Gönderen Konu: Tempra Dijital Göstergenin LED Lamba İle Aydınlatılması.  (Okunma sayısı 17482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Davut Bostancı

• -Kareser-
  • Süper Moderatör
  • N O S
  • Emekli SEDİCİ Pilotu
    • Kareser-1997 Tipo 2.0 16v Sedicivalvole Ateş Kırmızı
  • *Adı soyadı : Davut
  • *Meslek: Teknisyen
  • Araç Markası: Diğer
  • Araç Modeli: Diğer
  • Model Yılı: 2020
  • Yakıt Türü: Benzin
Ynt: Tempra Dijital Göstergenin LED Lamba İle Aydınlatılması.
« Yanıtla #75 : 22.Tem.2013 02:53:48 »
Broglarda nasıl bilmiyorum ama diğerlerinde fişlerin karışması imkansız fişler erkek ve dişi birbirine uymaz.Ama olaki karıştıysa sıkıntı çıkmış olabilir(+ -)Ölçü aleti alıp tek tek kontrol edeceksin fişi.Fişte sıkıntı yoksa takarken veya sökerken kartta hasar vermiş olabilirsin elektronik yolları kontrol et.Forumda dijital göstergelerle ilgili resimli dökümanlar var onlarla karşılaştırabilirsin.Ölçü aleti ve gerekli beceri yoksa hiç kurcalama iyi bir elektrikçiye git.O takibini yapar sorunu bulur tamirlik bir olay varsa maliyeti çok pahalı olmaz.

SalihGezerer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #76 : 22.Tem.2013 03:01:42 »
Broglarda nasıl bilmiyorum ama diğerlerinde fişlerin karışması imkansız fişler erkek ve dişi birbirine uymaz.Ama olaki karıştıysa sıkıntı çıkmış olabilir(+ -)Ölçü aleti alıp tek tek kontrol edeceksin fişi.Fişte sıkıntı yoksa takarken veya sökerken kartta hasar vermiş olabilirsin elektronik yolları kontrol et.Forumda dijital göstergelerle ilgili resimli dökümanlar var onlarla karşılaştırabilirsin.Ölçü aleti ve gerekli beceri yoksa hiç kurcalama iyi bir elektrikçiye git.O takibini yapar sorunu bulur tamirlik bir olay varsa maliyeti çok pahalı olmaz.

haci abi ile görüştüm tlfonda durumu izah ettim soket meselesi benim panelde hepsi dişi direk geçmeli 2 çift soket yerleri başlıkları aynı bir sokette kırmızı kablo var başlık aynı diğer sokette saat soketi başında siyah kablo var devir gaz ile saat soketi aynı fark sadece birinde siyah birinde kırmızı kablo olması haci abide dgtlerin dijital çıkması zor bulunuyor durumuda tam izah edince entegrey yakmış olabilirim düşüncesi ölcü aleti ile paneli ölctüm voltajlar geliyor soketlerine kadar soğuk lehimine kadar yaptım ne yaptıysam olmadı yarın sanayiye gideceğim ya yenisini alacam yada yapacaz artık oruckende yapmak zor geliyor :)

Çevrimdışı Davut Bostancı

• -Kareser-
  • Süper Moderatör
  • N O S
  • Emekli SEDİCİ Pilotu
    • Kareser-1997 Tipo 2.0 16v Sedicivalvole Ateş Kırmızı
  • *Adı soyadı : Davut
  • *Meslek: Teknisyen
  • Model Yılı: 2020
« Yanıtla #77 : 22.Tem.2013 03:37:27 »
Hepsi dişi olabilir ama karta bağlantı noktaları farklıdır atıyorum sokette 10 tane yuva varsa bağlantı yeri farklı oluyor.Ve dişi sokette hepside aktif olmuyor.Biri diğerine uymuyor.Ben öyle hatırlıyorum

Çevrimdışı Hacı Aslıyüce

• Hacı ASLIYÜCE
  • 5. Vites
  • hasliyuce@mynet.com
    • ASLIYUCE - 1998 Tempra 1,6ie SLX ACS/ABS KUM GRİ
  • *Adı soyadı : Hacı ASLIYÜCE
  • *Meslek: Elektronikçi/Tamirci/Çiftçi/Emekli
  • Araç Markası: Fiat
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Kum Gri (ABS/ACS/AIRBAG/İç ve Dış Isı Göstergesi)
  • Lpg Markası : Landi Renzo
  • Model Yılı: 1998
« Yanıtla #78 : 22.Tem.2013 21:53:01 »
Sinyal jeneratörü yapıyorum onun yapımı bitince göstergeyi arabaya takmadan bütün kısımlarını test etme imkanım olacak. O zaman bu tür problemlerin çözümü de daha basit hale gelecek.
View My Video
1. Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler! Bir neslin ahlakını böyle yediler.
2. Medeniyet Dediğin Açmaksa Bedeni, Demek ki Hayvanlar Bizden de Medeni.

SalihGezerer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #79 : 23.Tem.2013 05:07:45 »
Tşkr ederim bu konu hakkında yardımlarnz icin brog marka panelimi akhisar sanayi sitesinde bulamadım tamir edende yoktu bene o sınirle kalkip gene kendi meslegimi yaptım ,haci abi verdgn noyuu aradim  ama baya uzun knuştk  çözüm bulamadik enson bana karti gndr dedi :)bende sonkez ugrasayim olmazsa gndrirm derken topladim ekibimi geldik iş yerime başladik saat öglen 3de bitirdik gece 2 de kartlar tektek ölctm pinlerin çalistgni anlamak için ölçü  aletini kullanmasini blmelyz daha detayli anlatjagm tlfndan yaziyrm.sonuç olarak dipsiz led ile aydiolattm çalsmayan km devr saati kart tamirinı yaptm dipsz ledler montajlarda tamam tamamdir oh be ıçım rahatladı canavar gbi oldu

SalihGezerer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #80 : 23.Tem.2013 19:51:12 »
park ampulu dipsiz 4lü led kullandım gayet güzel olduda fakat ampulün tanesi 5 tl :) şerit ledi nasıl taktınız şerit halinde panelin beyaz kaplamasnın içinemi yerleştirmek gerekiyor mantar ledl demiş arkadaşın biri mantarlar genelde max 3 volt var acaba paralel mi bağlayıp yapmış bu brog marka çok sıkıntı :) ekranlarda lastik iletken var deymedimi ekran yarısı gösteriyor ne cinsmiş acaba takos taksam nasıl olur ?  bide südor cam boyası varmış acaba boyasam nasıl olur ? 

Çevrimdışı Yasin Karaköse

• N O S
  • Vorsprung Durch Technik
  • *Adı soyadı : Yasin
  • *Meslek: Bilgiişlem
  • Araç Markası: Audi
  • Araç Modeli: A3
  • Araç Rengi: Siyah
  • Model Yılı: 2016
  • Yakıt Türü: Dizel
« Yanıtla #81 : 25.Tem.2013 11:14:05 »
park ampulu dipsiz 4lü led kullandım gayet güzel olduda fakat ampulün tanesi 5 tl :) şerit ledi nasıl taktınız şerit halinde panelin beyaz kaplamasnın içinemi yerleştirmek gerekiyor mantar ledl demiş arkadaşın biri mantarlar genelde max 3 volt var acaba paralel mi bağlayıp yapmış bu brog marka çok sıkıntı :) ekranlarda lastik iletken var deymedimi ekran yarısı gösteriyor ne cinsmiş acaba takos taksam nasıl olur ?  bide südor cam boyası varmış acaba boyasam nasıl olur ? 

Benim göstergemde borg ancak bu led şerit kullanmaya mani değil. Diğer göstergeden aman aman bi farkı yok. T10 ampül yerine T5 ampül kullanıyor + bir kaç sensör uyarısı var, başkada bir fark yoktur.

Konu ile ilgili Konuyu açtığınız konuda sabit konuların hemen altında görmüş olmanız gerekiyordu ama incelemeniz için ben size linkini veriyorum.
Göstergeye Led Aydınlatma Yapımı (3Chipli Led - Borg Gösterge)
Bi inceleyin isterseniz fikir verecektir.

SalihGezerer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #82 : 25.Tem.2013 16:49:53 »
Benim göstergemde borg ancak bu led şerit kullanmaya mani değil. Diğer göstergeden aman aman bi farkı yok. T10 ampül yerine T5 ampül kullanıyor + bir kaç sensör uyarısı var, başkada bir fark yoktur.

Konu ile ilgili Konuyu açtığınız konuda sabit konuların hemen altında görmüş olmanız gerekiyordu ama incelemeniz için ben size linkini veriyorum.
Göstergeye Led Aydınlatma Yapımı (3Chipli Led - Borg Gösterge)
Bi inceleyin isterseniz fikir verecektir.

yasin bey kardeşim teşekkür ederim link için,  bu 3chipli ne oluyor rgb mi oluyor yoksa aydınlatma daha fazlamı oluıyor 3chiplilerde ben dış mekan şerit alıp öyle yaptım sen kondastör veya direncleri değiştirdin mi?

Çevrimdışı Yasin Karaköse

• N O S
  • Vorsprung Durch Technik
  • *Adı soyadı : Yasin
  • *Meslek: Bilgiişlem
  • Araç Markası: Audi
  • Araç Modeli: A3
  • Model Yılı: 2016
« Yanıtla #83 : 26.Tem.2013 10:19:22 »
yasin bey kardeşim teşekkür ederim link için,  bu 3chipli ne oluyor rgb mi oluyor yoksa aydınlatma daha fazlamı oluıyor 3chiplilerde ben dış mekan şerit alıp öyle yaptım sen kondastör veya direncleri değiştirdin mi?

3chipli olan normalin 3 katı aydınlatma verir ve dikkatli bakıldığında tek değil 3 merkezi vardır. RGB olanlarla aynı boyutta aşağı yukarı. kondansatör değiştirme ihtiyacım yoktu değiştirmedim. Kullandığım ledin türünü dış mekan değil iç mekan seçtim (bükülme kolaylığı açısından), ancak uçlarını kendim sıcak silikon yaptım kırılmalara karşı. Ayrıca lehimsiz bağladım sisteme bir duy aracılığıyla, 1 yıldır da bu şekilde kullanıyorum sıkıntı yaşamadım. 35 derecede Ankara-Alanya yaptığımda bile sıkıntı olmadıysa daha da olmaz.

Çevrimdışı Hacı Aslıyüce

• Hacı ASLIYÜCE
  • 5. Vites
  • hasliyuce@mynet.com
    • ASLIYUCE - 1998 Tempra 1,6ie SLX ACS/ABS KUM GRİ
  • *Adı soyadı : Hacı ASLIYÜCE
  • *Meslek: Elektronikçi/Tamirci/Çiftçi/Emekli
  • Araç Modeli: Tempra 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: Kum Gri (ABS/ACS/AIRBAG/İç ve Dış Isı Göstergesi)
  • Lpg Markası : Landi Renzo
« Yanıtla #84 : 06.Eki.2013 22:32:08 »
     Bugün aydınlatma LED'lerini yeniledim. Fosforlu yeşil gibi oldu. İç ve dış ısı göstergesinin rengi gibi, çok hoş oldu.

Şerit LED kullanan arkadaşlara bir tavsiye: Ledlere seri olarak 5W  3,3 veya 4,7 Ohm'luk direnç takmanızı tavsiye ederim. LED'ler kapalı ortamda çalıştığı için ısınma fazla olacağından bu direnç ısınmayı dengeleyecektir.
« Son Düzenleme: 19.Eki.2014 18:31:57 Gönderen: Hacı Aslıyüce »
View My Video
1. Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler! Bir neslin ahlakını böyle yediler.
2. Medeniyet Dediğin Açmaksa Bedeni, Demek ki Hayvanlar Bizden de Medeni.

Çevrimdışı Bahadır Pancar

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : Bahadır Pancar
  • *Meslek: imam hatip
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: gri
  • Lpg Markası : gasitaly
  • Model Yılı: 1996
  • Yakıt Türü: LPG
« Yanıtla #85 : 20.May.2015 17:49:41 »
Arkadaşlar geçen sene digital ekranın söküp temizligini yaptıktan sonra ana ampüllerin üç tanesini 5w olarak degiştirmiştim görüntü iyileşmişti böyle bir sene gezdim geçenlerde tekrar söküp bakayım dedim 5w taktıgım yerlerde aşırı ısınmadan erime ve çatlama olmuş,forumdan tanıdıgımız mucid hacı aslıyüce abimizle irtibata geçtim, benim ekranıda(ücret karşılıgında) yapmasını istedim sagolsun yolla yaparız dedi zaten kendiside dış piyasaya bu tip tamir işlerini yapıyormuş,digital ekranımı bugün kargodan aldım hemen araca takıp birkaç resim çektim Sonuç::: ısınmayan sıfır gibi ışıl ışıl led aydınlatmalı bir göstergeye sahip olduk burdan kendisine tekrar teşekkür ediyorum emegine saglık hacı abi :ok:not:uzakta olupta yaptırmak isteyen arkadaşlara tavsiyem kargolama işini güzel yapsınlar yoksa benim gibi arka kapagı kırılabilir.....                                                                                   .           .          .                                                                                                                                                                                   .

Çevrimdışı Rahmi Ünal

• 2. Vites
  • **
  • *Adı soyadı : rahmi
  • *Meslek: söför
  • Araç Modeli: Tipo 1.6ie / AC
  • Araç Rengi: gökyüzümavisi
  • Lpg Markası : lavato
« Yanıtla #86 : 21.May.2015 15:18:07 »
kardeşim    söktürmüşken renk deyiştirseydin   daha  güzel olurdu aslında

Çevrimdışı Bahadır Pancar

• 1. Vites
  • *
  • *Adı soyadı : Bahadır Pancar
  • *Meslek: imam hatip
  • Araç Modeli: Tempra 2.0 16v
  • Araç Rengi: gri
  • Lpg Markası : gasitaly
  • Model Yılı: 1996
« Yanıtla #87 : 21.May.2015 15:23:23 »
daha önceki tempramda ekran maviydi yanlız gündüz görmekte zorlanıyodum,gerçi bu zevk meselesi ama orjinalden şaşmamak lazım en güzeli yine yeşil :ok:

Çevrimdışı Oğuzhan AKTAŞ

• 5. Vites
  • *Adı soyadı : Oğuzhan AKTAŞ
  • *Meslek: Öğretmen
  • Araç Rengi: Alfa Romeo Giulietta
  • Model Yılı: 2011
« Yanıtla #88 : 21.May.2015 16:08:18 »

Kendi yeşilinden başkası güzel görünmüyor bence.  :)

Çevrimdışı Emin Akdağ

• Geri vites
  • Yıllar eskitemedi Tempra
    • king
  • *Adı soyadı : Emin Akdağ
  • *Meslek: Emekli
  • Araç Modeli: Tempra SXA
  • Lpg Markası : AKL
  • Model Yılı: 1993
« Yanıtla #89 : 06.Eki.2016 19:41:17 »
Güzel olmuş,iyi fikir,paylaşım için teşekkürler