Gönderen Konu: Tipo sigorta paneli sökülmesi ve tamiri  (Okunma sayısı 13690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferhat2160

• Ziyaretçi
Ynt: Tipo sigorta paneli sökülmesi ve tamiri
« Yanıtla #50 : 25.Eyl.2009 06:51:19 »
Röle bulamayıp yapmış olabilirler ki; inşallah böyledir.
Tabla da arıza oluşmuş bunu emanet yapmış olabilirler  ;)

zaten bu tür çözümler yüzünden hep yerimizde sayıyoruz hep aynı yerde kısır döngü yaşıyoruz

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
  • *Adı soyadı : BERAT
  • *Meslek: İŞ GELİŞTİRME
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempra SX
  • Araç Rengi: TURKUAZ
  • Model Yılı: 1995
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #51 : 01.Kas.2009 23:23:07 »
Merhaba arkadaşlar bu konuyu diger formda anlatmışdım ama napalım form gitti bende yeniden hazırlayım dedim.

Şimdi sorun şöyle başladı yolda giderken farlarım kormam sinyallerim silceklerim çalışmaz oldu bende uzun araştırmam sonucu sigorta kutusunda buldum parçacıda fiyatı 400 ytl gibi bir fiyattan satılıyordu ve henüz ellerinde yokdu bende kendim tamirini yapayım dedim ve yaptım.

İlk olarak akü ve dinamodan gelen +12 v baglantı yerinde lehimler ayrıl mışdı ve bende tazeledim bir iki ay kullandım bu sefer de farlarım tekrar çalışmaz olunca bende tekrar söküp kutunun filimlerini kat kat söktüm ve orta katlarde imalat dan veya daha sonradan olabilecegini düşündüğüm lehim eriyiklerini gördüm ve bunlar bir bir leri ile kısa devre halindeydi bende 25 metre blendajı yanmayan silikon 2lik kablo aldım ve başladım sigorta kusunu yeniden yapmaya.

İşte buresimde enson hali

.benimde sigorto kutumun içini açtım levhalarda karışıklık söz konusu ve bende çözüm olarak seningibi yapmak istiyorum ama levhalardan bunu çıkarmaya çalışacağım bu konuda bana önereceğin bir fikir varmı varsa çok teşekürler aracım şu an iptal vaziyette..
Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
« Yanıtla #52 : 02.Kas.2009 16:40:52 »
evet ben tabladaki tüm lehimleri  söküp yeniden lehimledim 4 kat levhanın arasına  izoledim ve kırık yerleri yeni hat çektim sorun çözüldü..oh be...çok zorlandım, 4 kez takıp sökmek zorundra kaldım ama deydi..
Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #53 : 02.Kas.2009 19:00:43 »
evet ben tabladaki tüm lehimleri  söküp yeniden lehimledim 4 kat levhanın arasına  izoledim ve kırık yerleri yeni hat çektim sorun çözüldü..oh be...çok zorlandım, 4 kez takıp sökmek zorundra kaldım ama deydi..

Geçmiş olsun sorunu çözdügüne sevindim
resim varsa kopuk hatların falan eklersen sevinirim

Çevrimdışı Berat Kart

• 5. Vites
  • Berat 34 İstanbul
« Yanıtla #54 : 03.Kas.2009 17:43:44 »
kopuk hatların resimlerini çekmedim ama resim var en kısa zamanda yükliyeceğim şu an evdeki pc imde sorun var..ondan yükleyemedim..Şimdilik sorun çözüldü ama yine sorun çıkarmı bilmem..

Çevrimdışı Ata Sürekçi

• N O S
  • @silivrili34
  • *Adı soyadı : Atakan
  • *Meslek: E sınıfı ehliyetli SRC Belgeli profesyonel sürücü
  • Araç Modeli: Diğer
« Yanıtla #55 : 03.Kas.2009 18:26:44 »

çok güzel çalışma.  :bravo:
paylaşım için teşekkürler.   :hey:
''Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi''  Kanuni Sultan Süleyman

[

desasen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #56 : 28.May.2010 15:25:12 »
çakmaklık ve teyp sigortasını gösterebilecek veya numaraları söyleyebilecek biri varmı?

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #57 : 29.May.2010 00:30:34 »
çakmaklık ve teyp sigortasını gösterebilecek veya numaraları söyleyebilecek biri varmı?
Yanlış hatırlamıyorsam korna nın sigortası ile aynı terden alıyor.
6 veya 7 ci sigortalar olablir sökünce calışmaması lazım
« Son Düzenleme: 29.May.2010 00:33:46 Gönderen: ferhat2160 »

marko16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : 19.Eki.2010 12:36:05 »
tepra sx model aracıma henüz nereden su aldığını bulamadığımız ve bu suyun sigorta kutusuna ulaşmasından dolayı oluşan istem dışı bazı bölümlerin çalışması yada çalışmaması gibi arızalar meydana gelmiştir
burada görmüş olduğum kablo ile sigorta kutusunu yenilemeyi denemek istiyorum bana bununla ilgili bilgi verirmisiniz (ne kadar sürebileceği sigorta kutusunun şeması gibi) ilginiz için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim
her seferinde söküp kurutmaktan bıktım

ferhat2160

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : 25.Eki.2010 19:18:53 »
tepra sx model aracıma henüz nereden su aldığını bulamadığımız ve bu suyun sigorta kutusuna ulaşmasından dolayı oluşan istem dışı bazı bölümlerin çalışması yada çalışmaması gibi arızalar meydana gelmiştir
burada görmüş olduğum kablo ile sigorta kutusunu yenilemeyi denemek istiyorum bana bununla ilgili bilgi verirmisiniz (ne kadar sürebileceği sigorta kutusunun şeması gibi) ilginiz için şimdiden teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim
her seferinde söküp kurutmaktan bıktım
Öncelikle mesajınıza hemen cevap veremedigim için özür dilerim.
bende tipo s var yaklaşık olarak bu arabaların sigorta panelleri aynıdır.
Bu iş için herhangi bir şema çıkarmadım şema çıkarmak kablo döşemekden daha zor ve zaman alır onun yerine kutudan söktüğüm flim pilaketlerin kanallarını takip ederek tamamladıgımıda asetatlı kalem ile işaret atarak ayırdım.
bu iş için özel yanmaz silikon kablo aldım 25 metre ve yanlış hatırlamıyorsam kesiti 2,5mm ve tamamını kullandım sabah 08:00 ile 23:00 arası (wc molası ve yemek hariç) 2 tam gün çalışdım.
eger bu işi kendinize güveniyorsanız ve kanal takibinde iyi iseniz yapmanız doğru olur aksi taktirde araca hasar verebilirsiniz.
birde dikkat etmeniz gereken kutuya kalın kırmızı kablonun girdiği noktadan diger bağlantılara tek tek ayrı kablo çekmeli çünki akımın fazla çekildiği yer orasıdır.

Birde benim arabada içeri camı açık bırakmadıkdan sonra hiç su almaz benim sorunum o kutunun içindeki filimlerin lehimlerinin eriyip diger leri ile kısa devre olması idi.

sizin sadece sorununuz su ise kutuyu ve kabloları sağlam pir poşet veya benzeri bir şeylede sudan yalıtmanız bence daha basit ve kolay olur.
« Son Düzenleme: 25.Eki.2010 19:22:41 Gönderen: ferhat2160 »

marko16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #60 : 01.Kas.2010 15:19:56 »
cevabınız ve ilginiz için size teşekkür ederim şema konusunu tam kesinleştirmek için sormuştum aynı şekilde düşünüyordum su işini hallettim ön oluk kısmını temizleyip camda belli noktalara silikon takviyesi yaptım
kutuya giren sudan dolayı oksitlenmeler var o yüzden bazı çalışmayan kısımlar var (arka silecek ve cam rezistanı) elektrikçim sigorta kutusunu değiştirirsen bunlar kendiliğinden düzelir dedi bazı kablo girişleride kısa devreden dolayı içeriden leğimleri eritmiş hatta plastik aksama bile zarar vermiş soket uçlarından bazıları sabit durmuyur (sigorta kutusundakiler) bu yüzden yenilemekte kararlıyım ama plakalı sistem pek kafama yatmıyor o yüzden kablo çekeceğim birkezdaha su ile sorun olmasın diyede silikon ile içten uçları yalıtacağım inşallah beceririm  :???: