Gönderen Konu: Tempraların Motor Özellikleri Nelerdir?  (Okunma sayısı 1468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

andersonn

• Ziyaretçi
Tempraların Motor Özellikleri Nelerdir?
« : 21.Mar.2008 17:41:29 »
Tempra S-SX-SXA-SXAK-1.6 İ.E-2.0 İ.E-TURBO VE DİZEL MODELLERİNİN FABRİKA VERİLERİ NELERDİR-MAKSİMUM KAC KİLOMETRE HIZA CIKABİLİRLER?BUNLARIN CEVABINI ATARSANIZ COK SEVINIRIM SIMDIDEN TESEKURLER

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 2002
  • Yakıt Türü: LPG
Ynt: Tempraların Motor Özellikleri Nelerdir?
« Yanıtla #1 : 21.Mar.2008 17:58:26 »
merhaba andersonn kardeşim, öncelikle hoşgeldin  :hey: :hey:

senden bir ricam olacak, yazarken küçük harf kullanırsan sevinirim (büyük harf Bağırmak anlamına geldiği için)

anlayışın için teşekkürler kardeşim  ;) ;) ;)

sorunun cevabına gelince tempra için:

tipo için:

tempra ve tipo için daha fazla bilgi için kılavuzlarımızın olduğu linki ekliyorum, kılavuzlar vasıtasıyla merak ettiğin konular hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsin kardeşim :ok: :ok: :ok:

http://www.tempratipo.com/forum/index.php?board=20.0
« Son Düzenleme: 21.Mar.2008 18:10:49 Gönderen: sense__7373 »

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #2 : 21.Mar.2008 19:38:05 »
kanka teşekkürler.... ;) ;) ;) ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 2002
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #3 : 21.Mar.2008 20:07:11 »

RANGER

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 24.Mar.2008 09:23:55 »
teşekkürler dostum...açıklayıcı bilgine.. :teşekkür:

ümit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 07.May.2008 20:09:44 »
dostum bilgiler için teşekkürler
 burada gördüğüm bilgiler 1.vites ortalama hız 45km gösteriyor yani 1.viteste 45km. hızı gördüğümüzde devir saati nerde olması gerekiyor(veya oluyor gb.)birde benim araçta 1-2 ve 3.viteslerde normal 2000-2500 devirde iken bayağı bir motor sesi geliyor.araç sanki zorlanıyormış hissi veriyor.ayrıca sanki aracı arkadan birisi çekiyor gibi geliyor bana.
not:aracın buji,motor yağ,triger.balans kayışları ve rulmanlarını yeni değiştirdim.bunların bir etkisi varmıdır.(bunların hepsi orjinal malzemeler)

94 model Tempra 2.0 ie 60.000 bin

gökhan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 11.May.2008 13:38:31 »
 :ok: super bu sıteyı gıttıkce daha cok sevıyorum adam burdakı yardımlarla kendı arabasını kendı yapar yav :bravo:

TOLGA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 11.May.2008 17:44:40 »
dostum bilgiler için teşekkürler
 burada gördüğüm bilgiler 1.vites ortalama hız 45km gösteriyor yani 1.viteste 45km. hızı gördüğümüzde devir saati nerde olması gerekiyor(veya oluyor gb.)birde benim araçta 1-2 ve 3.viteslerde normal 2000-2500 devirde iken bayağı bir motor sesi geliyor.araç sanki zorlanıyormış hissi veriyor.ayrıca sanki aracı arkadan birisi çekiyor gibi geliyor bana.
not:aracın buji,motor yağ,triger.balans kayışları ve rulmanlarını yeni değiştirdim.bunların bir etkisi varmıdır.(bunların hepsi orjinal malzemeler)

94 model Tempra 2.0 ie 60.000 bin

Sorun geniş bir arlıkta olabilir...buji,hava filtresi ve tıkenmışsa enjektörlerde v.s olabilir...Ama maalsef tempraların 1.vites dişli oranları itibari ile aracı kasıyor ve kompresyona çok çabuk itiyor...1.6 karbüratörlü,enjeksiyonlu araç sahibi oldum...Şu andada 2.0 16V tempra'm var...2.O 16v birtek farklı bu grup içinde...6 tempra ve tipo içinde bende bunu tespit ettim...Ancak özellikle 2.vitesle çok ciddi fark ediyor....Karbüratörlü 1.6 ile 112 km sürat gördük 2.viteste...ama tavsiye etmem...Arkadaşımın arabasından balata kokuları geldi...2.O 16V ile hiç denemedim bunu...

ümit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 12.May.2008 18:33:17 »
:ok: super bu sıteyı gıttıkce daha cok sevıyorum adam burdakı yardımlarla kendı arabasını kendı yapar yav :bravo:

:ok: Zaten bu siteyi kurmalarındaki amaçlarından biride o olsa gerek.İşi bilen arkadaşlar bizlere yardımıcı oluyor zaman içerisinde bizde kendimizi geliştirip daha sonraki arkadaşlara yardımcı olacağız.bu yüzden arkadaşlarımıza yardımlarından dolayı teşekkür ederim. :)

ümit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 13.May.2008 22:32:36 »
Arkadaşlar bugün cabon clean yaptırdım(bosch yetkili servisine)ve arabanın ivmelenmesinde kesinlikle fark oluyor(yaptığım km30).ayrıca araçta motor zorlanma olayı biraz daha azaldı.tabii uygulamacının söylemesi tam performans yaklaşık 300-400 km yol katettikten sonra anlaşılırmış.ayrıca aracı ilk önce motorun performansını ölçmek için cihaza bağladılar. :s20:Fakat olması gereken  83 kw(113beygir) araç ise 75 kw(102beygir) çıktı.(gaz ve benzinde fazla fark etmedi)tabiiki bunun nedenleri çok ama nasıl araştırıp bulurum bilemiyorum.yalnız kesinlikle şu bir gerçek müthiş bir ivmelenme var.ayrıca uygulayıcı şunuda söyledi içerisindeki carbon olayı(yüksek km.li ve eski modeller için geçerli)zaman içerisinde motor içinde bazı bölgelerdeki açıkları kapatıyor.temizlik sonrası motorda bazı sorunlarda çıkıyormuş.aracın mekanik bir sorunu olmadığı sürecede performans alıyormuşsunuz.şimdilik iyi gibi tabiki bunu zaman gösterecek.

94 model tempra 2.0 ie araça şu an 61300 km.de
« Son Düzenleme: 13.May.2008 22:34:11 Gönderen: ümit »

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #10 : 19.May.2008 19:55:00 »

:ok: Zaten bu siteyi kurmalarındaki amaçlarından biride o olsa gerek.İşi bilen arkadaşlar bizlere yardımıcı oluyor zaman içerisinde bizde kendimizi geliştirip daha sonraki arkadaşlara yardımcı olacağız.bu yüzden arkadaşlarımıza yardımlarından dolayı teşekkür ederim. :)

evet en önemli cevab bu işte... :bravo: :bravo: :bravo:

ümit kardeşim carbon clean güzel ama eski motorda olusan asınmalar egzos gazı kurumları ile kapanıyor..bu temizleme ile bu kurumlar temizlendiği subaplarda eger asınma olduysa kompresyon kaçakları olusabileceği söyleniyor..

forumumuzda CARBON CLEAN ile ilgili konumuz olması lazım..oradan da bazı bilgilere ulasabillirsin.. ;)
Volkswagen California

white_tempra

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 24.May.2008 15:43:08 »
arkadaşlar burda tempraların 2, vites max 80 km yazıyor bende 95 sxa var araba 2. vites 70 devirde görüyor bundan önce de 93 sxa vardı oda lpgde 2. vites 90 km yi çok rahat geçiyordu

white_tempra

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 24.May.2008 15:44:49 »
2. vites 70 devirde 100 kmyi görüyor demek istedim ksr bkmyın 95 sxa

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #13 : 25.May.2008 10:12:46 »
2. vites 70 devirde 100 kmyi görüyor demek istedim ksr bkmyın 95 sxa

aracı zorlarsanız yapar... ;) ;)

7000 rpm az bir devir değil.. ;) enjeksiynlular 6750 de devir kesiciye giriyor.. ;)
Volkswagen California

ümit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 26.May.2008 23:51:53 »
 Yazılanları gördükçe kafayı yiyeceğim.1.vites en fazla 25 km.3000 devir,2.vites 45 km.3000 deviri geçince vb. motor acayip bir şekilde zorlanma sesi başlıyor.geçen gün 135 km sürate çıktım.şimdi dedim motor fırlayacak.gaz kestim.motora yapılanlar:buji,yağ,yağ filtresi,alternatör kayışı/rulman,triger kayışı rulman(hepsi orjinal),carbon clean,orta susturucu ve en son valeo debriyaj baskı balata sonuç hüsran ses(zorlanma sesi)kesilmedi.şimdi ne yapacağım ne kaldı. :crash:

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #15 : 26.May.2008 23:56:47 »
ümit kareşim el freni arka tekerleri çok sıkıyor olmasın.. :s20:
Volkswagen California

ümit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 27.May.2008 20:39:17 »
ümit kareşim el freni arka tekerleri çok sıkıyor olmasın.. :s20:

valla olurmu olur.bugün bir ustaya götürdüm.usta arabanın altına baktı 4 tane susturucuyu görünce(3 normal bir tanede manifoltun önüne küçük susuturucu) şaşırdı.bunlar ne dedi ya.şimdi yarın onlarda birilerini sökecek herhalde eğer onlarda olmazsa oturup ağlayacağım.başka bir tempraya bindim arabada ses yok ya maşallah.bu arada araçta daha önce katalizör varmış sökülmüş onun yerine bunlar takılmış.

sürpriiiiiz..... lütfen böyle bir şey olabilirmi?tempra 2.0 ie şanzumanının yerine tempra 1.6 şanzumanı takılmış ve  okadar zorlanma,çekiş düşüklüğü ve ses o yüzden geliyormuş.olabilirmi böyle bir şey lütfen yardımcı olun.acele cevaplarsanız sevinirim sizlere güveniyorum.teşekkürler. :crash:
« Son Düzenleme: 28.May.2008 20:03:09 Gönderen: ümit »

white_tempra

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 28.May.2008 21:46:42 »
tempra 2.0 şanzumanı yerine 1.6 şanzumanımı nasıl olmuş bu acaba yani bu zorlanmalar bence bu yüzden yoksa imkansız 1.vites 25 2. vites 45 ve bu zorlanmalar

ümit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 28.May.2008 23:22:14 »
valla ne diyeyim usta öyle söyledi herhalde arıza yaptığından dolayı 2.0 şanzımanını söküp yerine tempra 1.6 şanzımanını takmışlar diye.motordaki bütün ses ve zorlanmalar bu yüzden kaynaklanıyormuş.lütfen biraz daha cevaplarsanız sevinirim.

Çevrimdışı Adminn

• Administrator
  • 2. Vites
  • *Adı soyadı : İsmail
  • *Meslek: Memur
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: Aracı Olmayan Admin
  • Lpg Markası : yok
« Yanıtla #19 : 28.May.2008 23:36:03 »
ümit kardeşim

bu sanzuman işi kesin mi..yani 1,6 sanzumanı olduğu..

olsa bile 1,6 sanzumanının bu kadar hantal olacağını düşünmüyorum..eden dersen motor gücü küçük 1,6 ya yetiyorsa
sorun olmadan..2,0 a hayli hayli yemesi lazım..ben 1,6 tempra ile 200 bastım..hatta 3 te 120 yapıyordu
ama devir 6000 lerde oluyordu..

takılır 2,0 a 1,6 sanzuman..hatta forumda @only_me var..1,6 sx_ak  var..oda bende 2,0 sanzuman var diyordu..forumda kullanma  klavuzları var..oradan dişli oranlarına bakabilirsiniz..dişliler arasında cok fark yok..öyle arası hantallastıracak kadar..

elimdeki kullanma klavuzunda
dişli oranlarında 1,6 va 2,0 ın 3 ve 4 . ve geri vites oranları aynı.

white_tempra

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 29.May.2008 13:00:05 »
bu arada aracınız 2.0 mi 1.6 mı?

ümit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 29.May.2008 18:40:05 »
aracım tempra 2.0 ie 8v bugün tofaş özel servisten ustayla deneme sürüşü yaptık ilk defa aracın yüksek ses  yapmasını istedim.ve beni utandırmadı."hani derler ya hasta doktora gidince iyileşir diye"araçta motor kulağından veya buna benzer bir şey var dedi.tam bakamadık yarın bakacağız ama şanzıman işine gelince kesinlikle 1.6 şanzımanı 2.0 ie ile aynı değildir ve olmaz dedi.

buda komprosyon ölçümü

« Son Düzenleme: 29.May.2008 22:03:12 Gönderen: mavis717 »

white_tempra

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 29.May.2008 19:05:05 »
evet arkadaşım bencede olmaz yani inş sorununu çözersin

ümit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 29.May.2008 19:48:09 »
aracım tempra 2.0 ie 8v bugün tofaş özel servisten ustayla deneme sürüşü yaptık ilk defa aracın yüksek ses  yapmasını istedim.ve beni utandırmadı."hani derler ya hasta doktora gidince iyileşir diye"araçta motor kulağından veya buna benzer bir şey var dedi.tam bakamadık yarın bakacağız ama şanzıman işine gelince kesinlikle 1.6 şanzımanı 2.0 ie ile aynı değildir ve olmaz dedi.

buda komprosyon ölçümü

buraya komprosyon ölçümünün resminide koydum belki fikir verir.

Arkadaşlar bu arada ben izmitte oturuyorum.bana yakın olan varmı?
« Son Düzenleme: 29.May.2008 22:05:26 Gönderen: mavis717 »

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #24 : 29.May.2008 22:03:33 »
ümit kardeşim teşekkürler... ;)
Volkswagen California