Gönderen Konu: HARARET Göstergesi Arızaları ( DİGİTAL gösterge )  (Okunma sayısı 40670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tufan31

• Ziyaretçi
Ynt: HARARET Göstergesi Arızaları ( DİGİTAL gösterge )
« Yanıtla #100 : 04.Şub.2009 16:36:53 »
arkadaşlar benim araçta digital göstergenin tüm kondansatörleri yeni değişti, hararet müşürü , termostat yenilendi , tüm göstergeler çok doğru çalışıyor fakat sadece hararet göstergesi farları yada kaloriferi açınca 2-3 tırnak fazla gösteriyor. Farları ya da kaloriferi kapatınca çabucak eski yani doğru şekilde göstermeye başlıyor. Ha bu arada aküden kaportaya ve şanzımana şaseler denendi fakat değişen bişey olmadı yardımlarınızı bekliyoru.            ;(

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
  • *Adı soyadı : Hakan
  • *Meslek: Şoför
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Gökyüzü Mavisi
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1997
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #101 : 04.Şub.2009 18:04:33 »
Fazla gösterdiğini nasıl anladınız ?
Fazla derken kaç gösteriyor ?

tufan31

• Ziyaretçi
« Yanıtla #102 : 05.Şub.2009 13:19:46 »
araç farlar ve kalorifer kapalıyken hararet sürekli 80 ve 90 arasında gösteriyor bazen 90 olunca fan açıyor ve 80 e düşüyor ama ne zaman farları ya da kaloriferi ya da her ikisini birden açtıysam hararet 1 dakika içinde 100-110 - 120 ve bazen 130 oluyor. 120 ve 130 olunca fan açıyor. Farları ve kaloriferin her ikisini birden kapatınca 1 dakika içinde hemen 90 ve 80 oluyor.

tufan31

• Ziyaretçi
« Yanıtla #103 : 08.Şub.2009 17:08:15 »
arkadaşlar yok mu bir fikri olan yardım lütfen...

Çevrimdışı Burak Ağçayazı

• 5. Vites
    • 1998 Tipo .4ie
  • *Adı soyadı : burak ağcayazı
  • *Meslek: memur
  • Araç Markası: Volkswagen
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: passat
  • Model Yılı: 2010
  • Yakıt Türü: Benzin
« Yanıtla #104 : 08.Şub.2009 17:16:55 »
arkadaşlar yok mu bir fikri olan yardım lütfen...
valla benim gösterge hep full gösteriyor çozümünü bulamadım gitti eğer bulabilirsem bir çok arkadasa ışık olacak ama  ;(( malesef bilemiyorum

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
    • 1998 Tipo SLX MPİ - Gökyüzü Mavisi
  • *Adı soyadı : Mesut
  • Araç Modeli: Bravo SX
  • Araç Rengi: Buz Gri
  • Lpg Markası : Düp Yok
  • Model Yılı: 2001
« Yanıtla #105 : 08.Şub.2009 17:21:41 »
arkadaşlar benim araçta digital göstergenin tüm kondansatörleri yeni değişti, hararet müşürü , termostat yenilendi , tüm göstergeler çok doğru çalışıyor fakat sadece hararet göstergesi farları yada kaloriferi açınca 2-3 tırnak fazla gösteriyor. Farları ya da kaloriferi kapatınca çabucak eski yani doğru şekilde göstermeye başlıyor. Ha bu arada aküden kaportaya ve şanzımana şaseler denendi fakat değişen bişey olmadı yardımlarınızı bekliyoru.            ;(

alakası olmayabilir ama baska akü ile deneme yapsanız.. :s20:

müşir sase ile çalışıyor..sase eksik kalınca yada yeterince gelmeyince bu tip sorun oluyor..benim tempramda sase bağlantısı sanzumana tam temas etmiyordu..bir anda 130 oluyordu..güzelce taktım sorunum düzeldi..

sizde de farlar ve kalorifer fazla akım çektiği için akımın çoğu oraya gidip müşire az akım geliyor diye aklıma geliyor.. :s20:
aküden sanzuman ve kaportaya bağlanan kablo ayaklarını temizlemeniz işe yarayabilir..ayrıca sarj dinamosunud kontrol etmenizde fayda olabilir..
Volkswagen California

darkred

• Ziyaretçi
« Yanıtla #106 : 12.Şub.2009 01:47:03 »
Arkadaşlar merhaba.Son birkaç gündür aracımda bir sorun meydana geldi.Göstergedeki hararet saati sıcaklığı göstermiyor.Aracı çalıştırıyorum bir süre benzinde gidiyorum gösterge ısıyı gösteriyor motor ısındıkça göstegede artış oluyor LPG ye geçince aynı sekilde yavaş yavaş düşüyor ve ilk çalıştırma anındaki gibi sıfırı gösteriyor.Bazen LPG dede normal gösteriyor 90 a kadar cıkıyor ve sabit kalıyor kontağı açıp kapatınca yine sıfırı gösteriyor.Bazen motor sıcak olduğu halde sıfırı gösterirken kontağı açıp kapatınca normale dönüyor.Kondansatörleri yeni değiştirmiştim bununla alakalı bir sorun olabilirmi acaba ? Göstergemin versiyonu 02 . Yardımlarınızı bekliyorum !
« Son Düzenleme: 12.Şub.2009 01:49:54 Gönderen: darkred »

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #107 : 12.Şub.2009 11:23:30 »
enteresan bir durum..hararet müşiri ve bağlantı fişi gücelce birbirine bağlımı..aküden saseye ve sanzuman bağlanan eksi - akım kablsounda temassızlık varmı.. :s20:

müşir 5 tl opar..eger sağlam değilse değiştir...kondansatörlerden olan sorunda kontak kapatıp açmakla değişiyor gösterge bilgisi..acaba taktığın kondansatörlerde mi arızalı.. :s20:
Volkswagen California

darkred

• Ziyaretçi
« Yanıtla #108 : 12.Şub.2009 15:39:15 »
Valla abi bu zamana kadar hiç böyle bir sorunum olmamıştı neyse onu gösteryiordu.Ama geçenlerde motorda çıkan arızadan sonra araç yapıldığında böye yapmaya başladı.Yani motor arızası yapılırken sökülen parçalarla alakalı olabilirmi sence.Sanayiye gittiğimde hararet müşürünü bi değiştireyim ben...Kondansatörden hiç şüphelenmiyorum abi çünkü göstergemde tek sorun devir sattinde başka hiç bir sıkıntım yok.

darkred

• Ziyaretçi
« Yanıtla #109 : 12.Şub.2009 22:18:10 »
GÜNCELL

Mesut abimden başka bu konuda fikri olan yokmu arkadaşlar daha önce böyle bir sorun yaşayan olmadımı içinizde...  :yardım:

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
« Yanıtla #110 : 12.Şub.2009 22:19:37 »
GÜNCELL

Mesut abimden başka bu konuda fikri olan yokmu arkadaşlar daha önce böyle bir sorun yaşayan olmadımı içinizde...  :yardım:
Bilsek de yardım etsek üstad kusura bakma  ;(

darkred

• Ziyaretçi
« Yanıtla #111 : 12.Şub.2009 22:21:33 »
saolasın hakanım valla onda kişiyiz böyle bir sorunla karşılaşan birisi vardır diye düşünüyorum.

Düşünmen yeter hakan ım teşekkür ederimm

Çevrimdışı Adminnn

• Administrator
  • TURBO
    • 2002 FİAT MAREA HLX 2.0 20V
  • *Adı soyadı : Gazi
  • *Meslek: En Teknik Eleman
  • Araç Modeli: Marea
  • Araç Rengi: Füme
  • Model Yılı: 2002
« Yanıtla #112 : 12.Şub.2009 22:24:35 »
evren kardeşim önceki tempramda benzer bir sorun yaşamıştım, mesut kankamın dediği şekilde çözdüm konuyu,şase bağlantılarını temilzeyerek hatta ek bir şese kablosu yapıp arabanın aküsnün altındaki boştaki fişin birine takmıştım  ;) ;)

çözümü mesut kankam yazınca bizede yazacak birşey kalmadı  ;) ;) ;)

Çevrimdışı undabah

• Süper Moderatör
  • TURBO
    • tipundabah
« Yanıtla #113 : 12.Şub.2009 22:25:51 »
saolasın hakanım valla onda kişiyiz böyle bir sorunla karşılaşan birisi vardır diye düşünüyorum.

Düşünmen yeter hakan ım teşekkür ederimm
Sen söylenenleri bir yap bakalım. Sana masraf açmayacak şeyler zaten bu denilenler

darkred

• Ziyaretçi
« Yanıtla #114 : 12.Şub.2009 22:41:15 »
Gazi abi teşekkür ederim mesut abimde söylemişti zaten ben bi müşürü değiştireyim yarın olmazsa kondansatörlere bakayım belki soğuk lehim oluşmuştur birisinde...

Yorumlar için teşekkür ederim...

Çevrimdışı Ekrem Temel

• 4. Vites
    • 1993 TEMPRA SW 1.6 / BEYAZ
  • *Adı soyadı : Ekrem
  • *Meslek: Memur
  • Araç Modeli: Tempra SW 1.6
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Model Yılı: 1993
« Yanıtla #115 : 19.Şub.2009 10:32:38 »
O sorun bende de var ama mujır larla ilgili değil bence ben çok değiştirdim benimki araba daha ısınmadan 130 za çıkıyor ama bazen herzaman değil kontağı kapatıp açtımı normale iniyor dijital göstergeyi tamir ettirmeyi düşünüyorum sonuçları paylaşırız inşallah tabi şu maddi kırizi aşabilirsek
« Son Düzenleme: 19.Şub.2009 10:43:20 Gönderen: ekrem »

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #116 : 19.Şub.2009 10:40:33 »
O sorun bende de var ama mujır larla ilgili değil bence ben çok değiştirdim benimki araba daha ısınmadan 90 na çıkıyor ama bazen herzaman değil kontağı kapatıp açtımı normale iniyor dijital göstergeyi tamir ettirmeyi düşünüyorum sonuçları paylaşırız inşallah tabi şu maddi kırizi aşabilirsek

siz kondansatör değiştiniz mi ? kontak açılıp kapanmasıyla değişen hararet genelde arızalı kondansatör kaynaklı.. ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Ekrem Temel

• 4. Vites
    • 1993 TEMPRA SW 1.6 / BEYAZ
  • *Adı soyadı : Ekrem
  • *Meslek: Memur
  • Araç Modeli: Tempra SW 1.6
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Model Yılı: 1993
« Yanıtla #117 : 19.Şub.2009 10:50:24 »
henüz hiç birşeye baktırmadım mesut kardeş ama hatırlattığın iyi oldu ustaya hatırlatırım :teşekkür:

Çevrimdışı mmengi

• 3. Vites
« Yanıtla #118 : 19.Şub.2009 11:10:23 »
Benzer bir sorunu burak arkadaşımızda yaşıyor konuyu görürse paylaşır bildiklerini.

Çevrimdışı Ferdi Güneş

• 4. Vites
  • NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYEBİLENE
    • garaj
  • *Adı soyadı : FERDİ
  • *Meslek: P O L İ S
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Rengi: aytozu gri
  • Lpg Markası : mimgaz
  • Model Yılı: 2006
« Yanıtla #119 : 19.Şub.2009 11:52:15 »
valla arkadaşlar bu konuda burak bir ben iki aynı sorunları bizde yaşıyorduk ama dijitalden bu sorunu çözemedik farklı bir yolla çözdük bu sorunu ve şimdilik ikimizde memnunuz hemde orjinalinden daha iyi oldu diyebilirim.
şimdi gelelim soruna gerçi yukarıda arkadaşlar bir takım tavsiyelerde bulunmuş ama yinede hepsini bir arada toplayarak bende bulunayım.
   öncelikle müşürü değiştir.
   bundan sonra aküden şaseye giden kabloyu kontrel et hatta sök komple temizliğini yap özellikle bağlantı yerlerini temizle tekrar tak.
   buda olmazsa dijitali sök sağlam bi televizyon tamirciisi bul rica et bi soğuk lehim kontrolü yapsın. 
   ayrıca kondanstör falan demişsiniz yukarıda şunuda belirteyim kondanstörler sadece check kontrolde istem dışı yanan lambalarla ilgilidir. hararet veya benzin göstergesiyle alakası yoktur biliniz ayrıca yinede kontrolunu yaptırabilirsin.
   göstergelere etki eden dirençler var yine bunları o bulduğun televizyoncuya ölçtür.
   bu da olmazzsa sanayide sağlam bi oto elektronikci si bul dijitalin yazılımını kontrol ettir.
   bu aradada müşürden dijitale direk olarak kablo çekip denesin  ( tabi bunları konusunda uzman bi ustaya yaptır yoksa mundar eder arabanı haberin olsun )
   eğer bunların hiç biri çözmezse sorununu burak la irtibata geç bizim arabalara uyguladığımız projeyi senin arabayada uygulayalım sıkıntı yaşama
şimdilik bukadar eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana ayrıca sonucuda bildirirsen sende bize yadımcı olursun kolay gelsin :01:

Çevrimdışı Ferdi Güneş

• 4. Vites
    • garaj
« Yanıtla #120 : 19.Şub.2009 11:58:11 »
ayrıca buji ve buji kablolarınada bi baktır istersen bahaneyle yenilemiş olursun ama kesinlikle orjinal malzeme kullan yoksa bujiden kaynaklanan kesintiler yaşarsın dijitalinde daha aklıma gelen olursa bu konuda paylaşırım  :01:

Çevrimdışı Admin

• Administrator
  • TURBO
« Yanıtla #121 : 19.Şub.2009 16:02:15 »
ferdi kardeşim bilgiler için teşekkürler.. :ok:

göstergede 6 adet kondansatör var ve check bölümü dısında benzin ve hararet göstergelerine etki ediyorlar..

bozulan kondansatörler arac 90 derece sıcaklıkta iken veya değilken.kontak açıp kapatma ile bir ful bir yok bir normal gibi karısık değerler veriyor..aynı sekilde benzin göstergeside..benim tempram da çok oldu..egerki check kısımı bozuk bir aracta denerseniz bunu farkedebilirsiniz.. ;)
Volkswagen California

Çevrimdışı Ferdi Güneş

• 4. Vites
    • garaj
« Yanıtla #122 : 20.Şub.2009 00:03:14 »
valla mesut abi yaptığım tüm araştırmalarda ve uyguladığım tüm çözümlerde ayrıca danıştığım tüm ustaların söylemesi bu yöndeydi eğer eminsen etkilediğine öyledir ama senin bu dediklerini bende ustalara dediğimde likit ekrana giden gücü dengeleyen şeylerin direnç olduğunu söylediler. sonuçta direnç bir yerden bir yere giden gücü azaltmaya yarayan bir parçadır eğer dirençler bu görevini düzgün yapmazsa likit ekranda bizim gördüğümüz görüntüde doğal olarak yanlış oluyor
 tüm bunlara rağmen yinede eminsen kondanstör lerin etki ettiğine şimdi ye kadar tüm duyduklarımı ve bildiklerimi unutur senin dediklerini alırım hafızaya  ;)
 :01:

Çevrimdışı mmengi

• 3. Vites
« Yanıtla #123 : 20.Şub.2009 01:57:43 »
valla mesut abi yaptığım tüm araştırmalarda ve uyguladığım tüm çözümlerde ayrıca danıştığım tüm ustaların söylemesi bu yöndeydi eğer eminsen etkilediğine öyledir ama senin bu dediklerini bende ustalara dediğimde likit ekrana giden gücü dengeleyen şeylerin direnç olduğunu söylediler. sonuçta direnç bir yerden bir yere giden gücü azaltmaya yarayan bir parçadır eğer dirençler bu görevini düzgün yapmazsa likit ekranda bizim gördüğümüz görüntüde doğal olarak yanlış oluyor
 tüm bunlara rağmen yinede eminsen kondanstör lerin etki ettiğine şimdi ye kadar tüm duyduklarımı ve bildiklerimi unutur senin dediklerini alırım hafızaya  ;)

Bu sıkıntının dirençle falan ilgisi yok kim demişse sana tavsiye oraya uğrama bir daha yapacağım diye daha beter ederler. Kondansatörleri değiştirmeyi deneyebilirsin ama büyük ihtimalle sıkıntını çözemeyeceksin bunu biraz kabullenmen lazım eğer kondansatörler çözüm olmazsa panelin mikrokontrolçüsünü değiştirmen gerekecek daha öncede bu konuyu çok düşündük konuştuk sıkıntının kaynağı buji kablolarının yakınında bulunan hararet sensörünün kablosu üzerinden paneldeki kontrolcüye yüksek voltaj sıçraması olduğuna kanaat getirdik böyle bir sıkıntının çözümüde büyük olasılıkla bu işlemcinin değiştirilmesi çıkma bir tane ile. Bunu da değiştirmek kolay değil çok tecrübeli bir elektronik ustasına yaptırmanız gerekecek. Yada bunların hepsini bırakıp hararet göstergesinden vazgeçip burak dostumuzun yaptığı gibi ayrı bir dijital hararet göstergesi ile sıkıntınızı çözeceksiniz.

Çevrimdışı Ferdi Güneş

• 4. Vites
    • garaj
« Yanıtla #124 : 20.Şub.2009 08:41:41 »

Bu sıkıntının dirençle falan ilgisi yok kim demişse sana tavsiye oraya uğrama bir daha yapacağım diye daha beter ederler. Kondansatörleri değiştirmeyi deneyebilirsin ama büyük ihtimalle sıkıntını çözemeyeceksin bunu biraz kabullenmen lazım eğer kondansatörler çözüm olmazsa panelin mikrokontrolçüsünü değiştirmen gerekecek daha öncede bu konuyu çok düşündük konuştuk sıkıntının kaynağı buji kablolarının yakınında bulunan hararet sensörünün kablosu üzerinden paneldeki kontrolcüye yüksek voltaj sıçraması olduğuna kanaat getirdik böyle bir sıkıntının çözümüde büyük olasılıkla bu işlemcinin değiştirilmesi çıkma bir tane ile. Bunu da değiştirmek kolay değil çok tecrübeli bir elektronik ustasına yaptırmanız gerekecek. Yada bunların hepsini bırakıp hararet göstergesinden vazgeçip burak dostumuzun yaptığı gibi ayrı bir dijital hararet göstergesi ile sıkıntınızı çözeceksiniz.
eyvallah mustafa abi saol verdiğin bilgiler için bende aynen senin dediğin gibi burak 'ın yaptığı göstregeden yaptım yukarıdada belirttim zaten bunu şimdiide her halde bu çözümü bu arkadaşımızın sorununu çözmede kullanacaz saygılar :01: