Gönderen Konu: Endüksiyon (Ateşleme ) bobini değişimi ( tipo / tempra 1.6ie / MPİ Motor )  (Okunma sayısı 15588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 2002
  • Yakıt Türü: LPG
abi geçmis olsun bilgi hazinemize yeni bir bilgi ekledin tesekkürler , "opel bobini tipoya oluyormus"
teşekkürler burak kardeşim  ;) ;)

Çevrimdışı sadık ablak

• TURBO
  • sadık /ankara -30
  • *Adı soyadı : SADIK
  • *Meslek: SMMM ADAYI
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Yakıt Türü: Benzin
kankam ellerine sağlık  :bravo: :bravo: :hey:

kaputu kaldırdığında önde bi siyah kutu var ortada onun içinde bi vakum var adını hatırlayamadım oda gm opel parçası bilginize
LÜTFEN FORUM KURALLARINI OKUYUNUZ

FORUM KURALLARI

Çevrimdışı Hakan Esen

• 5. Vites
    • bursatipo
  • *Adı soyadı : hakan
  • *Meslek: endustrıal electronic technicer
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: kiraz kırmızı
  • Model Yılı: 2000
yaa bu bobinin içi açıldıgında geri aynı şekilde kapatılabilecek şekilde ise elektriçilerde sardırılabilirr cokta ucuza gelir... ;)  geçen sene komşunun bir müzik seti vardı trafosu yanmıştı piyasada bulunmadgından sardırdım 5 ytlye :) orda gördüm hoparlör tamiri yapıyorlardı sanayi adına herşey vardı bobin sarımıda dahill
"Kalabalıkta ARTİSTLİK yapanın tenhada ÖZRÜ kabul olmaz" :)

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001

kaputu kaldırdığında önde bi siyah kutu var ortada onun içinde bi vakum var adını hatırlayamadım oda gm opel parçası bilginize

kankam dediğin parcayı anlamadım.. :( resim eklesene.. ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO

teşekkürler kankam, egr valfini mi diyorsun kankam  ;) ;)

yaa bu bobinin içi açıldıgında geri aynı şekilde kapatılabilecek şekilde ise elektriçilerde sardırılabilirr cokta ucuza gelir... ;)  geçen sene komşunun bir müzik seti vardı trafosu yanmıştı piyasada bulunmadgından sardırdım 5 ytlye :) orda gördüm hoparlör tamiri yapıyorlardı sanayi adına herşey vardı bobin sarımıda dahill
aslında denenebilir  ;) ;)

birde bobinin içindeki silikon kaplama yıprandığı ,atlama yapıyor, o zaman yeterli miktarda ateşleme olmuyor, buna da bir yöntem geliştirilebilse, o zaman bobine de para vermeyiz
« Son Düzenleme: 12.Şub.2009 16:13:51 Gönderen: sense__7373 »

er 23

• Ziyaretçi
1.6 mpi motor ile ilgili parca fiyatları ihtiyacı olan arkadaşlar icin/birkac tecrübe
ateşleme bobini orjinal fiat 550 ytl ama sakın bu motora ait parcaları fiat veya tofaş servisinden almayın  bu bobin astra vecra corsa  da kullanılan ateşleme bobinleri ile aynı dır(aracın işletim sistemi gm yani opeldir)bu işletim sistemli olan opel ve  tipo tempra slxlerde kronik arıza ateşleme bobini ve rolenti ayarlayıcısıdır ateşleme bobini(vectra b/astra corsa 19996 2000) arası opellerin ateşleme bobinleri yan sanayisi ve orjinali pyasada bol miktarlarda bulunmasktadır(fiat parcacılarında bu bobini bulmak cok zor) ducudu marka 90 ytl era marka 140 ytl boch 240 vytl bunlar benim buldugum fiyatlar fiyatlar parcayı satan kişiye göre degişiyor(orjinal gm) fakat delpi olanda amerikan malı orjinal gm dir ateşleme bobininin yanma sebebi tahminimce  benzin ve lpg nin parlama ve yanma frarklılıklarıdır lpg zor yanar ve lamda (o2 sensörü eksozda yanmamış yakıt algılar motora hop yanmöamış gaz var bunu yak der ecu ateşleme kuvetini arttırır v bu yükte calışan bobin yanar (bobin tam bir dizayn faciası) bu bobin bu işletim sisteminde calışan opel tipo tempraların  kronik sorunudur belirtisi eksozda patırtı(buji veya buji kablosuda yapar) not buji kblosu icin 150_ 200 milyon fiyat ceken aqdamları gecin yine opelin bu modellerine ait 40_ 50 civarıdaki kabloları alarak butür proplemleri  daha ucuza mal edin(ateşlemede proplem varsa başta kücük patırtılar yapar özellikte  1. viteste pat diye bi ses gelir  bu durum ayarsız bujilerdendedende kaynaklanır bujileri (0.070mm)temizleyerek ayarlayın  patırtı gecebilir eger bobin komple yanıksa arc mtoru calışır fakat motor cekişten fene halde düşer  hafif bir bayırı bile cıkamaz hale gelir(not benzin daha kolay yandıgı icin bu arıza benzinde gec belli olur lpg de direk  pat diye görülür 

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
teşekkürler..benzer resimli değişim konumuz var...konuları birleştirelim.. ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
1.6 mpi motor ile ilgili parca fiyatları ihtiyacı olan arkadaşlar icin/birkac tecrübe
ateşleme bobini orjinal fiat 550 ytl ama sakın bu motora ait parcaları fiat veya tofaş servisinden almayın  bu bobin astra vecra corsa  da kullanılan ateşleme bobinleri ile aynı dır(aracın işletim sistemi gm yani opeldir)bu işletim sistemli olan opel ve  tipo tempra slxlerde kronik arıza ateşleme bobini ve rolenti ayarlayıcısıdır ateşleme bobini(vectra b/astra corsa 19996 2000) arası opellerin ateşleme bobinleri yan sanayisi ve orjinali pyasada bol miktarlarda bulunmasktadır(fiat parcacılarında bu bobini bulmak cok zor) ducudu marka 90 ytl era marka 140 ytl boch 240 vytl bunlar benim buldugum fiyatlar fiyatlar parcayı satan kişiye göre degişiyor(orjinal gm) fakat delpi olanda amerikan malı orjinal gm dir ateşleme bobininin yanma sebebi tahminimce  benzin ve lpg nin parlama ve yanma frarklılıklarıdır lpg zor yanar ve lamda (o2 sensörü eksozda yanmamış yakıt algılar motora hop yanmöamış gaz var bunu yak der ecu ateşleme kuvetini arttırır v bu yükte calışan bobin yanar (bobin tam bir dizayn faciası) bu bobin bu işletim sisteminde calışan opel tipo tempraların  kronik sorunudur belirtisi eksozda patırtı(buji veya buji kablosuda yapar) not buji kblosu icin 150_ 200 milyon fiyat ceken aqdamları gecin yine opelin bu modellerine ait 40_ 50 civarıdaki kabloları alarak butür proplemleri  daha ucuza mal edin(ateşlemede proplem varsa başta kücük patırtılar yapar özellikte  1. viteste pat diye bi ses gelir  bu durum ayarsız bujilerdendedende kaynaklanır bujileri (0.070mm)temizleyerek ayarlayın  patırtı gecebilir eger bobin komple yanıksa arc mtoru calışır fakat motor cekişten fene halde düşer  hafif bir bayırı bile cıkamaz hale gelir(not benzin daha kolay yandıgı icin bu arıza benzinde gec belli olur lpg de direk  pat diye görülür 
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler  ;) ;) ;)

M.HAKAN

• Ziyaretçi
 Gazi hocamıza danıştıktan sonra sipariş ettiğim Doduco marka ateşleme bobinini bugün taktırdım,hocamızın dediği gibi saat gibi oldu araba rölantide teklemeden,düşük devirde silkelemeden eser kalmadı umarım uzun süre idare eder

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
Gazi hocamıza danıştıktan sonra sipariş ettiğim Doduco marka ateşleme bobinini bugün taktırdım,hocamızın dediği gibi saat gibi oldu araba rölantide teklemeden,düşük devirde silkelemeden eser kalmadı umarım uzun süre idare eder
problemin giderilmesine sevindim  ;) ;)

güle güle kullanın  ;) ;)

M.HAKAN

• Ziyaretçi
teşekkür ederim hocam sağolun

odtü

• Ziyaretçi
arkadaşlar mpı motor aracımın ateşleme bobininin üzerine fiskiye ile  bobine su sıkıyorum üsten vidaların bağlandığı yere yakın bobinin şaseyle bobin arasında kıvılcım kaçak oluşuyor bu normal mi
yağmurlu havada tekleme yapıyor buji kablosunu değiştirdim. yeni

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
dediğiniz gibi ise bobininiz kaçak yapıyor aclen değiştirin..
Volkswagen California

odtü

• Ziyaretçi
abı bobını sökup taktırsak yalıtımı yapılmazmı
 ne kadar fıyatı acaba
yakıtı felan etkılermı
kuru havada yapmıyor orası ıslanınca yapıyor

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
 ne kadar fıyatı acaba
yakıtı felan etkılermı

bilmiyorum
bilmiyorum
bilmiyorum
ben çözümü söyledim.
Volkswagen California

ts-1905

• Ziyaretçi
 ne kadar fıyatı acaba
yakıtı felan etkılermı

yalıtım yapılmaz

yakıtı etkiler daha az yakarsınız

kuru yaş fark etmez şu anda yaş olarak yaparsa ilerde kuru havadada yapabilir.allah yapısı değilki, kul yapısı bir makinadan bahsediyorsunuz :)

http://www.ucuzyedekparcam.com/ATESLEME-BOBINI-ENJEKSIYONLU-TEMPRA-TIPO-UNO,PR-66.html

(bobinin fiyatı)

er 23

• Ziyaretçi
arkadaş bobin opel asta f  bobini aynısı ceşitli markalarda 60 ila 500 tl arasında degişiyor
era bobin  100   180(üzerinde torino italya yazıyor)
trawn           80    110   arası alman malı olaması lazım
birkac ceşit daha var üc adet allen civatası var kendinizde beş dakıkada degiştirebilirsiniz  aynı zamanda rolenti motoru gaz kelebek potansiyometresi ve ecu de aynı gönül rahatlıgı ile alıp kullanabilirsiniz trawn markayı  25 bin km dir kulanıyorum sorun yok

er 23

• Ziyaretçi
parcayı opel parcacılarından rahatca bulabilirsiniz aşagı yukarı hepsinde var ama fiat parcacılarında ve serviste yok bilginiz ola

er 23

• Ziyaretçi
bobinde sogutma kanatcıkları var fakat motorun üstüne baglı ben iki bobin yaktım ücüncü bobini motor üzerine degil akünün yannına bagladım motor ısısından etkilenmiyor artık ve ilk iki bobinden daha uzun süredir kullanıyorum bir şikayetim yok

er 23

• Ziyaretçi
bobinin bagladıgı noktayı arac  calıştıktan sonra el degmez oluyor be kardeşim bobine sogutma kanatcıgı yaptıgına göre ısınmasını istemiyorsun demek ama motorun en sıcak yerine baglamışşın
bobin yeni iken sorun yok zamanla icindeki izalasyon sıcaktan özelligini cabuk yitiriyor ozaman bobini sıcak noktadan uzaklaştırmak ömrünü artırıyor

er 23

• Ziyaretçi
ateşleme bobini diger temralarda şase üstüne baglıdır motor üstüne degil

Çevrimdışı Hakan Erdinç

• 1. Vites
  • *
  • Hakan/Yaş 29/İstanbul
  • *Adı soyadı : Hakan ERDİNÇ
  • *Meslek: muhasebe
  • Araç Modeli: Tempra SW 1.6
  • Araç Rengi: Kurşun gri
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 1997
sanırım bu bahsettiğiniz, tempra-tipoya uygun bobin

http://www.ucuzyedekparcam.com/ATESLEME-BOBINI-ASTRA-F-ASTRA-G-CORSA-A-CORSA-B-TIGRA-VECTRA-A-VECTRA-B,PR-65.html

fiyatına 86 TL yazmış eurocell marka

Tempra 1.6 IE SLX MPI 1997 Kurşun Gri

Mousety

• Ziyaretçi
geçen gün bende doduco marka ateşleme bobini aldım 120 tl ye 1 hafta kullandım ama arac yine teklemeye başladı.
alttan 2. gözün çok zayıf ateşlediğini gördüm kısmetse yarın aldığım yere gidip sorunu yerinde gösterecem insallah garantisi filan vardır.

SAMET7

• Ziyaretçi
arkadaşlar aynı sorun bende de var 99 tipo 1.6 ie. bugün bujileri buji kablosunu endiksiyon bobinini  (tartarin alman malı) değiştrdim gaz ayarını bir daha yaptrdm  hala pat lıyor hala patlıyorrrrrrrrrr.  para harcamaktan sıkıldım satacam artık yada bana bir çözüm gösterin:(
 :hoho: :yardım:

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
arkadaşlar aynı sorun bende de var 99 tipo 1.6 ie. bugün bujileri buji kablosunu endiksiyon bobinini  (tartarin alman malı) değiştrdim gaz ayarını bir daha yaptrdm  hala pat lıyor hala patlıyorrrrrrrrrr.  para harcamaktan sıkıldım satacam artık yada bana bir çözüm gösterin:(
 :hoho: :yardım:

Lpg niz sıralı sistem mi - normal mi ?
Volkswagen California