Gönderen Konu: C programlama dersleri  (Okunma sayısı 749 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sluet

• Ziyaretçi
C programlama dersleri
« : 04.Oca.2009 19:29:25 »
Arkadaşlar programlamaya meraklı biriyim ama sanayide cnc programlamaktan başka bildiğim bişey yok.internetten devC++ adında bi derleme programının video eğitimlerini izledim ama görüntü kalitesi çok kötüydü.saatlerdir programlama konusunda yazılar okuyorum.sitelerin her biri üyelik istiyo ve içerikleride sınırlı.
Bu programın komutları ve uygulama yöntemlerini internetten takip edeceğim bildiğiniz bi site varmı.yada bu programın piyasada eğitim cd lerini satan yazılımcılar, yada eğitimini ciddi anlamda benimsemiş kuruluşlar varmı.Biyerden başlamak istiyorum.Programlama konusunda tecrübeli arkadaşlardan öneri bekliyorum.
Lütfen yardım edin.

Çevrimdışı Burak Ağçayazı

• 5. Vites
    • 1998 Tipo .4ie
  • *Adı soyadı : burak ağcayazı
  • *Meslek: memur
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: passat
  • Model Yılı: 2010
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: C programlama dersleri
« Yanıtla #1 : 04.Oca.2009 19:35:26 »
c dilini ne için öğreneceksiniz elektroniklemi uğrasmak için yoksa programlama içinmi

sluet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 05.Oca.2009 10:30:47 »
ben aslında bu bilgisayar kartlarının yazımlarıyla ilgili bilgi sahibi olmak için istiyorum.birde aynı gruba giriyo diye düşünüyorum ama bu üniverstelerde yapılan çizgi izleyen vb küçük robotlara yapılan yazılımlarda sanırım sizinde ayırdığınız şekilde elektronik ile ilgili uğraşlara giriyo.yani bu programla oluşturulan yazı grupları devrelere ne şekilde tesir ediyo.ve kullanılan komutlar nelerdir ve bu komutları kartlar nasıl algılıyo.japonyada liselilerin kendi tasarladıkları dövüşçü robotları izledim televizyondan.anladığım kadarıyla bi anakart var ve buna bağlı çeşitli sensörlervb elektronik elemanlar takılmış.elektronik kartlara girilmiş olan program, sensör vb elemanlardan aldığı bilgiyle koşula göre kendisi bi mantık geliştirip yada önceden yazılmış davranışlardan birini kendisi seçerek hareket ediyo.ama bilmiyorum tabi bigün bende ufak tefek bişeyler yapabilirmiyim diye hevesleniyorum.çokmu zor acaba.boyumdan büyük işlermi bunlar ne dersiniz.en azından şimdilik  okuduğum yazılara yorum yapacak kadar bişeyler öğrensem fena olmaz.biyerlerden başlamak istiyorum kısacası.

sluet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 05.Oca.2009 15:48:19 »
birgün bunları yapabilir olmak isterim tabi ama şu an için öncelikle C++ komutlarının ne olduğunu ve bu komutların uygulama yöntemlerini kavramak istiyorum.
internette okuduğum hazır programların içindeki kodları biraz çözebilmek için evvela biraz bilgilenmem lazım.bununla birlikte birazda elektronik bilgi.bu konudada internette gezinen küçük çaplı devre şemalarını anlayabilir olmalıyım,kendim uygulamaya girişebilmek için.belki çok sonra bu ikisini birleştirmeye yeltenirim.ama şimdilik ilk amacım konuya özel terimlere aşina olmak.ama şuan çok yabancıyım ve bu durumdan biraz kurtulmak istiyorum.

Çevrimdışı murat35

• 4. Vites
« Yanıtla #4 : 07.Oca.2009 17:36:46 »
iyi bir c++ programlama kitabı edinerek işe başlayabilirsin.
internetteki kaynakların çoğu amatör ve gerçek amacı eğitim değildir.
bu konuda, sistem yayıncılık, pusula, alfa, zirvedeki beyinler yayınevlerinin kitapları mevcuttur.
www.kitapyurdu.com sitesinden araştırabilirsin. online satış hizmeti vardır. bazı kitaplarla beraber cd de veriliyor.
ondan sonra elektronik ve devre programlama konularına özel yazılmış kaynaklar kitaplar bulabilirsin.
Tempra Tipo Club Türkiye

kahvem

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 08.Oca.2009 17:33:54 »
Kardeş eğer windows için program yazmayacaksan C++ yerine sen direk olarak C dilini öğren hem C hakkında internette C++'tan daha fazla bilgi bulabilirsin. C öğrendikten sonra kolayca C++ geçebilirsin ilerde çok fazla olmasa arasında bazı komut ve mantık farklılıkları var. C++ nesne yönelimli bir dildir anladığım kadarıyla yapmak istediklerinde bu özelliği kullanmayacak fakat C++ öğrenmeye çalıştığında kitaplar bu nesne yönelimli dil olmasını sağlayan sınıfları(veri türleri oluşturmak yada var olanlardan yenilerini türetmek gibi) anlatacaklardır buda yeni başlayan birisi olarak oldukça sıkıcı olacaktır. Derleyiciler konusunda sıkıntı yaşamazsın sonuçta C dilinde yazılmış her program aynı zamanda C++ programıdır C++ derleyicileride işini görecektir. Aradaki farkı göstermek gerekirse her programlama dilinde ilk adım olarak kullanılan "Merhaba Dünya" ekranda gösterimiyle ilgili

C dilinde
#include <iostream>
using namespace std;

int main ()
{
    cout << "Merhaba Dunya!" << endl;
    return 0;
}

C++ dilinde
#include <iostream>
using namespace std;

class Dunya
{
public:
    Dunya ()  { cout << "Merhaba\n"; }
    ~Dunya () { cout << "Güle güle\n";}
};

int main ()
{
    Dunya() //bu_bir_nesne;
}

Tercih senin ama dediğim gibi kart programlada yada robot programlamada C++ değil C komutları kullanılır. Ayrıca bu türk işlerde genelde işlemciye direk komut yazman gerekecektir (işi dahada ilerttiğinde) onun içinde Assembler dilini biraz araştırıp fikir sahibi olursan iyi olur. Biz küçük programlar yazarken lpt yada com çıkışlarına bilgi göndermek yada okumak için C içersine gömerdi eski günlerdi tabi onlar şimdi biraz biraz aklımızda kalmış. Bilgisayarın com çıkışından adım motorları döndürüyorduk o zamanlar. Birde bu dediğim C ile yazdığın program genelde bilgisayar destekli çalışırlar mesala bizim yaptığımız com çıkışından motor çalıştırmak için tam olarak elektronik devreler için programla ile ilgili çok çalışmam olmadı örnek bizim elektronik göstergenin içindede bir program var onun içindeki programda üzerindeki işlemci için özel yazılmış program mevcut mesala C ile yazdığın bir program sadece 486 ve günüzdeki coreduo2 işlemcilerde çalışacaktır sen kartlar falan demişsin onun için micro işlemciler kulanacaksın yazmış olduğun C komutları micro işlemcilerde çalışmaz zaten 286 386 486 pentium gibi işlemciler için bile farklı derleniyor kimi yerde eğer micro işlemciler program yazacaksan pic programlama diye arat karşına bir çok şey gelecektir. Birçok micro işlemci ailesi var hepsi farklı sektörlere hitap ediyor ve hepsi içinde komut setlerinde birtakım farklılıklar mevcuttur anlaşılır örnek vermek gerekirse Masa üstlerinde Core2Duo işlemciler vardı şimdi intel i7 diye bir işlemci ailesi tanıttı  Core2Duo'dan en büyük farkı hafıza kontrolcüsünü üzerinde barındırması tabi bunu sağlamak için işlemcinin içersine fazladan komutlar yerleştirdiler. Farklı olarak bir micro işlemci sadece bir lambayı yakma kabiliyeti olduğunu var sayalım o zaman bu işlemci için iki komut yeterli olacaktır aç/kapat gibi fakat aynı işlemciye birde ışığın şiddetini değiştirecek bir özellik koymak istersen bu sefer işlemcinin komut setini 4 çıkarman gerekir aç/arttır/azalt/kapat gibi ilk önce ne yapacağına karar vereceksin sonra bu işin üstesinden gelecek işlemciyi bulacaksın sonra o işlemcinin komut setini öğreneceksin gerisi kolay.
Eğer bu işte kararlıysan ilk önce algoritmayı öğreneceksin C,C++, pic programlama Assembler falan değil programlama algoritmasını öğrenirsen gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Çevrimdışı Ramazan Elisen

• Geri vites
  • *Adı soyadı : Ramazan ELİŞEN
  • *Meslek: Bilgisayar Programcısı
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo S
  • Araç Rengi: Siyah
  • Lpg Markası : Landrenzo
  • Model Yılı: 1992
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #6 : 22.Nis.2009 02:10:23 »
http://www.csystem.org burdan burdan bilgi alabilirsiniz.
Güzel Gören Güzel Düşünür, Güzel Düşünen Hayatından Lezzet Alır.

SAİT71

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 27.Nis.2009 05:39:18 »
Kardeş sana vereceğim linkten C Programlama Dili Eğitim setini indirebilir ve izleyip öğrenebilirsin..

http://www.forumbol.com/c-egitim-seti-turkce-t19920.0.html

http://www.forumbol.com/c-c-ve-c-dersleri-t6133.0.html

Daha değişik programlama dilleri istersen onlarıda eklerim..

u_nuss

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 07.Haz.2009 01:30:57 »
kardeşim bende yarın fln upload edebilirsem bzm okulda werdikleri c ve c++ programlama notlarını werim sağlam notlar hemde daha rahat anlarsn