Gönderen Konu: Rolanti dalgalanması ve rolanti motoru değişimi ( 98 tipo 1.6ie )  (Okunma sayısı 39446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
  • *Adı soyadı : Oğuzhan AKTAŞ
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Araç Rengi: Alfa Romeo Giulietta
  • Model Yılı: 2011
  • Yakıt Türü: Dizel
teşekkür ederim cevap için rolanti motorunu serviste bi değişmiştik düzelicekmi diye ama gene aynıydı orjinal magnetti marelli takmıştık bi değişiklik olmamıştı onun hemen arkasındaki potansiyometreydi galiba onuda değiştik sonuç gene aynı ama bilmiyorum onları değişince belki potansiyometre ayarı yapmak gerekli heralde ondan bi değişiklik olmadı.hacı abinin dediklerini yaptım ve de kontrol ettim bi sorun göremedim termostat müşürünede baktım endüksiyonun alt tarafındaydı eğer ki oysa çıkardım fişi temizleyici sıktım kurutup taktım gene aynı offf offf nedir sıkıntısı bilmem ki artık bi bilgisayara bağlatıcaz inşallah doğru sonuca varırız da kurtuluruz bu illetten  :crash: son olarakta hacı abinin dediği gibi bi sübap ayarı yaptırıcam triger değiştirdiğimde
bu arada ordunun neresinden kardeşim üç ay önce orda çalışıyordum bende  :)

Merkez'deyim de ben Bursa'da okuyorum tatildeyim şu an haftaya geri döneceğim. Nerede çalışıyordunuz?

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
  • Edep ile Gelen Lütuf ile döner
  • *Adı soyadı : Ümit Özgür
  • *Meslek: Gıda Mühendisi,Distomat Operatörü(Topoğraf) aktar
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Rengi: Mavi
  • Lpg Markası : Atiker
  • Model Yılı: 1992
  • Yakıt Türü: LPG
topçama gelmeden daha aşağıda yol üstünde fermanoğlu inşaatta çalıştım yaklaşık bir sene rizeye yolun düşerse eğer tanışalım kardeşim çok memnun olurum misafir etmekten  :tebrik:
Edep bir tac imiş nuru hüdadan giy o tacı emin ol her beladan.
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
2001 brava sx/tarih oldu hiç unutulmadı
1992 uno 60s

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
  • *Adı soyadı : Oğuzhan AKTAŞ
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Rengi: Alfa Romeo Giulietta
  • Model Yılı: 2011
topçama gelmeden daha aşağıda yol üstünde fermanoğlu inşaatta çalıştım yaklaşık bir sene rizeye yolun düşerse eğer tanışalım kardeşim çok memnun olurum misafir etmekten  :tebrik:

Yolum düşerse uğrarım tabi ki. Topçam tarafına en son yazın Sivas'a giderken geçmiştim. Yol, baraj inşaatları filan vardı. Şirketleri tam bilmiyorum.

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
Aynen öyle beklerim kardeşim  :hey:
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
arkadaşlar bu gün sanayide aldım soluğu hemen termostat müşirini değiştirdik ısıttım arabayı ve rolanti dalgalanmadı 1200 devirde sabit kaldı.soğukken gene bin devirde çakılı kalıyo ama 70 i geçince gene 1200 devire çıkıp sabit kalıyor.triger değiştik yağ filtresi hava filtresinide değiştirdik.usta sübap ayarına baktı bi sorun yok dedi.abiler benim aklıma da hemen potansiyometre ayarı geldi acaba o ayarsız olduğu için 1200 devirde sabit kalıyor olabilirmi acaba.servise gitim sordum önce bakmak istemediler parçası yok vs diye sonra biraz direttim bu gün sır var hafta içi gel bakar yapmaya çalışırız dediler.fiyatıda 30-40 lira falan tutar dediler.bu potansiyometreden yapar mı devir olayını acaba  :yardım:
ayrıca yardımlarınız için çok teşekkür ederim  :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
ayrıcada termostat müşürünün rengi sarıydı üstünden çıkan yeni taktığımızın rengide sarıydı ve fiyatıda 30 tl idi yanlış bi parça olma ihtimali olmaz değil mi  :s20:
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
termostatın üzerinden çıkan parça

çoklu resim upload
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Hacı Aslıyüce

• Hacı ASLIYÜCE
  • 5. Vites
  • hasliyuce@mynet.com
    • ASLIYUCE - 1998 Tempra 1,6ie SLX ACS/ABS KUM GRİ
  • *Adı soyadı : Hacı ASLIYÜCE
  • *Meslek: Elektronikçi/Tamirci/Çiftçi/Emekli
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Kum Gri (ABS/ACS/AIRBAG/İç ve Dış Isı Göstergesi)
  • Lpg Markası : Landi Renzo
  • Model Yılı: 1998
  • Yakıt Türü: Benzin
Bizimkilerin orjinali siyah marelli opellerinki yeşil bunu ilk kez görüyorum çünkü renge göre sinyal göndermeleri farklı bu sorun daha önce varmıydı yenimi başladı sizden önceki sahibi ucuz diye bunu takmıştır opelim sitesinden 2 adet gaz kelebek potansiyometresi aldık 20 şer tlye taktığımız gibi çalışınca arıza ışığı yandı bazı parçalar :ok: olmazsa olmazlardan bizimkinin orjinalinin üstünde cts yazıyor opelden aldığımızda hiç bir şey yazmıyor....
View My Video
1. Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler! Bir neslin ahlakını böyle yediler.
2. Medeniyet Dediğin Açmaksa Bedeni, Demek ki Hayvanlar Bizden de Medeni.

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
Bizimkilerin orjinali siyah marelli opellerinki yeşil bunu ilk kez görüyorum çünkü renge göre sinyal göndermeleri farklı bu sorun daha önce varmıydı yenimi başladı sizden önceki sahibi ucuz diye bunu takmıştır opelim sitesinden 2 adet gaz kelebek potansiyometresi aldık 20 şer tlye taktığımız gibi çalışınca arıza ışığı yandı bazı parçalar :ok: olmazsa olmazlardan bizimkinin orjinalinin üstünde cts yazıyor opelden aldığımızda hiç bir şey yazmıyor....
aracı alalı 3 sene oldu hacı abi bir sene öncede komple motor yaptırdık aldığımızdan beri bu sorun hiç bitmedi ezelinden beri var yani.ben de o yüzden söylemek istedim abi dediğin gibi renklere göre farklılıklar çıkıyor ben gene en iyisi siyahından sipariş verip alayım başka türlü olmayacak bu iş heralde sağlıklı bi sonuca ulaşamıycam orjinalini almadan. :ok:
bu parçanın üstünde de jaeger france yazıyor.somonun yanlarındada 01f6 ve 401930 yazıyor. :s20:
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
bu gün sipariş verdiğim mpi motor termostat müşürü elime ulaştı.parça takmak istedim ancak eski müşürün soketi yeni müşüre uymadı dolayısıyla takamadım.bu soket değiştiriliyor mu acaba
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı Ümit Özgur

• 3. Vites
bu gün parçaya bi soket uydurduk ve yerine taktık.sonuç gene hüsran gene hüsran gene rolanti 1200 devirde gene arıza ışığı yakıyor bu araba beni katil edicek.kaputu kapattım geçtim önüne tamam sen kazandın dedim.artık senle uğraşmıycam dedim  :( :(
tempra 1.6 i.e slx
98 tipo 1.6 i.e slx
1992 uno 60s

Çevrimdışı İlkcan Akbaş

• 3. Vites
  • *Adı soyadı : İLKCAN AKBAŞ
  • *Meslek: Teknisyen
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie
  • Araç Rengi: Mercan Yeşili
  • Lpg Markası : Zavoli
  • Model Yılı: 1997
Arkadaşlar Merhaba Rolanti dalgalanması ve stop etme  ile ilgili 2 gündür sanayilerde uğraşıyorum daha önce stop etme yoktu artık stop etmeyede başladı - hem benzinde hem gazda ayrıca enjeksiyon lambasıda sürekli yanıyor 3bin devrin altında  :crash: Adam akıllı arabadan anlayan ustada yok burda  yardımlarınıza ihtiyacım var :S

Rolanti dalgalanması ve arada stop etme vardı . Gaz kelebeği ,  gaz potansiyometresi , rolanti motorunu fln komple temizledim düzelme olmadı .

Examiner arıza tespit cihazına bağlattım gaz kelebeği potansiyometresi şaşe almıyor gibi bir hata çıktı - servisteki arkadaşlar ilk önce parçayı bulup değiştirmemiz lazım yine olmazsa tesisatı kontrol etmemiz lazım dediler .

Parçayı aramadığım yer kalmadı sıfırını bulamadım , kartal oto saniyide onka opel çıkmacısından temin edip taktım ufak bir değişiklik oldu ama yine tam anlamıyla çözülmedi .

Sonrasında rolanti motorunun tam işlevini yerine getirmediğini düşünerek onu değiştirdim , sonuç yine aynı  bazen arada yapıyor bazen üst üste yapıyor bazende soğukken sürekli stop ediyor :S

Rolanti motorunu opel parçacısından magnetti marelli olarak sıfır aldım birebir aynı .

Bundan bir ay önce kadarda yine aynı şikayetle buji ve buji kablolarını değiştirdim ancak bujiller lancia değil bosch takalım dedi usta benim israr etmeme ragmen kalem buji lancia olmadığı için bosch buji kullandı bundan yapabilir mi bilmiyorum :S

Sonuç Olarak ;

- Rolanti motoru
- Gaz kelebeği potansiyometresi
- Buji ve buji kabloları değişmesi ragmen yine aynı şikayeti çözemedim sürekli rolantide bir dalgalanma stop edecekmiş gibi bir durum var  ve enjeksiyon lambası hiç yanmazken sık sık yanmaya başladı :S Kafayı yemek üzereyim belki 300 lira masraf ettm çözüm bulamadım :S 

Yardımlarınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var uzun bir yazı oldu ama okuyan ve yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederim .

Çevrimdışı İsmet Öz

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : İsmet ÖZ
  • *Meslek: Emekli
  • Araç Rengi: Siyah
  • Model Yılı: 2006
Selamlar benim de başıma gelmişti benim tavsiyem öncelikle hortumları kontrol et özelikle o ince hortumlar var ya onları ben 1 ay uğraştım anca buldum emme manifold arkasında ince hortumlar onları iyi kontrol et   
  geçmiş olsun

Çevrimdışı Murat Küllü

• Hayat 6500 devirden sonra başlar , Ya elektrik keser yanlarsın ya da motoru kucağına alınca anlarsın…...
  • 5. Vites
  • *Adı soyadı : murat
  • *Meslek: ön muhasebe
  • Araç Modeli: Tipo SX
  • Araç Rengi: mavi
  • Lpg Markası : zavoli
  • Model Yılı: 1998
Arkadaşlar Merhaba Rolanti dalgalanması ve stop etme  ile ilgili 2 gündür sanayilerde uğraşıyorum daha önce stop etme yoktu artık stop etmeyede başladı - hem benzinde hem gazda ayrıca enjeksiyon lambasıda sürekli yanıyor 3bin devrin altında  :crash: Adam akıllı arabadan anlayan ustada yok burda  yardımlarınıza ihtiyacım var :S

Rolanti dalgalanması ve arada stop etme vardı . Gaz kelebeği ,  gaz potansiyometresi , rolanti motorunu fln komple temizledim düzelme olmadı .

Examiner arıza tespit cihazına bağlattım gaz kelebeği potansiyometresi şaşe almıyor gibi bir hata çıktı - servisteki arkadaşlar ilk önce parçayı bulup değiştirmemiz lazım yine olmazsa tesisatı kontrol etmemiz lazım dediler .

Parçayı aramadığım yer kalmadı sıfırını bulamadım , kartal oto saniyide onka opel çıkmacısından temin edip taktım ufak bir değişiklik oldu ama yine tam anlamıyla çözülmedi .

Sonrasında rolanti motorunun tam işlevini yerine getirmediğini düşünerek onu değiştirdim , sonuç yine aynı  bazen arada yapıyor bazen üst üste yapıyor bazende soğukken sürekli stop ediyor :S

Rolanti motorunu opel parçacısından magnetti marelli olarak sıfır aldım birebir aynı .

Bundan bir ay önce kadarda yine aynı şikayetle buji ve buji kablolarını değiştirdim ancak bujiller lancia değil bosch takalım dedi usta benim israr etmeme ragmen kalem buji lancia olmadığı için bosch buji kullandı bundan yapabilir mi bilmiyorum :S

Sonuç Olarak ;

- Rolanti motoru
- Gaz kelebeği potansiyometresi
- Buji ve buji kabloları değişmesi ragmen yine aynı şikayeti çözemedim sürekli rolantide bir dalgalanma stop edecekmiş gibi bir durum var  ve enjeksiyon lambası hiç yanmazken sık sık yanmaya başladı :S Kafayı yemek üzereyim belki 300 lira masraf ettm çözüm bulamadım :S 

Yardımlarınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var uzun bir yazı oldu ama okuyan ve yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederim .

merhaba;

otomatik jikle söketini ve ona giden kabloları bir kontrol etmenizi tavsiye ederim, bu durum onunla da alakalı olabiliyor.

bilgilerinize,

Çevrimdışı İlkcan Akbaş

• 3. Vites
merhaba;

otomatik jikle söketini ve ona giden kabloları bir kontrol etmenizi tavsiye ederim, bu durum onunla da alakalı olabiliyor.

bilgilerinize,

Selamlar benim de başıma gelmişti benim tavsiyem öncelikle hortumları kontrol et özelikle o ince hortumlar var ya onları ben 1 ay uğraştım anca buldum emme manifold arkasında ince hortumlar onları iyi kontrol et   
  geçmiş olsun

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim arkadaşlar problemi çözdüm . Bulamadığım ve mecburen çıkmasını aldığım parçada bozukmuş bostancı oto sanayide ilk sorduğum dükkanda tesadüfen 1 tane kalmış , depodan çıkardılar bi taktım saat gibi oldu :) Ve examiner cihazına güvenmediğim için :d Boşu boşuna rolanti motorunu değiştirmiş oldum sağlam rolanti motoru var fazladan 1 adet  elimde ihtiyacı olan varsa uygun fiyata verebilirim .

Çevrimdışı Halil Yılmaz

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : Halil YILMAZ
  • *Meslek: Akvarist
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: GRİ
  • Lpg Markası : atiker
  • Model Yılı: 1999
  • Yakıt Türü: Benzin
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim arkadaşlar problemi çözdüm . Bulamadığım ve mecburen çıkmasını aldığım parçada bozukmuş bostancı oto sanayide ilk sorduğum dükkanda tesadüfen 1 tane kalmış , depodan çıkardılar bi taktım saat gibi oldu :) Ve examiner cihazına güvenmediğim için :d Boşu boşuna rolanti motorunu değiştirmiş oldum sağlam rolanti motoru var fazladan 1 adet  elimde ihtiyacı olan varsa uygun fiyata verebilirim .
neymiş bu parça yazarasan daha iyi olur  :s16:

Çevrimdışı İlkcan Akbaş

• 3. Vites
neymiş bu parça yazarasan daha iyi olur  :s16:

Değiştirdiğim parça gaz kelebeği potansiyometresi.

Geçmiş olsun arkadaşım arızayı nasıl çözdünüz acaba? Benim de bazen ilk çalışmada rölanti 2000 lerde takılı kalıyo ve giderken 1-2 dakika sonra normale dönüyor. Ustaya da göstermedim anlamıyolar diye ama rölanti motorun duruyosa alabilirim, motordan diye tahmin ediyorum. İrtibata geçer miyiz?

Benim sorunum enjektör lambasının sürekli yanmaya başlaması ve tekleme stop problemiydi gaz kelebeği potansiyometresini değiştirdikten sonra çözüldü.

Evet duruyor,iletişime geçelim göndereyim 0539 761 3239

Çevrimdışı Ender Işıldak

• Member
  • N O S
  • GAKKOŞ
  • *Adı soyadı : ENDER
  • *Meslek: Truck Driver
  • Araç Rengi: Beyaz
  • Model Yılı: 2016
Değiştirdiğim parça gaz kelebeği potansiyometresi.

Benim sorunum enjektör lambasının sürekli yanmaya başlaması ve tekleme stop problemiydi gaz kelebeği potansiyometresini değiştirdikten sonra çözüldü.

Evet duruyor,iletişime geçelim göndereyim 0539 761 3239

hayırlı olsun.   potansiyelmetresini kaç tl ye aldınız acaba
ZİRVEYE ÇIKARKEN GÖRDÜKLERİNİ UNUTMA ,İNERKEN ONLARA RASTLAYACAKSIN