisatını göstermen gerkicek.

yolda giderkende devamlı çıt sesi ise kapın açık olduğu için alarm beyninden kapatma komutunusigorta kutusuna gönderdiği için gelir.

ayrıca bir ihtimal sadece sesi (tık tık) mavi kare kutudanda yapabilir oda dörtlü flaşörüdür bu ikisine dikkat et derim birde tam emin olmak istiyorsan o siyah dikdorgen röle kutusunu çıkar bakalım seyehat halinde iken ses geliyormu buna bak (onu sökünce kapıların otamatik kitlemez tek tek kitlemen gerekir. başka bir yeri etkilemez. ) gelmiyor ise şöför kapısındaki selenodin arızanlanmış veya buraya voltaj gelmiyor dur.

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 11.Mar.2009 23:48:00 »
:bravo: :ok: :ok: :ok: :ok: :bravo:tek kelime ile işçilik süper

eywallah sağol kardeşim

carısma

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : 12.Mar.2009 00:33:13 »
gerçekten profesyonel olduguna inandım ben bununla hayatta ugraşmam sabırlısın bravo ferhat  :bravo: :bravo: :bravo:

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 13.Mar.2009 22:41:16 »
gerçekten profesyonel olduguna inandım ben bununla hayatta ugraşmam sabırlısın bravo ferhat  :bravo: :bravo: :bravo:

teşekkürler kardeşim. :teşekkür:

pckurt

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : 09.May.2009 23:08:51 »
yaw kardeş çok uğraşmıssın yaaa. verseydin 50 lira çıkma alsaydın olmazmıydı. canına yazaık değil mi hiç..

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #30 : 10.May.2009 00:18:09 »
yaw kardeş çok uğraşmıssın yaaa. verseydin 50 lira çıkma alsaydın olmazmıydı. canına yazaık değil mi hiç..

doğru söylüyon da abi çıkmanında ne olduğu bellidegil artı adamlar garanti vermiyorlar bide ozamanlar 150 ytl istiyorlardı çıkmasına
ben çıkma ufaktefek yırtıkları olan tampon sordum 70 ytl istedi tamir + boya ihtiyacı var parçacıdan sıfırnı 90 ytl ye aldım yani kim kimi tutarsa aynen öyle yapıyo malesef.

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #31 : 13.May.2009 18:46:23 »

çıkma 50 liramı.. :s20: :s20:

200e aldılar ankaradan..cok aranan bir parca.. :)
Volkswagen California

hüseyin güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : 31.Ağu.2009 00:12:59 »
arkadaşlar çok güzel cesaret isteyen işler yapmışınız benimde bi sorunum var hiç biyerde cevap bulamadım kısaca yazıyorum sinyal dörtlü flaşöründen cıt cıt diye ses geliyo flaşör aldım olmadı dörtlü aldım olmadı elektirikci su kaçmış oksitlenme var belki ilerde düzelebilir dedi sökde yap dedim bunun içi radyo gibidir dedi sökmeye korktu , evet arızadan üçbeş gün önce  motoru iki kere yıkamıştım acaba sigorta tablasına su kaçmışmıdır su kaçacak biyerde gibi değil ama kaçtıysa ne yapabilirim  ilgi önerilerinizi bekliyorum  iyi günler

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : 04.Eyl.2009 22:06:28 »
arkadaşlar çok güzel cesaret isteyen işler yapmışınız benimde bi sorunum var hiç biyerde cevap bulamadım kısaca yazıyorum sinyal dörtlü flaşöründen cıt cıt diye ses geliyo flaşör aldım olmadı dörtlü aldım olmadı elektirikci su kaçmış oksitlenme var belki ilerde düzelebilir dedi sökde yap dedim bunun içi radyo gibidir dedi sökmeye korktu , evet arızadan üçbeş gün önce  motoru iki kere yıkamıştım acaba sigorta tablasına su kaçmışmıdır su kaçacak biyerde gibi değil ama kaçtıysa ne yapabilirim  ilgi önerilerinizi bekliyorum  iyi günler

Geçmiş olsun hocam kusura bakma ben seyehatte olduğum için sana hemen cevap yazamadım

aracın sigorta tablosunun üst tarafında ıslaklık falan varmı buna baktınmı var ise orayı sökebildigin kadar elinin imkan verdigi şekilde kendini riske atmadan sök ve tazikli havayı (dikkat et bazı kompresörler su atabiliyor) buraya fazla yaklaştırmadan tut ve birde saçkurutma ile kurutmaya çalış ilk zamanları bir degişim olmaz ama sonraki dönemlerde burdaki su kuruyacagı için düzelme ihtimali var.

dörtlü rölesinin takıldığı yeri kontrolet erime falan varmı oksitlenme varmı bunlara bak

elinle bastırdıgında veya saga sola kastırdıgında ses kesiyorsa sigorta kutusunda temassızlık olabilir bunuda kontrol et

bazı sonradan takılan alarmlar dörtlü filşörü kullanırlar kapılar açıldığında falan onuda sorunun devamederse ilerdebaktır.

eger sökme işlemi yaparsan neyin nerden çıktığınıiyice ezberle

hüseyin güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : 05.Eyl.2009 01:48:00 »
ilgine teşekkür ederim, motoru yıkadıktan sora oldu ama ıslandımı emin değilim,elektirikcinin tahmini dörtlü düğmesinde sıkıntı yok, flaşöründe yenisi denendi ,bide sinyal sigortasını sökünce ses kesiliyo ama sinyal çalışmıyo,  sigorta paneline su kaçarmı oda düşündürüyor.  en son çare sig tablasına bakacam ama çok zor iş bide zor yerde şunu yapın diye sanayiye götürsem iyice bozma olasılığı yüksek .aklıma bi fikir geldi roleyi söksem içini açsam orda cıtcıt diye ses  veren bişey vardır onu iptal etsem söksem olabilirmi acaba böyle bişey. bu işlemlerin hepsinden önce kontrol etmem gereken biyerler varmı iyi günler

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : 05.Eyl.2009 21:20:17 »
zaten o çıt çıtı röle yapıyor röleye fazlatan tetikleme komutu geldigi için ses çıkartıyor birde sigorta kutusunun aynısını hurdacıdan mayer olarak alıp bir iki gün dene bakalım ondamı sorun

hüseyin güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 06.Eyl.2009 23:17:14 »
sigorta tablasının yeniside eskiside herhalde çok pahalıdır, bi süre ben binsem sigorta tablasıda kafasına göre çıtırdasa,  bisorun çıkartırmı şuanda mali sıkıntıdayım ,yoksa zaten sig tablasının kafasına çekiçle vurmayı düşünüyom. onbir yıldır tempraya binerim ,bu üçüncü tempram böyle kıcık bi arızaya ilk defa rasladım . ne bozulsa ucuzca alıyodum hatta bikere sis lambasına cam almaya gitmiştim, dolmuşa daha fazla para varmiştim  :aa:,ucuz tamir buraya kadarmış. burda tıkandık sanırım .....iyi günler..

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 07.Eyl.2009 21:20:34 »
sigorta tablasının yeniside eskiside herhalde çok pahalıdır, bi süre ben binsem sigorta tablasıda kafasına göre çıtırdasa,  bisorun çıkartırmı şuanda mali sıkıntıdayım ,yoksa zaten sig tablasının kafasına çekiçle vurmayı düşünüyom. onbir yıldır tempraya binerim ,bu üçüncü tempram böyle kıcık bi arızaya ilk defa rasladım . ne bozulsa ucuzca alıyodum hatta bikere sis lambasına cam almaya gitmiştim, dolmuşa daha fazla para varmiştim  :aa:,ucuz tamir buraya kadarmış. burda tıkandık sanırım .....iyi günler..

haklısın abi biraz beklemkde fayda var ama arıza başka yerlerede vurabilir ki bende bu şekilde oldu her an dikkat etmek lazım çünki birden farlarım, kornam, dörtlülerim, parklarım gecenin ortasında trafikde tarhe karışdı allahdan araç stop etmedi ve konvoy halinde yolda gidiyorduk da başıma kaza bela gelmedi.

amacım kötüyü söylerken bunlarada hazırlıklı olmak çünkü o anki durum bir rezalet hele kornaya basıpda hiç ses çıkmaması tamamen insanı çıldırtıyor umarım sorunun çözülür ve benim başıma gelenler kimsenin başına gelmez.

hüseyin güler

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : 08.Eyl.2009 15:48:00 »
bende öyle yapacam biraz bekliyecem formda buna benzer arızalarla görüştüm bazıları sinyal kolundan olduğunu söylediler .sinyal koluda şu anda piyasada yok galiba .alsam ne olacak ki tesadüf dekgelirse arıza düzelecek bune dandik bi arızaymış ya deli etti beni. şuanda yapacak bişey yok galiba ben binecem o çatırdıycak  bakalım ne kadar gidecek

carısma

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 18.Eyl.2009 23:25:35 »
aynı problem benim aracımda vardı bu problemi basit bir şekilde çözdük

çözümü sinyal kolundan çıktı eskisinin içini açmakta tereddüt edip sıfır kol alıp denedik sorun kalmadı  dahasonra nasıl olsa sıfırı aldık bunuda tamir etmeye çalışalım dedik ve kolu dagıtıp içini temizledik ve kontak sprey ile iyice temizleyip kuruttuk çok iyi oldu yenisini çıkartıp eskisini koydum sonuç çok iyi bu arıza için çok uyraştım ama sorun burdan senin aracındada eminim ! bence bi elektirikçiye gidip bu işlemi yaptırabilirsin 7 tl kontak sprey maliyeti var sadece  :ok:

ttolgahan58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : 23.Eyl.2009 19:52:59 »
ferhat kardeş sen bu işten iyi anlıyon bana da bi yardımcı ol. benim sinyal ve dörtlüler yanıp yanıp söndükten sonra bazen takılı kalıp sürekli yanmaya başlıyor bazende sönüyo daha yanmıyor. flaşörden diye bugün flaşör aldım ama aynı. birde bu flaşörden çıkan iki kablo sigorta kutusunda nereye takılıyor çünkü orda bi kaç beş tane galiba yer var takılacak benmi yanlış takıyorum yoksa bi resim koyabilirsen nereye takıldığına dair çok memnun olurum. sorun hakkında da bi yardımcı ol lütfen.. saygılar

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : 23.Eyl.2009 21:10:24 »
ferhat kardeş sen bu işten iyi anlıyon bana da bi yardımcı ol. benim sinyal ve dörtlüler yanıp yanıp söndükten sonra bazen takılı kalıp sürekli yanmaya başlıyor bazende sönüyo daha yanmıyor. flaşörden diye bugün flaşör aldım ama aynı. birde bu flaşörden çıkan iki kablo sigorta kutusunda nereye takılıyor çünkü orda bi kaç beş tane galiba yer var takılacak benmi yanlış takıyorum yoksa bi resim koyabilirsen nereye takıldığına dair çok memnun olurum. sorun hakkında da bi yardımcı ol lütfen.. saygılar

dörtlü filaşörde kablodan kastın sigorta kutusuna takılan pimlermi yanlış hatırlamıyorsam ama emin degilim ya 3 yada 4 tane pim olması lazım onda 2 tane degil

sorunun bana göre tabiki kesin bir yargı degil incelemeden yorum yapıyorum dörtlü flaşör dügmesinde olabilir zamanla bozulmuş olbilir sokket ve kablolarını kontrol etbence

ttolgahan58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : 23.Eyl.2009 22:55:02 »
sadece 4 lü için flaşör değil galiba sinyaller içinde o çalışıyor. yuvarlak içinde bobin sarılı tık tık diye çalışıyor altında (L)( X) (P) diye girişler mevcut. bunlardan sadece L ve X e takılı iki kablo çıkıyor onların sigorta tablasında takıldığı yerler var onu demek istedim çünkü sagında solunda da yerler var yanlış olmasın diye . birde dörtlü düğmesi bozuk olabilir demişşin ama o düğme bir ay önce orjinal lancia düğmeyle değiştirildi yine bu hata yüzünden ama geçmedi 1 ay da yine aynı hata . sinyalsizde olmuyor tsk ilgin için. bu röle yerinden çekince çıkıyormu??? çıkartıp bi  lehimleyim

Çevrimdışı Metin Akbey

• Süper Moderatör
  • N O S
  • Racon bitmiştir...
    • metin41  ___   1997  ___ TİPO 1.6 İ E SLX
  • *Adı soyadı : metin
  • *Meslek: bürokrat
  • Araç Markası: Renault
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: beyaz
  • Model Yılı: 2015
  • Yakıt Türü: Dizel
« Yanıtla #43 : 24.Eyl.2009 03:06:41 »
flaşör yerine geçmedir. çektiğin zaman gelecektir. ayrıca flaşörün üzerindeki harfleride tarif edeyim sana.

X: ceyran ucudur (+)
L: lamba ucu. sinyal kolu ve alıcılara giden uç.
P: pilot uç diye geçer.göstergelerdeki lambaların yanmasını sağlar.

"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi"

evil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : 24.Eyl.2009 10:09:27 »
size bişey soracagım bu sigorta kutusu normalde böle açıkmı orjinalden çünkü ben hangi arabayı göresem güzel biyerde kapaklı kapagındada hangi sigortanın hangisine baglı oldugu var ama ben baktım bizim sigorta panelinde bişey yoq yanlışmmıyım acaba yoksa varda elektirikçiler atıyomu gereksiz diye kapagı

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
  • *Adı soyadı : Hakan
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Gökyüzü Mavisi
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #45 : 24.Eyl.2009 10:10:58 »
size bişey soracagım bu sigorta kutusu normalde böle açıkmı orjinalden çünkü ben hangi arabayı göresem güzel biyerde kapaklı kapagındada hangi sigortanın hangisine baglı oldugu var ama ben baktım bizim sigorta panelinde bişey yoq yanlışmmıyım acaba yoksa varda elektirikçiler atıyomu gereksiz diye kapagı
Bizimkinde kapak yok ama ne nereye bağlı bellidir. Kullanımı da diğer araçlardan çok daha kolay ve pratik

ttolgahan58

• Ziyaretçi
« Yanıtla #46 : 24.Eyl.2009 21:37:49 »

benim sigorta tablasına böyle bişey yapmışlar benim dörtlü flaşör orjinal değil dmekki. orjinali kare şeklindeymiş yeni öğrendim. ama yinede iki kablo çıkıyor  P ucu boş.  bu şekilde yuvarlak bi flaşör takmamım ve orjinalini kullanmamamın bi zararı olurmu böyle dursun mu???

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
« Yanıtla #47 : 24.Eyl.2009 21:39:05 »
131 rölesi takmışlar  ;)

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #48 : 25.Eyl.2009 00:16:31 »

benim sigorta tablasına böyle bişey yapmışlar benim dörtlü flaşör orjinal değil dmekki. orjinali kare şeklindeymiş yeni öğrendim. ama yinede iki kablo çıkıyor  P ucu boş.  bu şekilde yuvarlak bi flaşör takmamım ve orjinalini kullanmamamın bi zararı olurmu böyle dursun mu???

ha şimdi netleşdi senin kablolar eger o kablolar lehimli degil soketli ise söküp birde yerine orjinal flaşör takmayı dene birde lehimli ise ozaman içerden bir temas yapıyo olabilir ordanda röleyi tıtıkleyip ses çıkartıyordur ve sigorta kutusunun içide nedurumda bellidegil belki odanda bir temasolabilir ama neden iki kablo çıkartıpda başka bir flaşör takımış anlamışdegilim böyle işleri anca bizim ustalar yapar dünyada eşibenzeri olmayan işler

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
« Yanıtla #49 : 25.Eyl.2009 00:18:12 »
Röle bulamayıp yapmış olabilirler ki; inşallah böyledir.
Tabla da arıza oluşmuş bunu emanet yapmış olabilirler  ;)