Gönderen Konu: Motor soğutma suyu doldurulması ve havasının alınması  (Okunma sayısı 9202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadirizmir

• Ziyaretçi
Konu açılalı çok olmuş ama bulduğu çözüm belirtilmediği için aynı dertten muzdarip olupta konuyu takip eden arkadaşlar için yazayım istedim.
Su eksilmesine sebep arızalar
1- Radyatör veya hortumda delik
2- Radyatör kapağının ömrünün dolması
3- Termostat arızası
4- Motor kapak contası arızası

Konuyu açan arkadaşın motor contasını yeni değiştirdiğini söylediğini göz önüne alırsak (tabi işi yapan usta ustacık değilse)
Termostatı arızalı olabilir.
Termostat açmadığı için devirdaim zorlaşır. Suyu buhar halinde ya kolay gelen biryerden atar yada radyatör kapağından.

aracın termostatı da sağlam, ona baktılar, kalorifer peteğini değiştirdim, şoför kloltuğunun altında hafif ıslaklıda vardı. sorun ortadan kalktı. petek orjinal 90 tl, işçilik 50 tl

hkatar

• Ziyaretçi
nese geçmiş olsun bari dayı

Çevrimdışı Mehmet Ekici

• 4. Vites
  • *Adı soyadı : Mehmet Ekici
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Lpg Markası : Lavato
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: LPG
Aracımı aldığımda bayağı bir su eksiltiyordu.Epey bir zaman tamamlama yoluna gittim daha sonra sıkı bir kontrolde hallettim.Bir çok yerden kaçak varmış kalorifer hortumu hava alma vanasından,ve 3 ayrı hortumun kelepçeleri hortumu sıktığı ve zamanla hortumda iz yaparak sıkmaz olmuş kurtaracak şekilde keserek veya kelepçeyi biraz geri alarak tekrar kelepçeleride yenileyerek sıktım şükür hiç eksilme yok o zamandan beri bir kontrol et istersen.

Ottoman

• Ziyaretçi
Bugün radyatör suyunu değiştirmeye karar verdim. Bu radyatörlerde altta tahliye valfi oluyordu benim radyatörde bulamadım   :s20: neyse alttaki su borusunu çıkarıp suyu boşalttım ama gözüme inanamadım su su değil resmen çamur ve pas. üstten su ekledikçe pas akıyordu resmen, su temizleninceye kadar devam ettim sonra genleşme kabını da çıkarıp içini temizledim o da kir pas içinde. Bir dahaki sefere hortum da kullanarak arabayı rolantiye alıp tüm su sistemini temizlemeyi düşünüyorum. Arkadaşlar bu kadar pis olacağını düşünmüyordum açıkçası sizlerle paylaşmak istedim. Düşünsenize o kadar çamur pas sisteminizde dolaşıyor   :mm:

Çevrimdışı Metin Akbey

• Süper Moderatör
  • N O S
  • Racon bitmiştir...
    • metin41  ___   1997  ___ TİPO 1.6 İ E SLX
  • *Adı soyadı : metin
  • *Meslek: bürokrat
  • Araç Markası: Renault
  • Araç Rengi: beyaz
  • Model Yılı: 2015
  • Yakıt Türü: Dizel
antifiriz kullanmamanın sonuçları suat hocam. soğutma suyunuzu yarı yarıya antifiriz ile doldurun bence. kalan pisliğide söksün ve temizlesin.

"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi"

Çevrimdışı Eren Göktaş

• Member
  • N O S
  • The best or nothing 'forever-benz'
  • *Adı soyadı : Eren
  • *Meslek: ElectronicMan
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Rengi: yeşil
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: LPG
 :teşekkür: emeğinize sağlık  :ok:
Mercedes-Benz 'The best or Nothing'

onur-d

• Ziyaretçi
bu motor bloğundaki tapa işi bozuyor ben kendım degıstırıcem bunu sokmesem olmazmı bu sokelmeden tamammen bosalmıyormu

Ottoman

• Ziyaretçi
bu motor bloğundaki tapa işi bozuyor ben kendım degıstırıcem bunu sokmesem olmazmı bu sokelmeden tamammen bosalmıyormu

benim araçta tapa filan yok ama suyun tamamı boşaldı

onur-d

• Ziyaretçi
ya bende tapa varmı yokmu bılmıyorum kullannım kıtapcıgında yazmıs ya yukarıda oyuzden dedım cunku yarın yapıcam bu işlemı ugrasamam tapayla felan :s21:

Ottoman

• Ziyaretçi
ya bende tapa varmı yokmu bılmıyorum kullannım kıtapcıgında yazmıs ya yukarıda oyuzden dedım cunku yarın yapıcam bu işlemı ugrasamam tapayla felan :s21:
zaten mevcut ise diye yazmış kitapcıkta,bende bir sorun olmadı çok şükür boşalttım temizledim doldurdum :) emin olmak istiyorsan daha iyi bilen biri yorum yapana kadar bekle. belki benim yaptığımda da eksiklikler olmuş olabilir ama o tapa harici diğer işlemlerin tamamını yapmıştım.

onur-d

• Ziyaretçi
valla sıparısler bugun kargoya verılmıs yarın ola hayrola once katkıyı katıp temızledıkden sonra yukarıdan suyu basıcam alltan temız su cıkmaya baslayınca o suyu bosaltıp antıfırızı koyucam ustunede marketten aldıgım 5lt lık ıcme suyunu boylelıkle 10 numara temız sogutma suyu olacak

Ottoman

• Ziyaretçi
antifiriz ve su karışımın %50 olsun, katkı koyacam diyorsan suyundan kıs bence

Çevrimdışı Metin Akbey

• Süper Moderatör
  • N O S
  • Racon bitmiştir...
antifiriz ve su karışımın %50 olsun, katkı koyacam diyorsan suyundan kıs bence

:ok: :ok: ama katkı koyma bence. sadece antifiriz yeterli gelicektir.

"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi"

200016V

• Ziyaretçi
Antifiriz bilindiği gibi tıkanık yerleri açma aracı değil.
Eğer bi tıkanıklık varsa ya şişletilmeli yada o iş için yapılan katkılardan atılmalı diye düşünüyorum.

onur-d

• Ziyaretçi
iide arkadaslar ben katkıyı suankı pıs suyun ıcıne atıp 10 dk rolantıde calıstırıp bosaltıcam suyu o katkı zaten aracın ıcınde kalırsa motoru mahfeder :D
temızlendıkden sonra aldıgım 3 lt lık çbs pembe antıfırızı doldurucam peşine aldıgı kadar içme suyu koyucam havasını alıcam bıttı :ok:

200016V

• Ziyaretçi
iide arkadaslar ben katkıyı suankı pıs suyun ıcıne atıp 10 dk rolantıde calıstırıp bosaltıcam suyu o katkı zaten aracın ıcınde kalırsa motoru mahfeder :D
temızlendıkden sonra aldıgım 3 lt lık çbs pembe antıfırızı doldurucam peşine aldıgı kadar içme suyu koyucam havasını alıcam bıttı :ok:

Ama yap bir an öncede bilgisini ver artık  :sırıtan:
Herhangi bi hararet şikayetin varmıydı?

onur-d

• Ziyaretçi
yok hararet sıkayetım benım derece hep 90 dadır fakat radyator ıcındekı su cok pıs oldugu ıcın temızlemek ıstedım radyatoru oglene dogru yaparım ıslemı

ts-1905

• Ziyaretçi
bence antifrizi koymadan bidonu boşaltıp suyu koyun rölantide çalıştırın ama bu işlemi 2-3 kez tekrarlayınki iyice temizlensin

Çevrimdışı Metin Akbey

• Süper Moderatör
  • N O S
  • Racon bitmiştir...
işlemin sonucunu merak ediyorum.  :s5:

onur-d

• Ziyaretçi
yapmasına yaptımda cok buyuk bı hata yaptım kalorıferı sıcaga almadıgım ıcın suyun yarısı bosalmadı yanı 3lt eskı su 3 lt saf antıfırız karısımı oldu bu sorun yaratırmı sızce ;((

Çevrimdışı Metin Akbey

• Süper Moderatör
  • N O S
  • Racon bitmiştir...
sadece kalorifer peteğini temizlememiş olursun.birde orda kalan suyu değişmemiş olursun. bi problem olucağını sanmıyorum. temizlik aşamasında çok pislik çıktımı peki ?

onur-d

• Ziyaretçi
fiziki bir pislik görmedim(kabuklanma, tortu vs.)  fakat suyun rengı pisti

sescimustafa

• Ziyaretçi
eline sağlık dostum . :çay:

200016V

• Ziyaretçi
fiziki bir pislik görmedim(kabuklanma, tortu vs.)  fakat suyun rengı pisti

Eline sağlık merakla beykliyorduk :)
Keşke resimleme imkanın olsaydı merak ettim katkıyı koymadan önce suyun rengi nasıldı katkı atıp 10 dk. çalıştırtıktan sonra nasıl?

onur-d

• Ziyaretçi
katkıyı attım çalıstırdım sonra kapagı actıgımda su beyaz kopurmustu ve bosaltarak antıfırızı koydum, foto cekemedım ne yazıkkı tlfnu sattım ;((